11 osób, które zainspirują Cię do ZMIAN!

Przygotowaliśmy dla Was listę 11 osób, które mogą stanowić inspirację do zmian. Lista i kolejność wymienionych osób są w pełni subiektywne, dlatego tylko „może” zainspirować. Możliwe, że znajdą się odporni na moc przedstawionych przez nas osób. Nim jednak zaczniecie czytać,  zastanówcie się, czy jesteście gotowi na ewentualne zmiany. Jeżeli nie boicie się podjąć wyzwania i czynić rzeczy niezwykle istotne – zapraszamy do lektury . Do odważnych świat należy!

Nelson Mandela

Trudno w takim zestawieniu nie wspomnieć o jednym z najsłynniejszych prezydentów w historii. Nelson Mandela został głową państwa RPA w 1994 roku. Był to wielki człowiek, który nie zgadzał się z niesprawiedliwością świata i poświęcił swoje życie walce o lepsze jutro dla swoich rodaków. Mandela wiedział, że aby dokonywać zmian trzeba wiedzieć, co tak naprawdę chce się osiągnąć, a bunt dla samego buntu nie ma sensu. Dlatego też w latach 60-tych XX. w. skupił się na poznawaniu kultury i języka białych mieszkańców RPA – to oni stworzyli apartheid i to z ich światopoglądem chciał walczyć, dlatego tak ważne było poznanie przeciwnika – jego kultury, historii, przekonań i wartości. Mandela został nagrodzony ponad 600 razy, otrzymał również pokojową Nagrodę Nobla, a w ostatnich latach życia udzielając wywiadu powiedział „Najbardziej żałuję tego, że nie zostałem mistrzem świata w boksie w wadze ciężkiej.”

Bono

Jeden z największych artystów naszych czasów. Otrzymał wiele nagród za swoją działalność artystyczną oraz charytatywną. Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki, a w 2005 nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla. Bono nie skupia się jedynie na karierze swojego zespołu U2, ale przede wszystkim jest aktywnym działaczem na rzecz ludzi potrzebujących – walki z AIDS, biedą i brakiem edukacji. W 1987 roku wraz ze swoją żoną Ali pojechał do Etiopii, gdzie przez miesiąc oboje pomagali w szpitalu na rzecz organizacji World Vision. W jednym z wywiadów powiedział „Nie możemy naprawić całego zła, ale możemy znaleźć ludzi, którzy pomogą nam tego dokonać.”

Jakub Orłowski

Mieszkaniec Poznania, absolwent filologii węgierskiej, a obecnie student na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Młody człowiek jak każdy inny? Otóż nie, Jakubem zdecydowanie można Cię zainspirować. W 2013 roku podjął on decyzję, która wpłynęła na całe jego późniejsze życie – zdecydował się na udział w wolontariacie w obozie dla uchodźców na Węgrzech. Po powrocie poczuł, że jest coś, co chciałby przekazać światu, co jest warte tego, żeby o tym mówić i pisać. Stąd narodził się pomysł, który obecnie jest realizowany na światową skalę – „Power of exchange book”.  Jakub zawsze chciał wydać książkę, było to jednak mgliste marzenie, na którego realizację nie miał pomysłu. Pomysł narodził się na wolontariacie – wydanie książki o doświadczeniach ludzi z wymian międzynarodowych, kontaktów z inną kulturą, innym światem. Obecnie zbierane są materiały do książki, w której ukażą się historie ludzi żyjących w Indiach, Chinach, Hiszpanii, Polsce i wiele innych. Tym, co napędza Jakuba do działania i nie poddawania się w realizacji celów jest cytat z piosenki Paktofoniki: „Dla pewnego swego i chcącego nic trudnego”.

Alvaro Jimenez

Alvaro pochodzi z Hiszpanii, a obecnie studiuje na Uniwersytecie w Granadzie. Właśnie ukończył studia na kierunku biznes i administracja. Jednak te studia nie były nigdy jego pasją. Tym, w czym się spełniał i co sprawiało mu przyjemność, był już od dawna marketing. Alvaro nie zdecydował się na zmianę kierunku studiów, ponieważ chciał ukończyć to, co zaczął. Dlatego też zdecydował się poświęcić każdą wolną chwilę na rozwój swojej pasji. Realizował ją  spędzając czas przed komputerem i zdobywając wiedzę praktyczną, ucząc się obsługi programów graficznych oraz czytając profesjonalne artykuły branżowe. Jego poświęcenie (o ile o realizacji pasji można mówić jak o poświęceniu), przyniosło rezultaty. W 2014 roku Alvaro spędził wakacje w jednym w czterogwiazdkowym hotelu w Polsce, gdzie odpowiedzialny był za akcję promocyjną ośrodka. W tym roku natomiast Alvaro współpracował przy realizacji akcji marketingowej obejmującej ponad 120 krajów. Tym, co inspiruje Alvaro są słowa: „Żeby być kreatywnym musisz wyzbyć się strachu, że się mylisz”.

Ana Saldarriaga

Ana pochodzi z Kolumbii. Na uniwersytecie ukończyła kierunek zarządzanie projektami, ale również zrobiła podstawowy kurs robotyki. O sobie zawsze mówi, że jest umysłem ścisłym i lubi, kiedy rzeczy są poukładane. Ana wiele razy doznawała porażek, ale nigdy się nie poddawała. Wiele razy podejmowała decyzje, które przerosłyby nawet wielu dorosłych z kilku letnim doświadczeniem. Przykładem może być zdobycie 9 narodowych partnerstw o wartości prawie 100 tys. euro, dzięki którym finansowano lekcje nauki języka angielskiego w Kolumbii. Ana tamten okres wspomina jako bardzo nerwowy, nie zrealizowanie  ustalonych umów mogłoby mieć wręcz tragiczne skutki. Mimo to, nigdy nie przestała wierzyć w swój zespół i razem udało im się zrealizować o wiele więcej, niż się początkowo spodziewali. Ana nie przestała jednak stawiać sobie celów. W tym miesiącu brała udział w spotkaniu Narodów  Zjednoczonych, gdzie wygłosiła przemowę  na temat obecnej sytuacji na świecie. W przeciągu kilku lat, z osoby, która nie widziała różnicy pomiędzy wizą a paszportem, stała się osobą, której opinia ma znacznie na arenie międzynarodowej.

Mick Jagger

Czy ktoś nie zna najsłynniejszego zespołu rockowego świata The Rolling Stones? Jego współzałożycielem był właśnie Mick. Wywodził się z rodziny z średniej klasy, jego ojciec był nauczycielem. Jako młody chłopiec, Mick wolał poświęcać czas muzyce zamiast nauce, ale mimo wszystko postanowił zacząć studia ekonomiczne. Gdy jego kariera muzyczna zaczęła nabierać tempa, nikt nie spodziewał się, że stanie się on aż tak sławny. Nie zapomniał jednak o pomaganiu innym i interesowaniu problemami świata.  Ponieważ muzyka zawsze była całym jego życiem również przez muzykę postanowił pomagać innym – wydał kilka charytatywnych singli oraz wziął udział w licznych koncertach charytatywnych koncertów.  Jego działalność doceniła Królowa Elżbieta II od której otrzymał tytuł szlachecki. W wywiadzie w 2010 roku, powiedział: „Wszyscy kiedyś umieramy. Trzeba wciąż iść naprzód i robić to, co się lubi, do samego końca.”

Bill Clinton

Był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2001. Obecnie zajmuje 49 miejsce wśród najbogatszych polityków świata, chociaż urodził się w biednej rodzinie mieszkającej w małym miasteczku. Był świetnym uczniem zainteresowanym ówczesnym zdarzeniami. Przemówienia Martina Luthera Kinga nauczył się na pamięć. Z biedy, w której żył wybił się dzięki dostaniu się na prestiżowy uniwersytet i stypendiom. W sumie ukończył trzy kierunki, na trzech różnych prestiżowych uniwersytetach. Pomimo tego, że jego prezydentura spotykała się z dużą krytyką i wypłynęło wiele skandali, nie można zlekceważyć faktu, że w 1997 został wybrany na drugą kadencję. W jego biografii zacytowano go: „Myślę, że najważniejszą rzeczą jakiej się dowiedziałem jest to, że zawsze można się nauczyć czegoś więcej.”

Sisko Sinyolo

Sisko urodził się w Zimbabwe. Gdy został nauczycielem poświęcił się rozwojowi edukacji w swoim kraju. Dzięki swej działalności otrzymał możliwość wyjazdu z rodziną do Belgii. Edukacja w obu krajach jest na różnych poziomach, dlatego Sisko miał trudności w szkole. Chłopak jednak marzył jednak o  studiach na uniwersytecie, chociaż wymagało od niego uzyskania specjalistycznego certyfikatu. Niestety zarówno rodzina jak i nauczyciele nie dawali mu szans na sukces. Sisko się nie poddawał i poświęcał każdą chwilę na naukę, co zaowocowało tym, że zdał egzaminy z doskonałymi wynikami. Obecnie Sisko studiuje na uniwersytecie w Brukseli, jest też narodowym prezydentem organizacji studenckiej. Z chłopaka mieszkającego w biednym afrykańskim kraju,  który miał problemy w nauce, z imigranta, Sisko stał się nie tylko częścią integralną częścią społeczeństwa,  ale sam przewodzi jego części z dużymi sukcesami. W końcu „każdy dzień to nowy początek”.

Fhadilla Irwandy

Dilla pochodzi z Padang, największego miasta południowej Sumatry w Indonezji.  Najstarsza córka, ukochana starsza siostra i oczko w głowie rodziców. Czy można powiedzieć, że czegoś Dilli brakowało? Kochający rodzice, rodzeństwo, własny pokój w pięknie urządzonym domu, własny  samochód, wymarzone studia, grono bliskich znajomych. Dilla spełniała się na uczelni, studiując zarządzanie w języku angielskim. Sprawiało jej to ogromną przyjemność, otrzymywała nawet stypendium naukowe. Było jednak coś, co się Dilli nie udało. Chciała dołączyć do organizacji studenckiej, jednak nie przeszła rozmowy kwalifikacyjnej. Był to dla niej ogromny cios ponieważ ci, którzy rozmowę przeprowadzali, byli jej przyjaciółmi. Angażowała się w życie organizacji jak mogła nie będąc jej członkiem, a kiedy podjęła ryzyko, zawiodła. Dilla ciężko zniosła porażkę, jednak nie zrezygnowała z marzenia. Gdy nadarzyła się kolejna okazja, spróbowała ponownie i odniosła sukces., Był to dopiero początek. Dilla odbyła praktyki w Japonii, w jednej z renomowanych firm, następnie podjęła pracę w Indonezji, gdzie szybko zaczęła awansować. Zapraszano ją również na bankiety z przedstawicielami ambasad i przedstawicielami rządu. Czy Dilla żałuje tego, że wtedy nie osiągnęła sukcesu? Nie, ponieważ była to dla niej lekcja, że pomimo tego, że odnosi sukcesy zawsze musi być przygotowana na porażkę.

Przemysław Gacek

Ukończył Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz jeden z programów Uniwersytetu Columbia. Realizacja ambicji i planów zawsze były dla niego ważne. Portal Pracuj.pl jest efektem m.in. jego pomysłów i zaangażowania. W 2000r. Przemysław został prezesem Grupy Pracuj, która jest właścicielem portali zajmujących się rekrutacją pracowników na terenie Polski i Ukrainy. Obecnie jego głównymi zadaniami są: rekrutacja menadżerów, współpraca z najważniejszymi klientami oraz wyznaczanie wizji organizacji i nadzór finansowy. Wydawać by się mogło, że przy tylu obowiązkach Przemysław musi się w pełni poświęcać pracy, jednak dla niego najważniejsza jest równowaga w życiu. W życiu jest  czas na pracę oraz na regularne uprawianie sportu, czas dla klientów oraz dla rodziny.

Ty?

Tak, tak właśnie TY! Pomyśl o swoim dotychczasowym życiu, planach i marzeniach. Ile razy zrealizowałeś coś, co wydawało się niemożliwe. Ile razy podjąłeś ryzyko, zrezygnowałeś z przyjemności dla realizacji wyższego celu? Wydaje Ci się, że napisaliśmy o jakichś super bohaterach, którzy mieli niesamowitą siłę do walki? Tak, zdecydowanie byli lub są niesamowicie silnymi ludźmi, ale my wierzymy, że każdy z nas ma w sobie siłę  i potencjał, które tylko czekają na wykorzystanie.

Wiesz co łączy te 11 osób? Wiara w siebie, nie poddawanie się, hart ducha, odbieranie  porażek jako lekcji, a nie niesprawiedliwych ciosów. Jednak to nie wszystko, oni wszyscy od Micka Jaggera przez Jakuba Orłowskiego, Nelsona Mandelę czy Dillę Irwandy – oni byli albo są nadal, członkami AIESEC.

Teraz Ty, możesz dołączyć do ich grona i może za kilka lat to o Tobie będą powstawały takie artykuły. Autorem tekstu jest: Zosia Sidorowicz