5 porad, które poprawią stan studenckiego budżetu

Oszczędzanie pieniędzy jest trudniejsze niż ich zarabianie – wystarczy jednak kilka wskazówek, by osiągnąć efekty. Skorzystaj z darmowych aplikacji mobilnych, poświęć czas na rozsądne planowanie swoich wydatków oraz zainwestuj w siebie!

Nie mam się w co ubrać

Kiedy spoglądam na moje studenckie konto bankowe, dochodzę do jednego wniosku. „Jestem bardzo ubogą kobietą… Nie dość, że nie mam się w co ubrać, to jeszcze mi się szafa nie domyka” – złota myśl, która pada z moich ust co najmniej 7 razy w tygodniu. Spróbuję zamienić stwierdzenie „nie mam się w co ubrać” w zdanie „nie mam pomysłu, w co się ubrać”, by udowodnić, że to właśnie nasze własne pomysły są bezcenne! W Polsce wciąż mamy pęd do konsumpcjonizmu, nieustannie nabywamy nowe produkty, zamiast zainwestować w alternatywne rozwiązania. Zainstaluj aplikację „ClosetSpace” i zrób zdjęcie każdej części twojej garderoby. To pierwszy krok, by odkryć ubrania, które leżą i czekają na nas w zapomnieniu. Po wykonaniu fotografii znajdziesz wszystkie ubrania w jednym miejscu, a twój wirtualny stylista otworzy Cię na nowe rozwiązania. Zapewni Ci dawkę inspiracji, doradzi, z których ubrań i dodatków warto stworzyć stylizację. Dodatkowo zaplanuje, w co ubrać się każdego dnia, w zależności od warunków pogodowych lub rangi wydarzenia. Porady i wskazówki zapewnią blogerzy modowi, którzy przedstawią najnowsze trendy. W ten sposób nauczysz się wykorzystywać to, co już zakupiłeś, co uchroni Cię przed wydaniem pieniędzy!  To aplikacja, dla każdego, kto chce zacząć nosić kupione wcześniej ubrania w odmieniony sposób!

Marnowanie jedzenia

Studenckie przepisy – to jeden z najczęściej wyszukiwanych terminów przez studentów, którzy szukają jak jeść pysznie, zdrowo, a przede wszystkim tanio. „Osoby, które kochają jeść to najlepsi ludzie!”, czy można zatem oszczędzać na gotowaniu? Oczywiście! Badania Polskiego Banku Żywności informują, że przeciętny Polak wyrzuca do kosza 50zł miesięcznie. Aby tego uniknąć, poświęć 10 minut, by zaplanować, jakie potrawy chcesz przygotować w nadchodzącym tygodniu. Przygotuj listę zakupów i ściśle trzymaj się jej w supermarkecie, gdzie tysiące produktów kusi na każdym kroku. Żelazna zasada dietetyków głosi – „Pamiętaj o śniadaniu”. To właśnie starannie przygotowany posiłek o poranku zapewni Ci energię na cały dzień, a w dodatku pomoże uniknąć jedzenia niezdrowych przekąsek lub jedzenia typu fast food przez cały dzień. Jak przygotować zdrową kanapkę? Potrzebujesz: razowy chleb, awokado, zieloną sałatę, jajko oraz dowolny rodzaj warzyw.

Monitoruj swoje wydatki

Uważam, że nie ważne ile pieniędzy zarabiasz, ważne czy potrafisz je dobrze monitorować i zagospodarować. Mobilna aplikacja „MoneyZoom” pomaga zarządzać budżetem. W łatwy sposób zapiszesz swoje wydatki, wpisując zakupione spodnie w kategorii „odzież”, a zjedzonego hamburgera między zajęciami jako „fast food”. Dodatkowo ustalisz tygodniowe, miesięczne limity wydatków, które pozwolą Ci kontrolować stan swojego konta. Jeżeli często zdarza Ci się pożyczać komuś pieniądze, a szybko zapominasz – kto? kiedy? ile? od ciebie pożyczył, skorzystaj z pomocy „Collect”. Bezpłatna i przyjemna aplikacja zapamięta drobne transakcje i zapewni przyjemne stosunki ze znajomymi. – Nawyk oszczędzania jest edukacją: uczy samozaparcia, przezorności, porządkuje nasze życie i poszerza horyzonty – mówił T.T.Munger. Czy znasz zasadę 10 sekund? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego produktu, zatrzymaj się na chwilę, policz do dziesięciu. Po upływie czasu zapytaj siebie, dlaczego i czy naprawdę potrzebujesz ten produkt. Jeśli odpowiedź jest satysfakcjonująca, możesz kupić przedmiot, jeśli nie, odstaw na półkę i ciesz się uniknięciem błędnej spontanicznej decyzji.

Darmowa rozrywka

„Legalna Kultura” to fundacja zajmująca się promocją legalnych źródeł korzystania z dóbr kultury. To właśnie na ich stronie internetowej znajdziemy kalendarium darmowych wydarzeń kulturalnych dostępnych na terenie Polski. Dowiemy się, że w dniach 15 – 24 kwietnia w Warszawie odbędzie się 22. Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów”, gdzie zaprezentuje się 80 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy i publiczność na całym świecie. Bilety na każdy pokaz będą kosztowały 8zł!  Dodatkowo fundacja dostarcza wiedzy, gdzie w Internecie legalnie i za darmo obejrzeć film, przeczytać książkę lub posłuchać muzyki. Cineman.pl to kino internetowe, które oferuje ponad 900 tytułów, a co miesiąc wzbogacane jest o dziesięć nowych filmów. Ambling Audio Books to portal, który umożliwia dostęp do tysiąca bezpłatnych książek audio.

Zainwestuj w siebie!

– Codzienność jest naszym kontem bankowym, a czas naszą walutą. Nikt nie jest bogaty, nikt nie jest biedny, każdy z nas ma 24 godziny do wykorzystania – powiedział Christopher Rice. Z roku na rok zwiększa się świadomość ludzi odnośnie do tego, jak ważny jest rozwój osobisty. Global Citizen to międzynarodowy program wolontariatu, który pozwoli Ci zdobyć wartościowe doświadczenie i rozwinąć umiejętności miękkie. Praca z dziećmi podczas letniego obozu w Brazylii nauczy Cię zorganizowania, empatii oraz postawy lidera. Podróżowanie do 10 miast w Egipcie ma na celu wspieranie lokalnych agencji turystycznych. Projekt zmobilizuje do kreatywnego myślenia oraz nauczy współpracy w grupie. – Nauczyłam się postaw lidera oraz tego, jak moją pasją mogę mieć pozytywny wpływ na życie innych ludzi – wspomina swój udział w projekcie Jasmine Dasgupta.

Autor: Klaudia Ceglarz