Sukces z AIESEC?

Studenckie wakacje dobiegają końca. Już jutro starzy weterani, którzy znają na pamięć 1001 sposobów jak przetrwać sesję, oraz z początku nieco zdezorientowani pierwszoroczni rozpoczną kolejny rok akademicki. Wszystkie te osoby charakteryzuje jedna rzecz – chęć kontynuacji nauki po to, aby w przyszłości mieć większe szanse na dostanie wymarzonej pracy. Jednak czasami to nie wystarcza.

Studentów oraz ludzi, którzy w przyszłości zamierzają udać się na uczelnie wyższe jest coraz więcej. Dlatego często otrzymanie samego tytułu licencjata czy magistra nie jest wystarczające żeby zyskać w oczach pracodawców i rozpocząć wymarzoną karierę zawodową. Firmy wymagają czegoś więcej – zaangażowania, konkretnych umiejętności, świadomości, w czym jest się dobrym i przede wszystkim doświadczenia. Jednak będąc studentem ostatni punkt nie jest łatwo zrealizować zwłaszcza, gdy kalendarz przypomina o zbliżającym się kolokwium, wykładowca zadaje kolejny referat a samemu najchętniej spotkałoby się z przyjaciółmi. Warto w takim momencie zdecydować się na dołączenie do organizacji studenckiej.

AIESEC, która jest jedną z największych międzynarodowych organizacji studenckich wyszła naprzeciw potrzebą młodych ludzi i stworzyła ogólnopolski program Future Leaders. Skierowany jest on do studentów zainteresowanych pracą w zespole oraz dążących do rozwoju personalnego i   profesjonalnego. Każda osoba decydująca się na dołączenie do AIESEC automatycznie bierze udział w tym programie, dzięki czemu dostaje szansę na zdobycie różnorodnego doświadczenia, rozwinięcia w sobie przedsiębiorczości oraz innych cech niezbędnych w dzisiejszym świecie.  Aby jeszcze bardziej ułatwić członkom kształtowanie ich ścieżki kariery Future Leaders został podzielony na trzy podprogramy: Social Entrepreneur, Business Sales i Marketing.

Zmieniając świat zmieniasz także i siebie

Tym zdaniem można określić pierwszy z elementów wchodzących w skład Future Leaders, czyli Social Entrepreneur. Polega on na przeprowadzaniu międzynarodowych projektów społeczno-edukacyjnych min. poprzez organizowanie wydarzeń z udziałem praktykantów z zagranicy. Tym właśnie na początku swojej kariery w AIESEC zajmowała się Beata – studentka trzeciego roku finansów i rachunkowości, która w wolnym czasie chętnie uczy się języków obcych. Jak sama mówi:

„W trakcie działalności w AIESEC poznałam ludzi z całego świata, co dało mi bardzo dużo radości, umożliwiło przeżycie niezapomnianych przygód i podszkolenie umiejętności językowych.”

                                                                                                                                                                            Beata

Za to Olga, do której obowiązków należała pomoc w wyjeździe młodym osobą na zagraniczny wolontariat min. poprzez przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i wspieranie wolontariuszy zarówno przed jak i w trakcie ich podroży chętnie wspomina:

„Ich entuzjazm i radość podczas opowieści o swoich przeżyciach, które widziałam po ich powrocie do kraju były czymś wspaniałym, jak i świadomość, że miałam w tym swój udział.”

                                                                                                                                                                            Olga

Student pośród firm

Business Sales, jako drugi z podprogramów pozwala na postawienie pierwszych kroków w  lokalnym środowisku biznesowym. Dzięki temu młode osoby mają okazję przełamać barierę w  kontaktach na linii student – przedsiębiorstwo, która często jest głównym problemem każdego, kto zaczyna poszukiwania poważnej pracy. Przekonał się o tym min. Piotrek podczas uczestniczenia w  pierwszych spotkaniach:

_„Na__ początku kontaktowanie się z firmami było dla mnie dużym stresem i wyzwaniem. Po kilku spotkaniach zauważyłem, że jest to dla mnie przyjemność, zyskałem dużą liczbę kontaktów.” _

                                                                                                                                                             Piotrek

Jednak poprzez nawiązywanie i utrzymywanie relacji z firmami oraz uczestniczenie w spotkaniach sprzedażowych/biznesowych można szybko dowiedzieć się jak odpowiednio i skutecznie poruszać się w świecie biznesu. Jest to także doskonała okazja do nabrania pewności siebie, co udało się Agnieszce, która teraz ma okazję koordynować jedno z najciekawiej zapowiadających się wydarzeń skierowanych do studentów tej jesieni, czyli konferencję Youth & Business CoAction.

„Dzięki dołączeniu do AIESEC nabrałam więcej pewności siebie, a problemy zaczęłam zamieniać w  WYZWANIA. Już wiem, że trzeba wykorzystywać nadarzające się okazje, dzięki którym możemy się ciągle rozwijać i osiągać wyznaczone cele.”

                                                                                                                                                             Agnieszka

M jak Marketing

Trzecim elementem wchodzącym w skład programu Future Leaders jest Marketing dedykowany dla osób, które interesują się tworzeniem własnych kampanii promocyjnych, są kreatywne, nie brakuje im pomysłów bądź po prostu lubią pisać i chętnie tworzą różnego rodzaju informacje prasowe tak jak Szymon – świeżo upieczony absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Sam o swojej działalności w AIESEC mówi tak:

„Mogę współtworzyć ogólnopolskie kampanie promocyjne oraz poznawać praktyczne aspekty komunikacji i marketingu”

                                                                                                                                                             Szymon

Patrycja, której marzeniem jest praca w agencji reklamowej swoje pierwsze doświadczenie postanowiła szukać w postaci zostania ambasadorem jednej z firm wspierających AIESEC. Do jej obowiązków należeć będzie promowanie programów praktyk i konkursów na katowickich uczelniach wyższych oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

_„Dzięki współpracy z jedną z najlepszych firm w Polsce i na świcie mam możliwość bliższego zobaczenia jak tworzy się kampanie promocyjne i wprowadza je w życie”___

Patrycja

Podczas tworzenia programu Future Leaders został wzięty pod uwagę fakt, że nie każdy młody człowiek wkraczający dopiero w dorosłe życie jest świadomy tego, co chce robić w przyszłości, w czym jest dobry albo, co po prostu sprawia mu przyjemność. Dlatego główną zaletą działalności w  organizacji studenckiej jest możliwość spróbowania sił w różnych dziedzinach i zdobycia cennego doświadczenia oraz poznania tych mocnych i tych nieco słabszych stron oraz praca nad ich rozwojem właśnie poprzez organizację różnorodnych projektów i aktywny w nich udział.