Od zawsze udzielałem się na różnych płaszczyznach – wolontariat czy wymiany międzynarodowe. W momencie, kiedy poszedłem na studia zadałem sobie pytanie “Mateusz! Zawsze robiłeś tyle super rzeczy, a teraz co? Masz tylko chodzić na zajęcia i nic więcej?” Wiedziałem, że nie jest to w moim stylu, więc od razu po rozpoczęciu roku zacząłem rozglądać się za czymś, co sprawiłoby mi przyjemność.

Usłyszałem o AIESEC. Popytałem znajomych, odwiedziłem stoisko informacyjne na uczelni, poszperałem w internecie i… stwierdziłem, że wygląda ciekawie. Miałem tylko kilka podstawowych informacji na temat organizacji, więc za bardzo nie wiedziałem, jak będzie wyglądało moje członkostwo. Pojechałem na swoją pierwszą konferencję, praktycznie nikogo nie znałem, wszystko było dla mnie nowe.  Każdy był bardzo miły, pomocny i otwarty. Już pierwszego dnia poczułem, że to coś więcej, niż zwykła organizacja studencka.

Zostałem przydzielony do zespołu sprzedaży Dni Kariery. Przed dołączeniem do projektu wiedziałem tylko, że są to targi pracy, praktyk i staży. W moim zespole poznałem osoby, z którymi współpraca była czystą przyjemnością. Nie chodziło tylko o pracę, ale też o integrację, poznawanie siebie nawzajem. Otaczali mnie ludzie zmotywowani do działania tak samo jak ja. Wszystkie moje aktywności w projekcie oraz poza nim miały wpływ na środowisko, które mnie otacza. Kontaktowałem się z firmami w celu zaproponowania im udziału w naszych targach; chodziłem na spotkania, a więc dałem innym studentom, czy absolwentom możliwość udziału w takich targach, możliwość znalezienia pracy, stażu oraz porozmawiania z przedstawicielami firm obecnymi na targach. Moimi działaniami wspierałem i dalej wspieram Cele Zrównoważonego Rozwoju.

Czasami zastanawiamy się jaki to ma sens, przecież jesteśmy tylko jednostką, która sama nic nie zdziała. Bzdura! Nie warto iść przez życie samemu, warto otaczać się ludźmi, którzy będą mieli wpływ na Twój rozwój oraz osobami, dzięki którym będziemy szczęśliwi. Tym właśnie jest AIESEC, to coś więcej niż zwykła organizacja. Z każdym kolejnym dniem coraz bardziej czuję, że jestem jej częścią. Współpracując możemy zmienić świat na lepsze miejsce!


Mateusz, 20 lat, student Ekonomii