12 inspirujących osób, które możesz spotkać na wolontariacie

Podczas mojego wolontariatu w Rumunii miałam okazję poznać dwanaście niesamowitych osobowości. Każda z tych osób stała się moim przyjacielem oraz nauczycielem podczas trwania tej przygody. To właśnie oni są dwunastoma powodami, dla których warto wyjeżdżać za granicę. Robię to, ponieważ żaden dzień się już więcej nie powtórzy. Nie będzie dwóch takich samych osób, dwóch tych samych sytuacji, ani dwóch tych samych wspomnień. To są własnie powody, dla których powinieneś zastanowić się, czy warto. 

 1. Andreea, Rumunia

Zagraniczny wolontariat w Czechach, wyjazd do USA, kolejny wolontariat – tym razem w Egipcie to ostatnie podróże Andreei z Rumunii. Młoda dziewczyna samotnie zwiedza cały świat. Jak jej się to udaje? Konsekwentnie korzysta ze statusu studenta i doświadcza zagranicznych podróży. Wrogiem efektywnego działania jest odkładanie wszystkiego na później. Andreea udowadnia, że młodość to czas na podejmowanie odważnych decyzji. Zrób to teraz! Wolontariat pozwala poczuć wolność oraz kształtuje niezależność i charakter każdego z nas.

2. Bree, Australia

Bree to 18-letnia studentka z Australii, która 24 godzinny lot do Europy planowała od dłuższego czasu. Nie bój się stawiać przed sobą ambitnych celów. Praktyki w siedzibie Microsoft w Luksemburgu? Wolontariat Global Citizen o prawach kobie w Indiach? Swoje marzenia osiągaj dzięki kreatywnym rozwiązaniom, wytrwałości i ciężkiej pracy. Młodość to czas, w którym warto dać z siebie wszystko.

3. Moataz, Egipt

-Wybrałem projekt kulturowy w Rumunii, gdyż chciałem zmienić stereotypy, które krążą o nas po świecie. Ważne, by pokazać ludziom, jak wygląda prawdziwy Egipt, jacy są Egipcjanie, jaka jest nasza tradycja i nasze codzienne życie. Muszę Was rozczarować, nie mieszkamy w piramidach i nie jeździmy na wielbłądach – opowiada z uśmiechem Moataz. Wyjazd na wolontariat lub praktykę to okazja, by zostać ambasadorem swojego kraju. Takim sposobem mamy wpływ na innych, mamy szansę na przedstawienie naszej ojczyzny w taki sposób, w jaki sami ją postrzegamy.

4. Sara, Portugalia

Sara to absolwentka sztuk wizualnych w Portugalii. -Sztuka jest moją pasją, lecz ciężko znaleźć pracę w tej dziedzinie w moim kraju… dlatego alternatywą po zakończeniu studiów stał się wyjazd na wolontariat. Wyjechałam, by zaspokoić swoją ciekawość świata oraz zainspirować się do tworzenia sztuki – opowiada Sara. Nowe miejsce pomaga odświeżyć nasze życiowe perspektywy. Pamiętaj, by czerpać radość z każdej przygody, która Cię spotyka!  

5. Anna, Ukraina

Anna to studentka filologii angielskiej ze specjalizacją nauczycielską na Ukrainie. Kiedy jej znajomi spędzali czas na nudnych praktykach, Anna odbywała wolontariat w rumuńskich szkołach. Zajęcia z dziećmi zapewniły jej cenne doświadczenie zawodowe. Po każdej lekcji dostawała wskazówki od nauczycieli jak poprawić swoje umiejętności. Z każdą rozmową ze swoimi uczniami i współpracownikami zdobywała nowe spojrzenie na swój przyszły zawód. Nauka języka angielskiego młodzieży w Kolumbii, tworzenie stron internetowych w Indonezji, tworzenie reklam dla firmy z branży modowej na Sri Lance to tylko nieliczne oferty praktyk, które możesz znaleźć w ramach Global Talents.

6. Essam, Egipt

Podczas wolontariatu nauczyłam się współpracować w międzynarodowym środowisku. Praca w grupie pomaga w działalności, w której liczy się kreatywność – co dwanaście pomysłów to nie jeden!  Essam nauczył mnie jak wspierać członków zespołu, jak motywować ich do działania. To on zdradził mi, że najważniejsza jest wiara w każdego członka zespołu. Podczas wolontariatu nauczysz się jak z szacunkiem odnosić się do każdej osoby oraz jak pomysł jednostki zamieniać w cel całej grupy.

7. Maria, Brazylia

Człowiek staje się mądry, gdy…? Już śpieszę z receptą! Najpierw nawiąż znajomości z ludźmi na całym świecie. Następnie znajdź z nimi wspólny język pomimo różnic kulturowych. Postaraj się zrozumieć człowieka z drugiego końca świata. Jeśli Ci się udało, właśnie stałeś się mądrzejszy! Czerpiesz wiedzę od innych, poszerzasz swoje horyzonty. Maria nauczyła mnie, że w podróżach najważniejszy jest wzajemny szacunek i szerzenie pokoju.

8. Yan, Chiny

Po 3 latach nauki języka włoskiego chciałbyś wykorzystać go w praktyce? Nic prostszego! Wyjedź na wolontariat lub praktyki do Włoch. Aby opanować żywy język, wzbogacić swoje słownictwo, ulepszyć swój akcent wystarczy porozmawiać z rodzimym Włochem. Przy lampce toskańskiego wina i spaghetti Bolognese nabierzesz płynności w rozmowie w obcym języku. Podczas mojego wolontariatu poznałam Yan z Chin. Początkowo była dość małomówna, gdyż uważała, że poziom jej języka nie jest wystarczający. Po kilku dniach nabrała pewności siebie, zrozumiała, że nie chodzi o to, ile błędów popełniamy, ale o dogadanie się z drugą osobą. Nie znam drugiej tak rozgadanej osoby, jak ona!

9. Fernando, Meksyk

Ostatnio papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi został zapytany, czy przyjedzie do Meksyku. Żartobliwie dopytywał „A będzie tequila?” Wierni zapewniali, że przygotują dużą ilość meksykańskiego trunku. Wyjazd za granicę to doskonały sposób, by spróbować regionalnej kuchni. Razem z Fernando wymieniałam przepisy na pierogi czy tacos. Wspólne gotowanie pozwala zrozumieć kulturę innego kraju oraz drugiego człowieka.

10. Tiffany, Hongkong

Hongkong jest dużym oraz bardzo nowoczesnym miastem. Do 1999 roku był brytyjską kolonią, ale obecnie jest Specjalną Strefą Administracyjną Chin. Słynie z zapierającej dech w piersiach panoramy miasta, na którą składają się drapacze chmur, ogromne parki czy Disneyland. Słuchałam opowieści Tiffany o jej ojczyźnie bez końca! To właśnie ona, gdy zachwycała się płatkami śniegu, przypomniała mi, że powinniśmy doceniać to, co stało się dla nas powszechne, bo dla innych nasza codzienność jest po prostu zachwycająca!

11. Ioana, Rumunia

Jak wiecie, podróże uzależniają, dlatego pół roku po wolontariacie w Rumunii pakowałam swoją walizkę, by tanim lotem (tak, dzięki Fly4free!) udać się do Paryża. Dotąd nie znałam żadnego Francuza, ale na miejscu już miałam przyjaciół. Poznana przeze mnie w Rumunii Ioana wyjechała do Francji, by tam realizować swoje studia. Wyjazdy za granicę pozwalają stworzyć sieć międzynarodowych kontaktów. Po kilku tygodniach Ioana zdążyła poznać miasto, więc pokazała mi najważniejsze zabytki: wieżę Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny oraz niedocenioną jeszcze przez turystów anglojęzyczną księgarnię Shakespeare&Company. To miejsce z niesamowitą atmosferą dla miłośników literatury i nie tylko! Po zagranicznym wolontariacie wiem jedno – świat jest mały i nigdy nie wiem, gdzie wkrótce spotkam swoich przyjaciół.

12. Bruna, Brazylia

Dzielenie przez sześć tygodni pokoju z Bruną z Brazylii to dawka pozytywnej energii, której nie da nawet najlepszy napój energetyczny! Po poznaniu Bruny zrozumiałam jedno – zawsze się uśmiechaj, bo Twój uśmiech może być powodem do uśmiechu kolejnej osoby! Wyjazd na zagraniczny wolontariat lub praktykę to niezapomniane wspomnienie, które zostanie z Tobą przez całe Twoje życie!

Powodów, dla których warto wyjechać na zagraniczny wolontariat lub płatną praktykę AIESEC  będzie wiele o ile otworzysz się na ludzi podczas Twojego wyjazdu. Pamiętaj, że każda napotkana osoba da Ci niezapomnianą lekcję. A nic dwa razy się nie zdarza.. i nie zdarzy. 🙂

Autorem tekstu jest : Klaudia Ceglarz