Global Citizen Q & A

Ostatnio mieliśmy okazję zadać parę pytań koordynatorowi projektu Global Citizen, Karolowi Kafarze. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne dla osób, które zastanawiają się nad wyjazdem na wolontariat 🙂

Zacznijmy może od tego, czym jest program Global Citizen?

Jest to międzynarodowy program wymiany, dla osób ciekawych świata, odkrywania jego tajemnic i pragnących dzielić się swoją kulturą.

Do kogo jest skierowany?

Skierowany jest do młodych osób, obecnych studentów oraz tych którzy ukończyli studia maksymalnie dwa lata temu i nie mają więcej niż trzydzieści lat.

Dla ludzi pragnących dzielenia się swoja kulturą, zainteresowanych rozwojem osobistym oraz odkrywaniem siebie.

Jakie wymogi należy spełnić, aby móc wyjechać na wolontariat?

Mamy podstawowe trzy warunki: język angielski opanowany na poziomie B1 oraz jak już wspominałem posiadanie statusu studenta lub absolwenta do 2 lat po ukończeniu studiów i posiadanie nie więcej jak 30 lat.

Co można zyskać wyjeżdżając?

Przede wszystkim możliwość działań, które mają wpływ na lokalne środowisko za granicą. Ponadto m.in. rozwijanie umiejętności trenerskich, budowanie tolerancji, rozwój osobisty, poszerzanie swoich horyzontów i okazja by zwiedzić inny kraj.

Gdzie zazwyczaj mieszkają osoby wyjeżdżające na praktykę i z czego się utrzymują?

Takie osoby mają zagwarantowane miejsce zamieszkania oraz przynajmniej jeden posiłek dziennie przez ludzi organizujących projekt w danym mieście, do którego się wyjeżdża.

Pozostałe potrzebne rzeczy na miejscu i ich koszty pokrywa osoba wyjeżdżająca.

Ile wynosi wkład własny, który muszę przeznaczyć, aby wyjechać na praktykę?

Podstawowymi kosztami jakie wiążą się z wyjazdem zagranicznym jest kupienie biletów na podróż, kieszonkowe na czas pobytu oraz na atrakcje, które zapewne pojawią się w trakcie wolontariatu.

Jak wybrać odpowiedni program dla siebie? ( spośród Culture, Management czy World Issues)

Każdy z programów wiąże się z rozwijaniem umiejętności miękkich, kontaktów międzyludzkich. Programy poruszają różne zagadnienia związane z kulturą, zarządzaniem i problemami świata. W zależności od tego czym się interesujemy, jaka tematyka jest dla nas ciekawa, staramy się wybrać odpowiedni program, tak abyśmy w pełni byli zadowoleni.

Na czym polega proces rekrutacji do programu Global Citizen?

Proces rekrutacji składa się z kilku etapów takich jak: aplikacja online, spotkanie/rozmowa indywidualna, po 24 godzinach ubiegający się o wolontariat otrzymuje informację o wyniku rekrutacji. Jeśli rekrutacja kończy się pomyślnie kolejnym krokiem jest podpisywanie potrzebnych dokumentów. Następnie chętny na wyjazd przechodzi szkolenie z wyszukiwania ofert wolontariatu na międzynarodowej platformie. Po tym procesie zostaje tylko znalezienie swojego wymarzonego projektu wolontariackiego (jest na to cztery miesiące).

Jakie kraje znajdują się w ofercie GC?

Dostępne są oferty ze 113 krajów. Jest to większość krajów, czyli wyjechać można prawie w każdy zakątek globu ziemskiego 🙂

Ile trwa wolontariat z GC?

Czas trwania wolontariatu wynosi od sześciu do dwunastu tygodni.

Kiedy można na niego wyjechać?

Aplikować na wyjazd można przez cały rok, tak jak i wyjechać na każdy z programów.

Ile trwa proces od zdecydowania się do wyjazdu?

Długość procesu zależy tak naprawdę od osoby ubiegającej się o wyjazd. Najczęściej są to około 2-3 miesięce. Należy pamiętać, że praktyki poszukuje się samemu (tylko z naszą pomocą) bo każdy indywidualnie najlepiej wie czego chce się nauczyć, czy doświadczyć.

Jeśli masz inne pytania dotyczące Global Citizen i chcesz dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktowania się drogą mailową z przeuroczym koordynatorem projektu 🙂  karolkafara@gmail.com