Wielu z Nas decyduje się na wyjazd za granice, bo chcemy podróżować, zdobyć nowe doświadczenia i zawierać nowe znajomości. Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak bardzo doświadczenie z AIESEC może zmienić wpłynąć na Nas i jak radzimy sobie z problemami i trudnościami.

IMG_1598

Do Indii wyjechałam kilka lat temu w ramach programu Global Volunteer. Oczywiście nowe, egzotyczne miejsca, zupełnie inna kuchnia i kultura strasznie mi się spodobały – małe miasteczko Hampii w Karnataka, w południowo-wschodnich Indiach to wciąż najpiękniejsze miejsce w których byłam!!! Nigdy jednak nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo pozytywne jak i negatywne doświadczenia wpłyną na moje podejście do różnych spraw i właśnie tym się chciałam z Wami najbardziej podzielić bo dopiero teraz jestem ich świadoma.

Bo razem raźniej
Z całego serca polecam wyjechanie na wolontariat i zostanie kilka tygodni dłużej aby zobaczyć więcej. Przewodniki turystyczne Lonely Planet nam w tym bardzo pomógł. Oprócz informacji na temat co warto jest zobaczyć dają one również bardzo duży wybór hoteli i przejazdów na każdą kieszeń. Będąc za granicą zawierasz bardzo dużo nowych znajomości warto wiec zaplanować wycieczki razem z kilku powodów. Po pierwsze, taniej jest podróżować w grupie niż samemu – dzielisz cenę hotelu, taksówki itp. Po drugie, bezpieczniej jest podróżować w grupie. Po trzecie, podróżując w grupie stworzycie wspólne wspomnienia które będziecie wspominać przez następne lata.

Odmienne zdanie nie zawsze oznacza błędne zdanie
Na pewno żeście to już słyszeli ale myślę że wyjeżdżając do tak odmiennego państwa jak Indie naprawdę zostanie to przekonanie wzięte na próbę. Najważniejsze jest znać różnicę pomiędzy kłótnią a dyskusją i znać sobie sprawę że od definicje te różnią się z zależności od osoby – chociaż Ty uważasz że coś jest dyskusja, nie znaczy że druga osoba myśli tak samo i vice versa. Raz myślałam ze częste rozmowy z dziewczyną z Chin na temat różnic edukacyjnych pomiędzy naszymi państwami to tylko dyskusje. Ona jednak odbierała to jako atak na system edukacyjny w jej państwie. Będąc za granicą musimy dawać ludziom dookoła nas kredyt zaufania i być ostrożnymi jak nasze zaufanie i nasze opinie mogą być odebrane. Często różnice kulturowe i w wychowaniu doprowadzają do nieporozumień. Jest to nieuniknione i najlepiej jest je skonfrontować jak najszybciej.

IMG_2452Asertywność
Są jednak sytuacje w których musimy być asertywni. Zawsze byłam osobą bardziej uległą niż upartą i uważałam to za jeden z moich plusów. Teraz jednak muszę przyznać że potrzebny jest balans i jeżeli samemu nie zadbasz o swoje sprawy, to nikt inny o nie nie zadba. Pierwszy raz zdałam sobie z tego sprawę podczas mojego pobytu w Indiach, w New Delhi dzieliłam pokój z trzema innymi dziewczynami i było nam strasznie ciasno. Po rozmowie z właścicielem hotelu mieliśmy zostać przeniesione do innego, większego pokoju. Nie chciałyśmy niepotrzebnie wywierać presji na właścicielu wiec dopytywałyśmy się o zmianę pokoju tylko co kilka dni. Niestety nasze podejście do sprawy dało właścicielowi wrażenie że nie zależy nam na większym pokoju. Dopiero po prawie miesiącu przekładania przeprowadzki do większego pokoju dałyśmy mu do zrozumienia że tak nie może być i większy pokój jest konieczny. Będąc bardziej asertywna może cieszyłabym się większym pokojem kilka tygodni wcześniej.
Korzystaj z wiedzy i doświadczeń innych
W Indiach negocjowanie cen jest bardzo ważne. Jako osoba wyraźnie spoza Indii wiele hindusów widziało mnie jako łatwy zarobek. Podczas negocjacji ceny panjabi suit w New Dehli nie zdając sobie sprawy z adekwatnej ceny stroju strasznie przepłaciłam. Gdybym dopytała się innych osób z AIESEC w New Delhi jaka jest przeciętna cena stroju nie straciłabym aż tyle na tym. Tak samo sytuacja wygląda z przejazdami, bookowaniem hoteli itp. dopytywać się o opcje oraz dzielić się informacją jest bardzo ważne, zwłaszcza będąc w nowym państwie!!! Polecam znalezienie grupy na lokalnego AIESEC na Facebook.

Nowe doświadczenia, samodzielność i pewność siebie
Pierwszy raz wyjeżdżając za granice do bardzo odmiennego państwa na pewno przejdzie Wam przez głowę ‘czy na pewno dam sobie rade?” i zapewniam że TAK. Czas w nowym środowisku pomoże Wam również nabyć pewności siebie i samodzielności które będą owocować do końca życia. Od szukania najtańszych przejazdów i przelotów, poprzez poruszanie się po wielkim mieście, zawiązywanie znajomości i biegłe władanie językiem obcym to tylko największe zalety wyjazdu za granice.

Doświadczenie zagraniczne może być też czymś co odróżni Ciebie od reszty kandydatów gdy starasz się o prace. Podróżowanie po świecie i jak one wpłynęły na mój rozwój w branży komunikacji były jednym z pytania zadanych podczas mojej ostatniej rozmowy, a konsekwentna dyskusja i porównanie doświadczenie pozwoliły mi zrobić dobre wrażenie na przyszłym szefie w Trendhim.

Nawet trudności mogą mieć jasną stronę
Decydując się na wyjazd za granicę na początku głównie myślisz o pozytywnych aspektach doświadczenia. Chciałam jednak zwrócić Waszą uwagę na to, że po jakimś czasie zaczniecie doceniać nawet niełatwe lub negatywne doświadczenia. Mieszkanie w czwórkę w małym pokoju bardzo nas ze sobą zżyło i teraz często rozmawiając ze sobą wspominamy naszą walkę o większy pokój i zawsze się przy tym dobrze pośmiejemy! Cały wyjazd jest przygodą i jej każdy aspekt czegoś Nas uczy, wiec cieszmy się każdą chwilą!

~Malgorzata Magiera

Wyjedź na Global Volunteer już w te wakacje – zarejestruj się!