Zagraniczni wolontariusze

Dostarczanie zagranicznym studentom doświadczenia poprzez umożliwienie im odbycia praktyk w szczecińskich placówkach oświatowych, takich jak szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne – jest to zadanie dwóch z ośmiu projektów organizacji studenckiej AIESEC Szczecin. W ramach projektów Enjoy My Origin i International School do Szczecina niedawno przyjechali zagraniczni wolontariusze z takich krajów jak Australia, Brazylia czy Chiny.

Poznajcie naszych wolontariuszy i dowiedzcie się, co lubią, a czego nie lubią w mieście gryfa.

Manuel

Manuel, Chile

Zimno nie ma znaczenia, kiedy wokół mnie są tacy ludzie, jak członkowie AIESEC. Bardzo podoba mi się wasza współpraca, wsparcie i opieka nad nami, wolontariuszami. Nigdy nie jesteśmy sami, zawsze jest ktoś z AIESEC. No i kobiety – piękne!

Nie ma czegoś takiego, czego nie lubię w Szczecinie, poza tym, że może ciężko wymówić nazwę miasta.

Gvantsa, Gruzja

Gvantsa

Cieszę się, że przyjechałam właśnie do Polski, bo Polacy są bardzo przyjaźni i pomocni, zwłaszcza w Szczecinie. W Warszawie miałam problem z kupieniem biletu, bo nie mogłam znaleźć nikogo kto mówiłby po angielsku, ale udało mi się spotkać starszego pana, który mówił po rosyjsku, więc jakoś się porozumieliśmy. Był bardzo przyjazny, kupił mi bilet i nawet dorzucił jakieś brakujące grosze, choć go o to nie prosiłam! Członkowie AIESEC zawsze zwracają na nas uwagę i są przy nas, kiedy czegoś potrzebujemy. No i mężczyźni są tu przystojni. Co prawda nie można palić papierosów w pubach, jak w Gruzji, ale to chyba nawet dobrze.

Heiron, Australia

To niesamowite, że członkowie AIESEC zawsze są z nami, bo jest to ogromne poświęcenie czasowe. Ludzie poza tym są ciepli. Kiedyś miałem taką sytuację, że nie mogłem trafić do szkoły, w której uczę angielskiego. Zapytałem się o drogę jedną dziewczynę, a ta była tak miła, że zaprowadziła mnie tam! Ale zdecydowanym minusem są zbyt krótkie przerwy na lunch – jak mogę spokojnie zjeść przez 20 minut?! Coś trzeba z tym zrobić.

SadafSadaf, Pakistan

Całe mnóstwo ludzi pomaga nam, kiedy czegoś potrzebujemy, nie wiemy jak gdzieś dotrzeć albo gdzie jesteśmy. I czasem nie ma znaczenia, że nie znają za bardzo angielskiego, bo po prostu się starają. Za to najgorszą rzeczą w Szczecinie jest WiFi – nigdzie go nie ma!

BagasBagas, Indonezja

Bardzo podoba mi się komunikacja miejska, zwłaszcza tramwaje. Połączenia są proste, wygodnie, nieskomplikowane. Nie tylko lepsze niż w Indonezji, ale także lepsze niż w Poznaniu, gdzie byliśmy przez weekend! Szkoda tylko, że lotnisko jest tak daleko od Szczecina. Kiedy tu przyjechałem i nie mogłem znaleźć busa, wziąłem taksówkę, bo nie chciałem narażać życia. I zapłaciłem 170 zł! Poza tramwajami najbardziej podobają mi się szczecińskie dziewczyny – są naprawdę piękne!

BerenBeren, Turcja

AIESECerzy są pomocni i przyjaźni. Zresztą w samym Szczecinie mieszkają chyba sami ciepli ludzie. I dobrze, bo w Szczecinie jest niesamowicie zimno!

PiminoPimino, Chiny

Architektura robi na mnie ogromne wrażenie, kompletnie inna niż w Chinach. Cały design jest inny, także wystawy sklepowe, bardzo mi się to podoba. I toalety w polskich pociągach są bardzo wygodne.

OviaOvia, Indonezja

Transport publiczny jest bardzo dobrze zorganizowany, jeszcze nigdy się nie zgubiłam. Niesamowity luksus po tym, co mamy w Indonezji, gdzie w środkach transportu publicznego można palić. Najgorzej jest zwłaszcza w godzinach szczytu… A z tego, co mi się nie podoba to polski język – staram się go uczyć, ale wymowa jest bardzo ciężka!

SarasSaras, Indonezja

To, co najbardziej mnie ujmuje to troska ludzi. Jestem muzułmanką, więc nie mogę jeść niektórych rzeczy, jak wieprzowina. W szkole już nie raz zdarzyło mi się, że ktoś powiedział „Saras, nie jedz tego, to wieprzowina!”. Zamiast tego dostawałam inny posiłek. To naprawdę bardzo miłe. W Szczecinie jest także bardzo dużo sklepów, ale nie z pamiątkami! Mama cały czas mi pisze, żebym przywiozła dużo suwenirów, ale gdzie je znaleźć?

LeticiaLeticia, Brazylia

Kiedy podróżujesz – to ludzie sprawiają, że ta podróż jest wyjątkowa. Kiedyś pracowałam w Stanach Zjednoczonych i miałam naprawdę nieciekawą pracę, ale ludzie z którymi przebywałam sprawili, że był to naprawdę wyjątkowy czas. W Szczecinie każdy jest pomocny. Młodzi, starzy – każdy pomaga! Tutaj łatwiej nawiązać przyjaźnie, a poza tym miasto jest piękne! Szkoda tylko, że tak zaniedbane…

AlineAline, Brazylia

W Szczecinie jest bardzo dobry transport publiczny, dobrze zorganizowany, zupełnie inaczej niż w Sao Paulo. Poza tym bardzo podoba mi się w szkole – wszystko jest zorganizowane, a nauczyciele są bardzo pomocni. Szkoda, że nie jest tylko tak ciepło, jak w moim rodzinnym mieście…