4 dowody, że nie opłaca się pomagać

„Gdziekolwiek podróżowałem w ciągu ostatnich czterech lat, bez względu na to, z jakimi sprawami się stykałem, zawsze inspirowało mnie poświęcenie członków Narodów Zjednoczonych dla ludzi, którym służymy. Zarówno podczas operacji pokojowych, w obozach uchodźców, jak i w wielu innych misjach miłosierdzia i nadziei.” K. Annan

To się nie opłaca. To warto!

Te pamiętne słowa wypowiedział Kofi Annan podczas odbierania pokojowej Nagrody Nobla. O jego niesamowitym wpływie na świat, na ludzi go otaczających i uratowanych dzięki jego decyzjom można pisać w nieskończoność. Annan oddał się całkowicie pomocy i niesieniu nadziei tam, gdzie jej nie było. Zdobył 14 odznaczeń za swoją pracę na rzecz innych, dwa razy z rzędu został wybrany Sekretarzem Generalnym ONZ. Pokazał wszystkim, że walka za prawa człowieka, za godne życie, tolerancję i zrozumienie się opłaca.

pro Bono 

Przejdźmy teraz do innej dziedziny – muzyki. Kto zgadnie, kto wykonuje takie hity muzyczne jak _The Wire, Discotheque, With Or Without You _czy _Vertigo? _To oczywiście U2! Jego wokalista, Bono, znany jest z nietuzinkowości i niesamowitej energii scenicznej. Jednak Bono dużą część kariery poświęcił także pomocy innym i nagłaśnianiu problemów świata. Pierwszy raz wziął udział w _Band-Aid _mówiąc o głodzie w Etiopii podczas Świąt Bożego Narodzenia. Od tego czasu większość jego akcji humanitarnych skupiała się na pomocy Afryce, problemu głodu, braku dostępu do podstawowych środków do życia.

Moves like Jagger

Zostając w temacie muzyki, chyba nie trzeba przypominać o kim mówi piosenka Maroon 5 – _Moves like… _O kim mowa? Naszą następną sławną osobistością będzie Mick Jagger! Wraz z Rolling Stones odniósł jeden z najznakomitszych sukcesów komercyjnych w historii muzyki. Podobnie jak w przypadku Bono, nie zamknął się jedynie na tworzenie hitów wszechczasów. Jagger razem z innymi gwiazdami, m.in. Benem Affleckiem promowali kampanię mającą na celu znalezienie schronień dla uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga. Pragnęli również zebrać środki na zakup pożywienia, wody oraz opatrunków i potrzebnych materiałów medycznych. To jeden z wielu przykładów by pokazać, że celebrytami nie kieruje tylko chęć zysku z ich produkcji.

Prezydent na rzecz pokoju

Wróćmy może do naszego kraju i do polityki – a dokładniej do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Każdy zna byłego lidera Rzeczpospolitej Polskiej. Po zakończeniu kariery politycznej prezydent pozostał w sferze budowania integracji europejskiej. W 2004 założył fundację „Amicus Europae”  wspierającą dialog i pojednanie, mających na celu rozwiązanie politycznych i regionalnych konfliktów w Europie. Prezydent pragnie zbudować społeczeństwo obywatelskie, umocnić integrację mniejszości narodowych oraz popularyzować ideę równości i tolerancji.

Co łączy te cztery osobistości? Ich chęć do zmiany otoczenia, w jakim się znajdują. Do wsparcia rozwoju kultury, regionów, do otworzenia możliwości tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Z pewnością wszyscy chcieli zrobić coś dobrego dla innych. Wszyscy są byłymi członkami organizacji pozarządowej AIESEC.

Kto nie chciałby być tak jak oni – znany z dawania, a nie brania? Teraz zastanów się, jaki Ty chcesz mieć wkład w lepsze jutro – dla Polski, swoich rówieśników i dla świata. Przed Tobą jeszcze wiele wyborów, możesz zacząć od prostego – dołączyć do organizacji, która tworzy pozytywną zmianę w swoim otoczeniu, ucząc się i bawiąc. 

Pomyśl o tym, ile oni zdziałali. Ty też tak możesz!

Autor tekstu: Anna Tomasik