Zamieniłam chcę na mogę!

monika_template_mini ****

Wszystko zaczęło się, kiedy miałam rozpocząć III rok studiów. Pod koniec września, kiedy nieuchronnie zbliżał się początek roku akademickiego, czułam niechęć i złość, rozczarowanie moim kierunkiem i myślałam nawet o rzuceniu studiów. Na szczęście rodzice szybko przemówili mi do rozumu, tłumacząc, że byłoby to absurdalne posunięcie rezygnować ze studiów, kiedy już większość za mną. Fakt – 2 lata to kawał czasu, a czas to najcenniejsze co mamy! Postanowiłam więc zrobić coś ponad studia, coś co pozwoli mi rozwinąć siebie, co będzie inwestycją w moją przyszłość zawodową.

O rekrutacji do AIESEC dowiedziałam się z Facebooka. Asia, koleżanka jeszcze z liceum, która już jakiś czas działała w organizacji i dodatkowo była na wolontariacie z programem Global Citizen w Peru wrzuciła link do aplikacji. Wcześniej widziałam jej zdjęcia i wpisy z różnych wydarzeń i akcji, które organizowała z AIESEC oraz z samego Peru i pomyślałam „Kurczę, też tak chcę!”. Połączenie mojego rozczarowania jakością studiów z chęcią zmiany i zrobienia czegoś więcej nie pozwoliło mi zastanawiać się długo. Wypełniłam aplikację i kilka dni później byłam już na konferencji integracyjnej i wdrażającej do organizacji.

Trafiłam do zespołu, który miał zorganizować konferencję Youth to Business Forum dla ponad 150 studentów. Byłam odpowiedzialna za znalezienie i kontaktowanie ciekawych ludzi biznesu, którzy mieli objąć rolę prelegentów na naszym wydarzeniu, a także współtworzyłam całą oprawę logistyczną projektu. Było to niesamowite przeżycie. Nauczyłam się jak funkcjonuje takie wydarzenie od kuchni, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach, jak nie popadać w panikę, tylko trzeźwo myśleć i podejmować szybkie kroki zaradcze. Co więcej, poznałam siłę networkingu: kontakty z ludźmi ze świata biznesu, jakie uzyskałam, mam do dziś i wiem, że mogę liczyć na ich pomoc i opinie, gdybym ja lub organizacja tego potrzebowała.

Następny zespół, w którym się znalazłam zajmował się marketingiem dwóch programów oferowanych przez AIESEC: międzynarodowego programu wolontariatu Global Citizen oraz międzynarodowemu programu praktyk Global Talents. Nie spodziewałam się, że trafię do obszaru zajmującego się promocją, ale teraz nie wyobrażam sobie być w innym. Mogliśmy poznać marketing XXI wieku w praktyce, który opiera się na działaniu w social mediach, odpowiadaniu na potrzeby młodych ludzi oraz organizowaniu wydarzeń w Poznaniu. Będąc w tym zespole nauczyłam się także jak ważna jest synergia, praca grupowa, odpowiedzialność za to co robimy i mówimy oraz posiadanie otwartego i kreatywnego umysłu.

Obecnie jestem koordynatorem projektu marketingowego. Posiadam już znacznie większą wiedzę na ten temat, dzięki szkoleniom zapewnianym przez AIESEC, swoim dociekaniom oraz współpracy z inspirującymi i kompetentnymi ludźmi. Wiem, że jedyne ograniczenia, jakie istnieją są w mojej głowie i potrafię je zwalczać. Codziennie uczę się czegoś nowego zarówno o obszarze, w jakim działam, bo marketing jest bardzo elastyczną dziedziną, a także o sobie.

Po roku w organizacji znam swoje mocne i słabe strony, wiem co mnie motywuje, co daje energię do pracy. Kolejne wyzwania i próby sprawiły, że chcę podejmować kolejne. Chcę wychodzić z inicjatywą, sprawdzać siebie i pozytywnie oddziaływać na otoczenie. Przez ostatnie 12 miesięcy poznałam kilkadziesiąt ciekawych osób z całego świata. Stałam się bardziej otwarta na innych i na życie, nauczyłam się efektywniej słuchać drugiego człowieka i zamieniać „chcę” w „mogę”.

Monika, 22 lata

Chcesz spróbować swoich sił? Aplikuj na program rozwoju Future Leaders!