7 sposobów na znalezienie fajnej pracy!

W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy jest nasycony wieloma różnymi specjalistami, ukończenie nawet najlepszej uczelni nie daje gwarancji znalezienia pracy w wymarzonym zawodzie. Pracodawcy oczekują by świeżo upieczeni absolwenci już na starcie mogli pochwalić się  nie tylko dyplomem ale także ciekawym doświadczeniem w swojej branży, które potwierdzi ich wartość w firmie. To sprawia, że coraz częściej studenci są zmuszani do rozwijania się już w trakcie studiów. Chcesz nabyć doświadczenie i zdobyć wymarzoną pracę jeszcze będąc studentem? Skorzystaj z:

*Praktyk i Staży:*

To najlepsza okazja do tego aby zobaczyć jak funkcjonuje dana branża od podszewki. Niestety bywa także bardzo czasochłonna, dlatego że pracodawcy oferujący staż zazwyczaj oczekują od praktykanta dyspozycyjności na poziomie co najmniej połowy standardowego etatu. W przypadku cięższych studiów bywa konieczna rezygnacja z wielu przyjemności. Poświęcenie jest jednak dobrze nagradzane, bo  w zamian otrzymuje się szansę zobaczenie z bliska jak może wyglądać życie po ukończeniu studiów. Podczas odbywania praktyki student dokładnie poznaję kulturę organizacyjną danej firmy i obserwuje specjalistów przy pracy. Dodatkowym atutem jest szansa na praktyczne rozwinięcie wiedzy zdobytej na studiach, a często także możliwość uczestniczenia w profesjonalnych szkoleniach w danej firmie.

*Aktywności na uczelni:*

Szukając doświadczenia należy zapamiętać, że uczelnia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i laboratoria. To przede wszystkim ośrodek naukowy, który posiada w swoich strukturach przynajmniej kilka kół naukowych lub sekcji tematycznych. Gromadzą one w swoich szeregach studentów o podobnych zainteresowaniach i pomagają im rozwijać umiejętności w danych obszarach. Członkowie takich sekcji bardzo często realizują różne ciekawe projekty z tematyki swoich studiów, w których nagrodą jest doświadczenie. Będąc aktywnym działaczem takiej grupy ma się również szansę na współpracę z zewnętrznymi partnerami oraz dostęp do ciekawych szkoleń dla studentów, które jako pierwsze udostępniane są aktywnym studentom. Bardzo ciekawą formą studenckiej aktywności jest także angaż w struktury samorządu akademickiego. Można w ten sposób podnieść swoje kwalifikacje i zbudować sieć kontaktów, a także rozwinąć skrywane głęboko w sobie cechy dobrego przywódcy.

*Organizacji Studenckich: *

Każde większe miasto, które przyciąga do siebie studentów dzięki dobremu zapleczu akademickiemu, jest łakomym kąskiem dla zewnętrznych organizacji studenckich. Jedną z takich organizacji jest w międzynarodowe stowarzyszanie studentów AIESEC. W Polsce działa on już w 16 regionach, dając młodym ludziom wiele możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji. Organizacje takie jak AIESEC w przyjemny sposób przygotowują przyszłych absolwentów do obowiązków, z którymi mogą zetknąć się w późniejszym życiu zawodowym. Dodatkowym plusem jest możliwość uczestniczenia w lokalnych inicjatywach i projektach, udział w konferencjach i seminariach, oraz budowanie sieci swoich zawodowych kontaktów przydatnych w przyszłej pracy. Warto zatem zaangażować się w „coś więcej” niż tylko studia.

Na dziś to wszystko! A już za tydzień kolejna część z kolejnymi sposobami na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy już w czasie studiów!  Zapraszamy!

Krzysztof Witek