Jakże szczęśliwy jest ten, kto może powiedzieć, że jest Turkiem

Turcja – kraj, który łączy dwa różne światy. Jest państwem międzykontynentalnym, położonym zarówno w Europie jak i w Azji. Powstał z byłego Imperium Osmańskiego, kraju istniejącego do początku XX wieku. Ta historyczna potęga obejmowała powierzchnię niemalże 2 milionów kilometrów kwadratowych – to więcej niż Indie.

Ta różnorodność jest najbardziej widoczna w Stambule, chyba najbardziej znanym mieście Turcji. Jest położone nad cieśniną Bosfor, która oddziela Europę od Azji, rozciągając się po jej obu stronach. Wyróżnia się część azjatycką, mieszkalną, oraz europejską, w której znajdziemy instytucje handlowe. Stambuł jest tętniącym życiem miastem, jednym z najludniejszych w Europie. Co roku zakochuje się w nim wielu turystów. Warto przejść się ulicami tego tłocznego miasta, nie tylko po to, żeby odwiedzić Hagie Sofię, czy Błękitny Meczet. W Stambule znajduje się także Muzeum Adama Mickiewicza, utworzone w domu, w którym zmarł pisarz. Gratką dla zwiedzających są również cenne zabytki z okresu bizantyjskiego i osmańskiego, które zachowały się mimo zniszczeń.

Turcja nie ogranicza się tylko do zgiełku dużych miast, czy ciepłych plaż znanych z katalogów biur podróży. Warto wybrać się nieco dalej i odkryć unikalne tereny Kapadocji, której księżycowy krajobraz i miasta wykute w skale zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dziedzictwo kulturowe Turcji jest namacalne na każdym kroku – nie tylko w eksponatach w licznych muzeach, ale także w architekturze. Cały czas można zwiedzać unikatowe miejsca, takie jak na przykład zaginione miasto nad rzeką Tygrys, Hasankeyf, czy Ani, opuszczoną przed laty średniowieczną stolicę armeńskiego królestwa.

Turcja to nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy czy tętniące życiem miasta. Ten stosunkowo młody kraj w zeszłym roku zdecydował się poprzeć inicjatywę Organizacji Narodów Zjednoczonych i stworzyć program implementacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.  Jest to szczególnie ważne aby zbudować silne podwaliny rozwiązania aktualnie istniejących problemów, aby kraj mógł wypełnić swoje założenia do 2030 roku.

Poznaj Turcję lepiej oraz wspieraj Cele Zrównoważonego Rozwoju podczas wolontariatu Global Volunteer lub praktyk Global Talent. 

turkyenewble