Festiwal Wolontariatu i Edukacji globalne SPOZA – byliśmy tam!

W miniony weekend w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku miało miejsce wydarzenie, jakiego w Trójmieście jeszcze było – Festiwal Wolontariatu i Edukacji Globalnej SPOZA. Jeszcze przed wejściem na teren festiwalu można było odnieść wrażenie, że będzie to dobrze spędzony czas:

PB151386

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynek ECS, choć zbierający różne opinie, pewne wrażenie robi : )

Pierwszy dzień (piątek, 14.11) rozpoczął się warsztatami. Dzieci w wieku przedszkolnym już od 10 miały okazję wziąć udział w zajęciach dotyczących prawa do edukacji, a nieco starsi wybrać się na warsztaty filmowe o inicjatywach społecznych w krajach takich jak Kenia czy Uganda. Było warto, ponieważ po części filmowej odbyła się telekonferencja z bohaterami wyświetlonych wcześniej filmów. Doświadczenie – bezcenne!

Przy okazji warto wspomnieć o strukturze wydarzenia. Program był realizowany w dwóch pomieszczeniach: Sali Idei oraz Sali Warsztatowej. O ile chyba nie trzeba wyjaśniać przeznaczenia tej drugiej, to pod enigmatyczną nazwą „Sala Idei” kryją się spotkania i prelekcje z osobami związanymi z szeroko rozumianym wolontariatem. Pierwszego dnia odbyła się tam prezentacja Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku o planowaniu wyjazdu na wolontariat. Wykład przydatny szczególnie dla osób nie mających doświadczenia z wolontariatem za granicą ; ) Organizatorzy postarali się również o wrażenia wizualne: na ten dzień był zaplanowany również pokaz dwóch filmów.

W sobotę w Sali Idei pojawili się wolontariusze mający za sobą pracę w wielu krajach świata. Jako jedni z pierwszych na scenę wyszli przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarności Globalnej, którzy opowiedzieli o swoim wyjeździe do Zambii. Pomagali tam w prowadzeniu ośrodka dla bezdomnych chłopców. Wykonali tytaniczną pracę – zapewnienie kilkudziesięciu osobom miejsca do życia, ich resocjalizacja oraz próba zapewnienia im perspektyw w późniejszym życiu to cele zasługujące na uznanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Między poszczególnymi prelekcjami w Sali Warsztatowej wyświetlane były filmy związane z tematem wolontariatu oraz wpływaniem na otaczającą rzeczywistość.

Chyba najbardziej inspirującym wydarzeniem tego dnia było spotkanie z Michałem i Anną Braun. Ta para od kilku lat wspomaga sierociniec na południu Indii – najpierw Michał pojechał tam jako wolontariusz, mając swój udział w tworzeniu warunków do mieszkania i nauki dla 35 dzieci. Kilka lat później powrócił tam z żoną, aby kontynuować to dzieło: dzięki nim udało się rozbudować sierociniec i poprawić warunki życia w nim. Co ważne, maja też plan regularnego wsparcia dla tej placówki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sobotnia część festiwalu zakończyła się projekcją filmu Biała Masajka.

Ostatniego dnia było nie mniej ciekawie. Swoje prezentacje mieli ludzie z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego oraz wolontariuszka Kasia Winiewska biorąca udział w Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Festiwal zakończył się spotkaniem z uczestnikami Global Citizen, którzy opowiedzieli o swoich zagranicznych doświadczeniach z tym programem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Marta Staniszewska opowiedziała o przygodzie w Brazylii, a Aneta Romańska podzieliła się wrażeniami z wyjazdu na Sri Lankę. Warto dodać, że prezentacje spowodowały lawinę pytań od publiczności, na które nasz prelegentki starały się jak najlepiej odpowiedzieć. Ot, taki miły akcent na koniec.

Jako, że organizatorzy planują na przyszły rok drugą edycje festiwalu, z niecierpliwością czekamy na to wydarzenie! Niewiele jest w Trójmieście tak pozytywnych eventów – SPOZA idealnie wypełnia tę lukę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tomek Rębilas