W taki dzień jak ten Marco Polo wyruszył do Chin. A jakie są Twoje plany?

 

Chiny. Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz nazwę tego kraju? Masowa produkcja? Trudny alfabet? Pyszna kuchnia? A może najludniejsze państwo świata?

Zrzut ekranu (455)

Kultura tego kraju nie ogranicza się do tych kilku skojarzeń. Wybierając się na wyprawę do Chin trzeba pamiętać, że jest to tygiel kulturowy, łączący ponad 50 narodowości.  Mimo, że dla wielu podróżników jest to kraj równie zaskakujący, co czasem niezrozumiały, Chiny znajdują się w pierwszej 10 najchętniej odwiedzanych krajów co rok. Dlaczego to państwo tak mocno przyciąga odwiedzających?

Kultura

Kultura tego kraju jest jedną z najstarszych na całym świecie. Historycznie odpowiadają za wynalezienie papieru, ruchomej czcionki i druku, ale na tym nie kończą się osiągnięcia Chińczyków. Obecnie, dzięki rozwojow
i technologicznemu, feeria barw neonów i dźwięków ulicy  są nieodłącznymi elementami życia codziennego. Chińczycy są życzliwym i otwartym narodem, który chętnie spędza czas na wspólnych posiłkach czy wyjściach ze znajomymi. Bardzo popularne jest tu karaoke. Mieszkańcy tego kraju są znani z bezpośredniości – nikogo nie dziwią intymne dla Europejczyków pytania o stan cywilny, narodowość, wiek czy zarobki zadawane obcym osobom.

Kraj kontrastów

W opozycji do ogólnego gwaru i tłoku panującego w takich miastach jak Pekin, czy Szanghaj stoją oazy zieleni, które można znaleźć w Chinach, takie jak na przykład Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu – próba ujarzmienia natury przez człowieka, czy Wąwóz Skaczącego Tygrysa, położony między dwoma „pięciotysięcznikami”.

Zwiedzając Chiny nie można też zapomnieć o najbardziej znanych zabytkach – terakotowej armii, czy Chińskim Wielkim Murze.

Obcokrajowców mogą też zdziwić obyczaje panujące w kraju. Chińczycy kładą duży nacisk na szacunek okazywany drugiej osobie. Dotyczy to zarówno sytuacji formalnych, jak i nieformalnych. Mówi się, że nawet zwykły gest, jak wyciągnięcie ręki powinien wyniknąć z inicjatywy Chińczyka, aby został zachowany protokół.

Chiński smok na talerzu

Jednym z najbardziej znanych elementów tego kraju jest kuchnia. Jej wariacje są obecne właściwie na całym świecie, w mniej lub bardziej oryginalnej wersji. Kuchnia odzwierciedla różnorodność kulturową – w zależności od regionu trafimy na różne przysmaki, jednak częścią wspólną jest ryż, obecny na talerzu przy większości posiłków. Będąc w Pekinie warto spróbować sławnej kaczki po pekińsku; kucharze przygotowują się do podawania tego dania przez lata, skupiając się nie tylko na odpowiednim przyrządzeniu, ale także na specjalnym sposobie krojenia i podawania potrawy.

Ze względu na liczną populację, Chiny zmagają się z problemem zanieczyszczeń powietrza i ziemi. Istnieją projekty rządowe kładące nacisk na te obszary, jednak nie jest to wystarczające. W ramach wolontariatu lub praktyk, możesz nie tylko odwiedzić ten niezwykły kraj, ale także pomóc lokalnym społecznościom w walce z problemem i edukacji, by poprawić obecny stan. Przeczytaj więcej o naszych produktacj  na www.aiesec.pl i odkryj Chiny na nowo.

 


Autor: Kamila Ochędalska