7 powodów, dla których warto próbować nowych rzeczy w życiu

Bardzo lubię zaskakiwać samą siebie. Nieważne czy robię to poprzez wybór nowego smaku jogurtu na śniadanie, czy wybór destynacji wyjazdu na narty tej zimy. Po prostu lubię doznawać wszystkiego co dzieje się wokół mnie. Każdy ma swój sposób na szczęście i prawdę mówiąc każda droga jest dobra. Dziś chciałam powiedzieć Ci dlaczego warto próbować nowych rzeczy, niekiedy rezygnując z tego co jest nam dobrze znane i bezpieczne.

1. Dla rozwoju. Pomyśl ile czasu spędzasz na rzeczach niepotrzebnych – facebook, seriale, przedsesyjne „zamiatanie pustyni”… Może warto przeznaczyć ten czas na coś nowego? Cokolwiek – nowe hobby, podszkolenie się w umiejętnościach zawodowych, może dobra książka? Jeśli nie idziesz do przodu – cofasz się.

2. Bo warto szukać. Nasze życie to droga. To, że do tej pory zawsze zajmowałeś się jedną rzeczą w życiu wcale nie oznacza, że nie możesz zacząć robić czegoś zupełnie innego. Nie bój się być nowicjuszem. Każdy kiedyś zaczynał i bądź pewny – jeśli czegoś nie spróbujesz, to nigdy się nie dowiesz. Talent? Jak powiedział Einstein „I have no special talent. I am only passionately curious”. 3. Bo taka okazja może się już nie powtórzyć. Otrzymałeś super ofertę zagranicznych praktyk? Znalazłeś wolontariat, który idealnie do ciebie pasuje? A może chcesz wyjechać na Erasmusa, ale masz na miejscu jeszcze drugi kierunek, może przyzwoitą pracę? Na pewno takie decyzje trzeba poważnie rozważyć, ale pomyśl – jeśli nie teraz, to kiedy? Na co czekasz? Możesz spędzić czas na tworzeniu wymówek lub sposobów – wybór należy do ciebie.

4. Bo do tej pory robiłeś to, co kazali ci inni. Może to czas, by samemu podjąć decyzję? Może to właśnie teraz jest ten moment, w którym znajdziesz odwagę, by powiedzieć „wolę inaczej”, „nie”, „nie zgadzam się”. Weź pod uwagę także to, że argumentując swoje racje i próbując przekonać innych, sam zrozumiesz jak bardzo ci na czymś zależy. Możliwe też, że twoje obawy są wyssane z palca, a twój rozmówca tylko ucieszy się, że wreszcie chcesz wziąć sprawy w swoje ręce.

5. Rutyna – pomaga, jak i szkodzi. Pomaga, bo dzięki niej wykonujemy niektóre obowiązki niemal nieświadomie, szybko. To ona pozwala wypracować sobie nawyk spędzania kilku godzin dziennie na swoim hobby. Niestety – to ona często sprawia, że życie staje się z czasem jednostajne, nudne, często byle jakie. Nie rzucaj od razu wszystkich obowiązków – drobne zmiany też mają znaczenie. Wystarczy nowa potrawa zamiast tej dobrze znanej. Nigdy nie przestawaj odkrywać.

6. A co jeśli to całe działanie, ilość obowiązków Cię przytłacza? Nie bój się czasem odmówić znajomym wypadu na miasto, odważ się powiedzieć innym, że nie masz czasu, bądź asertywny. Znajdź czas dla siebie. W tej całej bieganinie możesz się zatracić. Czas dla siebie wykorzystaj na odpoczynek. Na przemyślenie wszystkich działań – może nie wszystkie są potrzebne? Może bierzesz na siebie za dużo obowiązków i to tak naprawdę ogranicza twój rozwój? Przemyśl swoje cele i priorytety.****

7. No i wreszcie – wiem, że to wyświechtany frazes, ale – warto wyjść ze swojej strefy komfortu. Może powiesz „ale mi tu dobrze”. Spoko. Możesz nic nie zmieniać, nikt ci nie każe. Wolisz bezpieczeństwo? Ok. Ryzyko i zmiany są dla innych? Skoro tak mówisz… W takim razie pewnie nigdy nie narzekasz? Nigdy nie marzysz i nie myślisz „co by było gdyby…”? A już na pewno nie zazdrościsz innym odważnych decyzji i dalekich podróży, prawda?

Sylwia Chrapek

——————————————————————————————————————————————

Future Leaders jest programem członkowskim największej organizacji studenckiej AIESEC, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać się poprzez dostarczanie wymian kulturowych i profesjonalnych praktyk na całym świecie. Naszym celem jest rozwój przyszłych liderów, którzy będą wpływać na pozytywny rozwój swojego otoczenia.

Jeśli jesteś zainteresowany/a programem, nasza rekrutacja właśnie ruszyła! Więcej informacji znajdziesz tutaj!

Z nami możesz więcej!