Zostań globalnym liderem z AIESEC!

Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach szukają co chwilę nowych aktywności. Chcą wykorzystać swoją wewnętrzną energię i chęci, bo każdy chyba zna to uczucie, gdy chcemy po prostu „coś” zrobić. Zależnie od wieku, doświadczenia i planów na życie, ludzie wybierają różne formy zagospodarowania czasu – imprezy, pracę, sport, działalność studencką czy granie w gry komputerowe. Jednak, gdy obierze się ścieżkę prowadzącą do zrealizowania wielkich marzeń, to jednym z etapów do osiągnięcia tego jest czas na rozwinięcie samego siebie. Ambicje biorą górę i chce się poznać siebie. Jednym ze sposobów na rozwój swojej osoby jest wstąpienie do największej na świecie organizacji młodych ludzi – AIESEC, która ma na celu rozbudzenie drzemiącego w ludziach potencjału poprzez umożliwienie rozwinięcia cech liderskich. Jest to realizowane w innowacyjnych warunkach, czyli uczenie się poprzez praktykę w wymagających warunkach, co jak mówią sami członkowie, jest najlepszą metodą nauki. Wizja, jaką szerzy organizacja, jest prosta i niezmienna od samego początku istnienia. To właśnie rozwinięcie cech liderskich w osobach wchodzących w dorosłe życie jest podstawowym sposobem na rozwiązanie problemów, które mamy na świecie.

 
Jak w każdej międzynarodowej firmie czy organizacji, ustalone są pewne standardy i główne cele, jakie rozwija się poprzez swoją pracę. Tak samo działania w AIESEC są ustandaryzowane i nazwane. Jednym z głównych celów jest rozwinięcie w sobie postaw liderskich, które zdefiniowane są jako cztery obszary, które powinno się rozbudować podczas swojej przygody zarządzania zespołem.

 
Częstym problemem ludzi jest to, że pouczają innych jak powinni coś robić, choć sami tego nie robią. Uważam, że chcąc zarządzać innymi i być motywatorem dla kogoś, najpierw należy popracować nad sobą – poznać siebie, poprawić swoje słabe strony i rozwinąć mocne, a także zająć się tym, co sprawia przyjemność, najlepiej żeby było to związane z życiowymi celami. Tego można doświadczyć na samym początku swojej historii w organizacji, bo praktycznie zawsze określa się swoją osobowość i nakreśla punkty, jakie chciałoby się zrealizować. Działamy w wymagającym środowisku, które zmusza nas do radzenie sobie z nagłymi problemami, niespodziewanymi sytuacjami czy działaniem w pewnym obszarze ryzyka. Nawet sama alokacja do pierwszego zespołu uczy elastyczności, bo aplikując do organizacji nie wie się, gdzie się trafi. Taka zaradność życiowa przydaje się praktycznie w każdym aspekcie życia, nie tylko w pracy zawodowej, ale również na co dzień, w zwykłych sytuacjach domowych.

 
Jeśli przejdzie się już etap pracy nad sobą, to można zacząć myśleć nad wzięciem odpowiedzialności za zespół. Pierwszą ważna rzeczą jest to, że do każdego członka trzeba podchodzić indywidualnie, dostosować przekaz do jego osobowości i celów, jakie sobie ustalił. Gdy poznamy swoich ludzi, trzeba ich zgrać tak, aby stali się jednym, dobrze współpracującym zespołem. Najlepiej, aby czuli się dobrze w swoim towarzystwie i przychodzili do pracy nie tylko po to, żeby pracować, ale też po to, żeby zobaczyć się i móc porozmawiać. Z takim zespołem zrealizujemy każde zadanie, ponieważ będziemy się wzajemnie motywować do wytężonego wysiłku. Trzeba pamiętać również, aby przekazać wszystkie informacje i porady, jakie sami dostaliśmy na początku pracy, żeby nowi członkowie mogli równie dobrze zrozumieć całą ideę.

 
Dopiero po przezwyciężeniu wszystkich trudności podczas realizacji zaczyna się patrzeć szerzej na świat. W AIESEC działania, które podejmujemy mają globalny zasięg i jasno określony cel w postaci zmiany na świecie. Prawdziwi liderzy widzą problemy nie tylko w swoim lokalnym środowisku, ale przede wszystkim takie, które dotyczą całego świata. Organizacje non-profit same w sobie zrzeszają ludzi, którzy chcą robić coś dobrego, co będzie im się podobać. Gdy ukierunkuje się odpowiednio ludzki potencjał, to można zrobić wspaniałe rzeczy, zaczynając od lokalnego środowiska, które w konsekwencji, będą wprowadzały globalną zmianę.
Gdy już zagłębimy się we wszystkie etapy modelu rozwijania liderów, zobaczymy, że cała ta wizja jest realna. Z własnego doświadczenia wiemy, że czasem ogarnia nas taka wewnętrzna chęć zrobienia czegoś i działania, że „można przenosić góry”. Jeśli odpowiednio pokieruje się tą mocą, to wszystkie górnolotne stwierdzenia, że wystarczy wykreować liderów, którzy zmienią świat, nabierają sensu. Czasem wystarczy tylko odpowiednia osoba, która pokaże drogę i będzie motywacją do codziennego działania oraz odpowiednie środowisko. Jednym z takich środowisk jest stowarzyszenie AIESEC, które jest nastawione na kreowanie liderów. Będąc liderem możesz pogłębiać swoją wiedzę na wielu płaszczyznach i zacząć postrzegać otaczającą rzeczywistość globalnie – czuć się nie tylko jako obywatel Polski, ale przede wszystkim świata. Wiele osób zmieniło swoje życie i cele po dołączeniu do organizacji. To od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz drzemiący w Tobie potencjał i chęci. Może następnego dnia zdecydujesz się wziąć sprawy świata w swoje ręce i go zmienić. Już teraz otwiera się przed Tobą jedna z takich możliwości, bo AIESEC Polska rozpoczęło właśnie swoją rekrutację. Nie czekaj i przekonaj się jak możesz zmienić świat.

Aleksander Dytko