Łukasz Jagiełło

Jestem absolwentem kierunku Informatyka, i jak każda osoba go studiująca, musiałem odbyć obowiązkowe praktyki. Nie chciałem jednak jedynie ich “odbębnić” a faktycznie się dzięki nim rozwinąć, zależało mi na tym, aby były jakościowe. W ten sposób trafiłem do AIESEC, dzięki któremu wyjechałem na płatne praktyki wakacyjne do Austrii. To był początek mojego zaangażowania w organizację, w której spędziłem ponad trzy lata.

Podczas mojej działalności, zdobyłem szereg doświadczeń i przydatnych umiejętności, które pomogły mi w późniejszej karierze, już po zakończeniu studiów. Do najważniejszych z nich należą umiejętność kierowania projektem, zarządzanie grupą ludzi, praca z budżetem projektu, pozyskiwanie partnerów biznesowych i odbywanie z nimi spotkań sprzedażowych, organizowanie wydarzeń dla kilkudziesięciu osób (w tym planowanie i przeprowadzenie promocji). Ponadto rozwinąłem moje umiejętności posługiwania się językiem angielskim (i co najważniejsze, przełamałem barierę przed korzystaniem z języka obcego), nauczyłem się występować publicznie przed grupą kilkuset osób, rozwinąłem swoje umiejętności związane z przedsiębiorczością, czy znacznie poszerzyłem krąg swoich znajomych. A to tylko część korzyści, jakie można wyciągnąć z aktywnej działalności w organizacji.

Kilka miesięcy po skończeniu studiów, rozpocząłem własną działalność gospodarczą – założyłem firmę informatyczną. Wybór branży był podyktowany oczywiście wyuczonym kierunkiem, ale to głównie dzięki AIESEC byłem w stanie założyć i z sukcesem prowadzić firmę aż do dnia dzisiejszego. Organizacja przygotowała mnie pod wieloma względami na to, z czym spotyka się każdy początkujący przedsiębiorca. Doświadczenie tam zdobyte zdecydowanie ułatwia w prowadzeniu własnej firmy, dlatego jeśli ktokolwiek z Was myśli o założeniu w przyszłości własnej działalności, polecam AIESEC jako źródło bardzo wartościowego doświadczenia, które można zdobyć praktycznie za darmo. A jeśli ktoś woli iść na etat? Nie ma problemu – tu również doświadczenie w AIESEC pomoże. Pracodawcy bardzo doceniają aktywnych studentów, zwłaszcza posiadających takie doświadczenie, jakie opisałem powyżej.

Cieszę się, że miałem okazję działać i rozwijać się w tak pożytecznej organizacji. Mam nadzieję, że moja historia zainteresuje Was i nakłoni do tego, abyście sami dołączyli do AIESEC i przekonali się o korzyściach, jakie może dla Was przynieść.