Dzieci z przedszkola Piraciki poznają świat dzięki AIESEC

W ramach projektu AIESEC KIDS „Summer Garden Project” studenci z całego świata mogli wybrać sobie kraj docelowy, w którym przez 6 tygodni prowadzić będą warsztaty dla dzieci i uczestniczyć w praktykach w placówkach przedszkolnych. Jedną z placówek, które z zainteresowaniem i z wielkimi oczekiwaniami przyłączyła się do tegorocznego projektu AIESEC KIDS jest Prywatne Przedszkole Piraciki w podpoznańskim Suchym Lesie, którego motywem przewodnim są podróże i poznawanie świata.

AIESEC-4

Swoją wakacyjną przygodę Piraciki rozpoczęły wraz z Bojaną, która zaprosiła małych podróżników do Serbii. Pokazując kulturę i tradycję swojego kraju idealnie wpasowała się w zainteresowania naszych dzieci. Przy tej okazji Piraciki nauczyły się ludowego tańca KOLO, a same poinstruowały Bojanę jak zatańczyć Poloneza. Piratki w wolnym czasie chętnie zajmowały się Bojaną w „gabinecie fryzjerskim”, a ona przy tym udzielała im lekcji angielskiego. Bojanę żegnaliśmy z żalem, ale następny tydzień niósł Piratom kolejną niespodziankę. Anam rozświetliła salę mnóstwem słonecznego ciepła płynącego z jej egzotycznej urody. Dzieci szybko zaakceptowały dziewczynę z Pakistanu chętnie wchodząc z nią w spontaniczne zabawy. Anam z okazji swojego religijnego święta przygotowała dla Piracików świąteczną  pakistańską potrawę i zaprezentowała tradycyjny narodowy strój, który wprawił w zachwyt wszystkie dziewczynki. Anam zostawiła w Piracikach mnóstwo pozytywnej energii w związku z tym przedszkolaki z ciekawością wypatrywały kolejnego poniedziałku. Tym razem goście w duecie: pełna entuzjazmu Greczynka Stamatina oraz bardzo spokojna i tajemnicza Hanah z Bahrainu. Obie dziewczyny z dużym zapałem utrwalały z Piracikami angielskie zwroty przygotowując ciekawe prezentacje i przeprowadzając zabawy ruchowe, a w wolnym czasie nawlekały z dziewczynkami koraliki tworząc stylowe bransoletki. Hanah tak bardzo pokochała Piraciki, że zapragnęła zostać z nami jeszcze tydzień, a dołączył do niej serdeczny i niesamowicie uzdolniony plastycznie Robel z Etiopii. Piraciki uwielbiają Afrykę dlatego z dużym zainteresowaniem przyglądały się nowemu wolontariuszowi. Robel z wrodzoną skromnością skradł serca przedszkolaków. Prezentacja dotycząca kultury afrykańskiej oraz fauny i flory przypadła Piratom do gustu, ale najbardziej pokochały tamtejsze tańce i z zapałem naśladowały ruchy swoich afrykańskich kolegów. Robel chętnie przyjmował zaproszenie do wspólnego rysowania, a jego Minionek cieszył się ogromną popularnością.

AIESEC-3

Lipiec dobiegał końca, a wraz z nim także pirackie wędrówki i niezwykłe spotkania, które były znakomitym podsumowaniem całorocznej pracy przedszkola. Współpraca z Międzynarodową Organizacją AIESEC przy realizacji projektu AIESEC KIDS okazała się wspaniałą przygodą. Poznaliśmy wiele zaskakujących ciekawostek związanych z krajami naszych gości, z życiem codziennym i z ludźmi tam mieszkającymi. Mieliśmy okazję osobiście skosztować egzotycznych dla nas, ale niesamowicie smacznych potraw i pobawić się w nieznane nam dotąd zabawy. Tego wszystkiego nie przeczyta się w żadnym informatorze, a media często zniekształcają wyobrażenie o poszczególnych krajach. To obustronna wymiana pozwalająca z nieco innej perspektywy spojrzeć na nas samych i postrzeganie naszego kraju przez obcokrajowców.

AIESEC

Poza tym dzięki temu projektowi dzieci zyskały nie tylko możliwość naturalnego kontaktu z językiem angielskim, poszerzyły swoją wiedzę o świecie i obcej kulturze, ale przede wszystkim zyskały nowych wspaniałych przyjaciół, którym dzisiaj nie mówimy „żegnajcie”, ale do zobaczenia, być może podczas rzeczywistych, pirackich wędrówek!