4 sposoby na wiosenne porządki

Jeżeli nie mielibyśmy zimy, wiosna nie byłaby taka przyjemna. Wiosna to czas pozytywnych zmian. Orzeźwienie, słońce, pozytywna energia. Czujesz, że odkładasz sylwestrowe postanowienia „na potem”? Brakuje Ci odwagi, by zdecydować się na zmianę?  Potrzebujesz inspiracji, by rozpocząć aktywne życie? Oto 4 sposoby jak uporządkować swoje życie wiosną!

1. Zatrzymaj tylko te rzeczy, które kochasz

Kto trafił na listę 100 najbardziej wpływowych osób według magazynu „Time” w 2015 roku? Papież Franciszek, Angela Merkel, Barack Obama, Kanye West oraz Emma Watson. W kategorii “Artysta” zwyciężyli: Taylor Swift, Bradley Cooper oraz Marie Kondo. Marie Kondo to japońska konsultantka w zakresie organizacji i sprzątania oraz autorka poradników.  Jej książka „Magia sprzątania” prezentuje proste techniki pozwalające uporządkować domowy bałagan. „Zatrzymaj tylko te przedmioty, które wywołują radość! A resztę rzeczy wyrzuć. W taki sposób oczyścisz swoje otoczenie z dotychczasowego bałaganu, rozpoczynając odmieniony styl życia” radzi Kondo. Metoda Kondo szybko znalazła odzwierciedlenie w sferze prywatnej. Pokazuje, by zmienić ludzkie przyzwyczajenia najpierw trzeba zmienić swój sposób myślenia. Kluczem do osiągania sukcesów, zyskania pewności siebie oraz odwagi do zmiany swojego życia jest porządkowanie w prawidłowej kolejności. Zatrzymaj tylko te rzeczy, które kochasz. W taki sposób uwolnisz się od zajęć, które nie przynoszą Ci satysfakcji i przyjemności. Uporządkuj życiową przestrzeń, dla osoby, którą się stajesz, a nie dla osoby, którą byłeś w przeszłości.

2. Zaktualizuj swoje cele

Twoje marzenia są twoimi marzeniami do momentu, w którym ich nie zapiszesz … wtedy stają się Twoimi celami. Wróć wspomnieniami do Nowego Roku. Większość z nas wzięła wtedy do ręki kartkę i długopis i spisała niekończącą się listę postanowień na nadchodzący rok. Rezygnacja ze słodyczy, uprawianie aktywnego trybu życia, codzienna nauka języka obcego, wyjazd do Australii. Wiosna to czas, by spojrzeć na wszystko realnie, ale z nutką optymizmu i świeżego myślenia! Przeczytaj swoje postanowienia ponownie, sprawdź postępy oraz porażki, a następnie odśwież swoje cele. Większość osób nie dotrzymuje swoich postanowień, gdyż wyznacza je nieadekwatnie do swoich możliwości. Zamiast słowa „zrezygnuje” użyj „ograniczę”, zamiast „codziennie” powiedz „przynajmniej dwa razy w tygodniu”. Żeby wytrwać dłużej w swoich postanowieniach, zadaj sobie pytanie „dlaczego chcesz ich dotrzymać?” Patrzenie w przyszłość pozwoli Ci odkryć korzyści Twoich ograniczeń oraz ciężkiej pracy. Gdzie szukać motywacji? Rozmawiaj o swoich postanowieniach ze znajomymi, którzy mają podobne cele, wzajemna motywacja przybliży Was do osiągnięcia celu. Pamiętaj – mniej planowania, więcej robienia. Mniej narzekania, więcej wiary w siebie

3. Zapisz swoje radosne chwile

– Oglądałam wschód słońca w pidżamie na plaży w Egipcie. Zjadłam prawdziwą włoską pizzę w Rzymie. Usłyszałam „Kocham Cię” od mojej młodszej siostry. Przygotowałam kolację dla całej rodziny – to tylko niektóre z 365 radosnych chwil, które skrywa słoik szczęścia. „Słoik szczęścia” to akcja, która zyskała na popularności dzięki amerykańskiej pisarce, autorce książki „Jedz, módl się, kochaj” – Elizabeth Gilbert. Przez cały rok, każdego wieczora bierzesz do ręki kartkę i długopis i zapisujesz najszczęśliwszy moment swojego dnia. Następnie wrzucasz karteczkę do słoika, do którego możesz wrócić w każdej chwili. Pomimo poniesionych porażek, niespełnionych oczekiwań na pewno odnajdziemy jedną rzecz w ciągu dnia, która przywoła uśmiech na naszej twarzy. Kiedy potrzebujesz motywacji do działania? Kiedy brak Ci inspiracji? Otwórz słoik i wróć wspomnieniami do pięknych momentów ze swojego życia. Jeżeli jeszcze nie założyłeś swojego słoika, zacznij dziś! Poświęć 30 sekund, by zapisać swoje wspomnienia, które zaowocują w przyszłości dawką motywacji.

4. Słuchaj więcej muzyki

Because I’m happy, clap along if you feel like happiness is the truth” – wystarczy raz posłuchać chwytliwej piosenki Pharrella’s Williams’a by uśmiech pojawił się na twarzy! Heriot-Watt University ukazał w badaniu, że słuchanie muzyki wpływa pozytywnie na życie człowieka, a także kształtuje naszą osobowość w zależności od gatunku muzyki, jakiej słuchamy. Blues wpływa na rozwój kreatywności oraz podwyższa samoocenę. Osoby słuchające muzyki country stają się bardziej pracowite oraz towarzyskie. Słuchając reggae, staniesz się bardziej uśmiechnięty oraz pracowity. Włącz YouTube, wpisz w wyszukiwarkę “Best Day Of My Life” wykonywaną przez American Authors. Piosenka kieruje do nas jedno proste przesłanie – Jeżeli nastawisz się, że nadchodzący dzień będzie najlepszy dniem w Twoim życiu, tak się stanie. Miłego słuchania!

Autor: Klaudia Ceglarz