Powitaliśmy kolejnych wolontariuszy

Stało się! Po tygodniach przygotowań, godzinach rozmów telefonicznych, milionach maili i odliczaniu dni do początku lipca, do Polski przyjechali pierwsi wolontariusze gotowi, by zacząć letnie projekty. Wszystko zaczęło w środę, siódmego lipca. Dotarły do nas wtedy Shima z Iranu i Delia z Hiszpanii. Do dziewczyn szybko dołączyło jeszcze 13 kolejnych osób. * Untitled-1 Mimo, że minęło od tego momentu tak niewiele czasu, bo zaledwie kilka dni, nasi goście mają już za sobą wiele doświadczeń. Już od pierwszych dni korzystaliśmy z gościnności Poznaniaków, którzy zdecydowali się na udział w projekcie Global Host**. W piątek zaczęła się dwudniowa konferencja PrepCo, której zadaniem było przygotowanie wolontariuszy do pobytu w Polsce i udziału w projektach SummerGarden oraz SummerCamp. Wolontariusze dowiedzieli się więcej na temat Polski i polskiej kultury – obejrzeli widokówki z innych znanych miast, a ptasie mleczko i krówki podbiły ich serca. * Znaleźli też czas na to, by poznać się i porozmawiać o swoich krajach. Przede wszystkim jednak, był to moment na przygotowanie się do udziału w projektach. Pracując w grupach, wolontariusze poruszali tematy związane z celami, które sobie wytyczyli – zastanawiali się, czego chcą się nauczyć i czego chcą nauczyć innych podczas pracy z dziećmi. Ważną rzeczą była konfrontacja różnych charakterów i osobowości – była to pierwsza okazja by poznać się bliżej.  13590460_1234494249918576_6627175152376886932_n * W niedzielę wolontariusze mieli szansę zwiedzić Poznań. Wykorzystali ten czas na spacery po Starym Mieście i okolicy. Był to moment na chwilę odpoczynku między konferencją a nadchodzącym tygodniem, który zaczęli bardzo intensywnie. Wieczorem większość wolontariuszy spotkała się, by wspólnie obejrzeć mecz Francji i Portugalii. W poniedziałek zaczęły się projekty Summer Garden i Summer Camp, a wolontariusze trafili do przedszkoli i innych placówek edukacyjnych, gdzie do piątku będą prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą. * Większość została w Poznaniu i okolicach, jednak czworo z nich pojechało dalej. Firinka z Indonezji i Astor z Tajwanu trafiły do Konina, natomiast Nora z Węgier i Liming z Chin pojechali do Krotoszyna. Pierwszy dzień pracy z dziećmi minął bardzo dobrze, mamy nadzieję, że kolejne będą równie ciekawe i emocjonujące. * 13603618_1132073796833876_7243708811819444937_o Przeczytajcie również krótką relację naszych wolontariuszy. Shima i Arash* oboje pochodzą z Iranu, jednak poznali się dopiero w Polsce. Pierwszy tydzień projektu oboje spędzają w Poznaniu. Tak Shima relacjonuje swój przyjazd…

“Kiedy tylko przyjechałam do Poznania, Piotr, Alicja i Delia czekali na na stacji żeby mnie odebrać. Byli tacy mili! Wjeżdżając do miasta byłam pełna pozytywnej energii. Przez szybę samochodu oglądałam niesamowite budynki i piękne miasto. Byłam pewna, że spędzę tu jedne z najlepszych dni mojego życia i przez tych kilka tygodni odkryję każdy zakątek Poznania.”

Arash pierwszych kilka nocy spędził u pana Piotra, który zdecydował się na udział w naszym programie Global Host.

“To było naprawdę świetne, był dla mnie bardzo miły i mogliśmy porozmawiać o wszystkim. Bardzo pomógł mi poznać miasto i Polskę trochę lepiej. Miałem swój własny pokój, co było bardzo wygodne. Mówiłem mu o moim kraju i kulturze, to było naprawdę wspaniałe widzieć kogoś tak zainteresowanego innymi kulturami.”

Chcesz samemu poznać młodych ludzi z całego świata, poznać ich kulturę i pokazać to, co najlepsze w polskiej? Sprawdź program Global Host!