Dlaczego warto dać sobie szansę?

Spakować walizkę, opuścić swoją Ojczyznę i wyruszyć na wyjazd, który na pewno zostanie w naszej pamięci do końca życia. Brzmi jak fantastyczna przygoda, na którą jednak decyduje się mniejszość. Co nas powstrzymuje przed wyjazdem na staż za granicę? Czasami jest to zwykła niewiedza – nie jesteśmy świadomi tego, że bez większego trudu możemy sobie taką wyprawę zorganizować, co więcej, pośrednik może to praktycznie zrobić za nas. Częściej jednak nie podejmujemy tego wyzwania, ponieważ mamy co do niego poważne obawy. Nieznane przeważnie budzi niepokój, ale przypomnijmy sobie te wszystkie sytuacje, kiedy przezwyciężyliśmy strach i dzięki temu daliśmy sobie szansę przeżyć coś fantastycznego. Jeśli nie pamiętacie zbyt wielu przykładów lub nadal nie czujecie się zbyt przekonani do wyjazdu na zagraniczne praktyki, oto 4 hasła, które mogą was do tego zachęcić.

Lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło!

Jest to hasło, które przyjmowane zbyt serio może wyrządzić wiele szkód. Mimo to, w wielu sytuacjach jest bardzo prawdziwe. Jeśli dasz sobie szansę na wyjazd to możesz tego w przyszłości pożałować albo być samemu sobie za tę decyzję bardzo wdzięczny. Natomiast jeśli tę szansę odrzucisz, to nigdy się nie dowiesz ‘co by było, gdyby…’. Poza tym, przełamywanie własnych barier jest samo w sobie powodem do dumy.

Nieznane nie takie straszne, jak je malują!

Pamiętaj o wartości, jaką niesie ze sobą poznawanie nowych kultur. Będąc pracownikiem organizacji możesz nie tylko poznać zwyczaje panujące w danym kraju, ale także je zrozumieć, a może nawet przyjąć jako własne. Masz szansę dowiedzieć się dlaczego pokazywanie liczby dwa poprzez podnoszenie dwóch palców z grzbietem dłoni zwróconym ku rozmówcy jest w Wielkiej Brytanii surowo zabronione, czy dlaczego w Indiach nie powinieneś dotykać jedzenia lewą ręką.

Nowi ludzie, nowe szanse!

Wyjeżdżając za granicę, do obcych ludzi, można się obawiać poczucia odosobnienia i samotności. Jeśli natomiast spojrzeć na to z innej perspektywy, na wyjeździe czeka Cię więcej możliwości nawiązania nowych znajomości, niż byście mieli pozostając na miejscu. Wkraczając do nowego środowiska bez żadnych uprzedzeń dajesz sobie szansę na zawiązanie nowych przyjaźni, czasem na całe życie. Ponadto, poznajesz ludzi ze środowiska branżowego, dzięki czemu zdobywasz kontakty bardzo przydatne w życiu zawodowym.

Będzie o czym opowiadać wnukom!

Odbyte praktyki zagraniczne są zawsze ciekawym tematem od rozmowy, niekoniecznie za wiele lat z wnukami, ale przede wszystkim z potencjalnymi pracodawcami. Zdobywanie doświadczenia w ten nietuzinkowy sposób pokazuje Twojemu rozmówcy, że jesteś osobą otwartą i kontaktową, co jest dla niego zazwyczaj bardzo istotne, a także nie boisz się nowych wyzwań i potrafisz się zaadaptować w nowym środowisku.

Kluczowym słowem, które powinno przychodzić na myśl przy rozważaniu wyjazdu na zagraniczną praktykę jest szansa. Nie bójmy się sobie jej dać, ponieważ nigdy nie wiemy, czy właśnie nie rezygnujemy z doświadczenia, które zmieniłoby całe nasze życie, a jeśli nie, to chociaż pozwoliłoby nam wygenerować kilka bardzo miłych wspomnień.

******* Jeśli uważasz, że czas najwyższy dać sobie szansę i dowiedzieć się więcej o programie Global Talents, wejdź na kr.aiesec.pl/GlobalTalents i zobacz, że też możesz wyjechać na praktyki zagraniczne!

Ewa Utracka