6 wskazówek, dzięki którym wreszcie spełnisz noworoczne postanowienia

Rozpoczęcie nowego roku jest doskonałym momentem na dokonanie różnych zmian w  naszym życiu, dlatego coraz chętniej ustalamy noworoczne postanowienia. Tworzenie takich celów jest bardzo pozytywnym zjawiskiem, pokazuje, że chcemy się zmieniać oraz stale się rozwijać. Niestety większość z tych postanowień nigdy nie zostaje zrealizowana lub cudem udaje się nam wytrwać do końca stycznia. Co zatem zrobić, aby kolejny rok nie zakończył się tylko na obietnicach? Poniżej przedstawiam Wam sześć wskazówek, które mogą być pomocne przed oraz w trakcie realizowania swoich postanowień.

  1. Małe kroki

Przebiegnięcie maratonu jest naprawdę imponującym wyzwaniem tak samo jak napisanie kilkutomowej powieści. Ustalając jednak noworoczne postanowienia dobrze jest zastosować metodę małych kroków niż od razu rzucić się na głęboką wodę. Można stopniowo zwiększać poprzeczkę jednak nie warto od razu zakładać sporych wyzwań, ponieważ wtedy o wiele szybciej człowiek się zniechęca a stąd już blisko do zupełnego zaniechania.  Jeżeli naszym marzeniem faktycznie jest przebiegnięcie maratonu to można zacząć od krótszych dystansów stopniowo zwiększając odległość. To samo dotyczy napisania książki – zamiast dużego tomiska spróbować stworzyć zbiór kilku opowiadań.

  1. Nie przesadzaj
    Tworząc postanowienia noworoczne warto zachować również umiar. Pamiętaj nie liczy się ilość a jakość, więc zamiast tworzyć listę dziesięciu celów czy zadań wybierz dwa, trzy najważniejsze i staraj się je jak najlepiej zrealizować. Skup się przede wszystkim na tym, bo to nie ma być wyścig a robienie czegoś z myślą o  samorealizacji, dlatego jakość i wytrwałość są najważniejsze a nie ilość.

  2. Metoda 3×30

Dobrym sposobem jest zastosowanie metody 3×30. Polega ona na tym, że trzy razy dziennie robimy coś przez trzydzieści sekund. Mogą to być przysiady, przeczytanie artykułu w gazecie czy nauczenie się trzech słówek, cokolwiek. Ważne jest jednak, aby robić to codziennie. Jaki jest sens tego ćwiczenia? Mianowicie każdy, nawet najbardziej zabiegany człowiek jest w stanie znaleźć dziennie te pół minuty a celem tej zabawy jest wypracowywanie w sobie nawyków i wytrwanie w nich.

  1. Sztuka bycia cierpliwym

Wielu z nas tworząc postanowienia skupia się przede wszystkim na efektach i chciałby je jak najszybciej zobaczyć. Jednak sztuką jest wytrwałość i cierpliwość. Na wyniki swojej pracy trzeba poczekać i to czekanie powinno być właśnie naszą motywacją. Patrzenie powoli jak zmierzamy do tego, co zapragnęliśmy. Bardzo często czy to w  filmach czy w prawdziwym życiu można usłyszeć, że nie tyle ważny jest cel a droga, jaką przeszliśmy, bo to ona daje nam największą lekcję oraz satysfakcję. Warto o tym pamiętać podczas układania postanowień.

  1. Zapisuj każdy postęp

Spróbuj znaleźć sposób na mierzenie swoich działań, możesz np. prowadzić jakiś dziennik, pamiętnik czy statystki. Dzięki temu będziesz widział, jakie robisz postępy i  jak długą drogę już przebyłeś. Takie dane zawsze dają dużą satysfakcję i motywują do dalszej pracy. Dodatkowo pozwoli Ci to na krytyczną analizę i ewentualne poprawki czy zmiany w tym, co sobie postanowiłeś. Nie zapomnij również o chwaleniu siebie od czasu do czasu za wytrwałość i cierpliwość.

  1. Przyjacielska pomoc

Warto również znaleźć osobę, która będzie nas monitorowała w naszych postępach. Takiego trenera patrzącego nam na ręce, przypominającego o systematyczności i  pilnującego abyśmy nie zaniechali swoich postanowień. Może to być ktoś z rodziny czy przyjaciel. Dobrym sposobem na wytrwanie w postanowieniach jest znalezienie bratniej duszy, która podziela nasze zainteresowania i być może również chciałaby wytrwać w tym samym postanowieniu. Dzięki temu można się wspólnie motywować oraz nadzorować i dzielić efektami.

Jeżeli zastosujecie się do tych sześciu metod na pewno o wiele łatwiej będzie Wam wytrwać w noworocznych postanowieniach. Zachęcamy Was również do podzielenia się Waszymi sposobami.

Autorem tekstu jest: Aleksandra Rybicka