7 powodów, dla których warto zostać zagranicznym wolontariuszem

SONY DSC
Maciej, wolontariat Global Citizen w Ugandzie, projekt wspierający edukację

Sesja, nauka, praca, sesja, nauka, praca. Jeśli jesteś studentem (a szczególnie studentem SGH) znasz ten schemat. Wakacje się zbliżają i zastanawiasz się, co zrobić, żeby chociaż na parę tygodni z tym zerwać, zrobić coś wyjątkowego, co pozostawi wspomnienia na całe życie? Mamy coś idealnie dla Ciebie 🙂 Poznaj 7 powodów, które sprawiają, że warto zostać zagranicznym wolontariuszem w ramach programu Global Citizen. 

1. Poznanie nowej kultury i języka

Podróżowanie otwiera oczy na świat. Jednak jako wolontariusz poznasz nowe kultury z zupełnie nowej perspektywy – tubylca, nie turysty. Praca w nowym środowisku sprzyja zaznajomieniu się z lokalnymi zwyczajami i tradycjami, a przecież nie ma nic lepszego od spędzenia wieczoru w małej lokalnej restauracji, która serwuje świetne _quesadillas. _A o tym, że wolontariat jest idealną okazją do podszkolenia języka, chyba nie trzeba wspominać.

2. Międzynarodowe znajomości

Podróżowanie ze znajomymi jest ekscytujące, ale jeszcze ciekawsze może być poznanie grupy ludzi, z całego świata, która razem z Tobą będzie realizowała wolontariat. To dzięki temu nieważne czy jesteś w Grecji, Meksyku, czy Indonezji – czujesz się jakbyś był w centrum świata! Nasi wolontariusze potwierdzają jedno – znajomości nabyte podczas wolontariatu zostają z nimi na lata.

3. Rozwój osobisty

Wolontariat w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju osobistego. Będziesz uczestniczyć w ambitnych projektach, które polepszają zdolność do pracy w grupie i rozwijają zdolności liderskie. A co ważne – wyzywania, które będą przed Tobą stały pozwolą Ci poznać swoje silne i słabe strony. Tak zdobyta samoświadomość będzie Ci pomagała w przyszłym życiu i karierze.

4. Nastawienie na rozwiązania

Wolontariusz podczas swojej pracy często natrafia na nieprzewidziane problemy – o to nie trudno na drugim końcu świata. Będziesz musiał pokonać trudności związane z różnicami międzykulturowymi, a w trakcie pracy wolontariackiej często wykroczysz poza swoją strefę komfortu. Ale o to właśnie chodzi! Pod koniec dnia zrozumiesz, że każdy problem można rozwiązać.

5. Wspomaganie kariery zawodowej

Wolontariat to świetna okazja na zdobycie doświadczenia! Umożliwia zdobycie nowych umiejętności przydatnych w każdej pracy, takich jak: komunikacja interpersonalna, planowanie, zarządzanie zadaniami. Pozwala też na kształcenie się w dziedzinie, której dotyczy projekt – w następne wakacje poszukując pracy będziesz miał mocny wpis w swoim CV.

6. Radość i poczucie spełnienia

Wolontariat może okazać się idealnym sposobem na odkrycie nowych pasji i zainteresowań. Za jego pomocą,  masz możliwość odkrycia w sobie nowych pokładów energii i radości, którymi naładowany wrócisz do domu i na uczelnie. Wolontariat daje siłę do działania, a efekty pracy są niesamowitą inspiracją do dalszych akcji.

7. Trochę dobra dla świata

Na sam koniec, może to co najważniejsze – wolontariat pozwala Ci spędzić te parę tygodni robiąc coś dobrego dla świata. Dzięki Tobie i Twoim działaniom, ktoś na świecie będzie miał lepszy dzień i lepsze jutro. I o to w tym właśnie chodzi. Bo wielkie zmiany robi się krok… po kroczku.

————

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wolontariatów zagranicznych z AIESEC, zapraszamy na stronę aiesec.pl/globalcitizen. Wypełnij formularz i nadaj cel swojej podróży!