5 sposobów, aby wyróżnić się na rynku pracy

Co zrobić, aby zdobyć wymarzoną pracę? Jak zostać zwrócić na siebie uwagę pracodawcy? Coraz więcej studentów zadaje sobie podobne pytania. Obecnie konkurencja na rynku rośnie, więc dyplom uczelni to za mało. Poniżej kilka wskazówek dotyczących wymagań pracodawców wobec studentów.

1.  Doświadczenie

Obecnie bardzo ważnym czynnikiem, który pracodawcy biorą pod uwagę, jest doświadczenie zawodowe. Dlatego warto je zdobywać nie tylko podczas obowiązkowych, miesięcznych praktyk. To zdecydowanie za mało. Chęć rozwoju i doświadczenie stawiają potencjalnych kandydatów do pracy w lepszym świetle.

2.  Praktyka/staż zagraniczny

Praca w firmie za granicą gwarantuje rozwój praktycznych umiejętności i zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku biznesowym. To także możliwość poznania innych kultur organizacyjnych i nowoczesnych metod pracy. Praktyki zagraniczne w ramach programu Global Talents to jedna z alternatyw umożliwiająca zdobycie międzynarodowego doświadczenia w trakcie studiów.

3.  Języki obce

Znajomość języków obcych (nie tylko angielskiego) jest bardzo cenionym przez pracodawców atutem. Umiejętność płynnego posługiwania się kilkoma językami przydaje się nie tylko w międzynarodowych firmach, ale także w polskich przedsiębiorstwach. Ułatwia to wyszukiwanie ważnych informacji, poszerzanie wiedzy czy komunikację z partnerami biznesowymi. Najlepszym sposobem na naukę jest praca w międzynarodowym środowisku.

4.  Umiejętności miękkie

Wiedza to za mało, aby dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej i assesment center, które umożliwiają rozpoczęcie pracy w większości większych firm. Liczą się także umiejętności miękkie, takie jak: komunikacja, praca w grupie, chęć do rozwoju i nauki, wykazywanie inicjatywy czy samodzielność.

5.  Dodatkowe aktywności

Pracodawcy poszukują osób z inicjatywą, którzy chętni są do działania i podejmowania nowych wyzwań. Pomysłowość, proaktywność, kreatywność, dążenie do realizacji celu, wychodzenie przed szereg – to postawy coraz częściej pożądane. Dobrym sposobem, aby udowodnić takie predyspozycje, jest angażowanie się w koła naukowe czy organizacje studenckie.

Wspomniany program Global Talents,  organizowany przez organizację studencką AIESEC, umożliwia odbycie praktyk po zakończeniu pierwszego etapu studiów. Można wybrać jeden z trzech obszarów: Marketing, Edukacja i IT, i pracować w międzynarodowych korporacjach lub w innowacyjnych start-up’ach, w krajach, takich jak np.: USA, Niemcy, Finlandia, Norwegia, Rosja, Rumunia.