7 praktycznych umiejętności, których nauczysz się w AIESEC i wykorzystasz je w przyszłej pracy

 

Słysząc zdania „Dołącz do AIESEC, a nauczysz się wielu ciekawych rzeczy!” lub „Działalność w organizacji to mocny punkt w CV” zapewne zastanawiasz się ile jest w tym prawdy. Jesteśmy przyzwyczajeni, że na każdym kroku jesteśmy do czegoś zachęcani, często poddajemy wątpliwości wszystkie te obietnice. Dlatego właśnie postanowiłam zrobić zestawienie siedmiu kompetencji, które rozwiniesz w AIESEC, a które przydadzą Ci się w późniejszej pracy zawodowej.

1.Umiejętność współpracy w zespole

Jest to cecha, którą można znaleźć jako wymóg w co drugim ogłoszeniu o pracę. Niby coś prostego – każdy z nas ma przyjaciół i rodzinę, więc powinno to być oczywiste.  Jednak, czym innym jest wspólne spędzanie czasu, a czym innym realizacja określonych celów. Są to dwie odrębne rzeczy, które wymagają zupełnie innego podejścia. Ważnym elementem jest poznanie samego siebie, swojego stylu pracy i tego jak się odnajdujemy w grupie oraz z jakimi ludźmi lubimy pracować. Nie mając żadnego doświadczenia ciężko przekonać się, jaki ma się typ osobowości – właśnie tutaj z pomocą przychodzi AIESEC.  Działalność w organizacji polega w główniej mierze na współpracy i realizacji różnych projektów z różnymi osobami. Przykładem takim są zespoły które razem pomagają wolontariuszom z całego świata poznać lepiej Polskę i sprawić, że będą mile wspominać pobyt tutaj Zgranie całego zespołu jest sporym wyzwaniem, ale i satysfakcja z osiągniętych celów jest wtedy ogromna.

2.Język, język i jeszcze raz język obcy

Dzięki narastającej globalizacji i zanikaniu granic pomiędzy różnymi krajami rosną wymagania pracodawców, co do umiejętności językowych.  Najpopularniejszym językiem stał się angielski. Jego znajomość coraz mniej jest uważana za dodatek, a coraz bardziej za rzecz oczywistą, dlatego warto jak najwcześniej zacząć się go uczyć. Ważnym elementem jest systematyczność i ciągłe posługiwanie się językiem. AIESEC, jako międzynarodowa organizacja w główniej mierze używa właśnie angielskiego, dlatego członkowie często się nim posługują i rozwijają swoje umiejętności językowe zarówno w komunikacji bezpośredniej z młodymi ludźmi jak i w profesjonalnych kontaktach. Dodatkowym atutem jest możliwość spotkania osób z całego świata ponieważ organizacja działa aż w 126 krajach, co sprawia, że ma się również styczność z wieloma innymi językami.

3.Networking

Bycie członkiem AIESEC pozwala na współpracę nie tylko w środowisku akademickim, ale i również biznesowym z przedstawicielami wielu branży. Umożliwia to min. uczestnictwo w różnych warsztatach i spotkaniach organizowanych przez firmy. Należy także wspomnieć o targach pracy Dni Kariery licznie odwiedzanych przez studentów, a które nie miałyby miejsca gdyby nie zaangażowanie członków organizacji   Dzięki takim akcjom osoby należące do AIESEC mają okazję do budowania sieci kontaktów i poznania wielu interesujących osób oraz zagłębienia się bliżej z profilami firm. Działania te pozwalaj na przełamanie bariery na linii student – przyszły pracodawca i budują większą pewność siebie oraz zbliżają oba te środowiska, co jest korzystne dla obu stron.

4.Organizacja pracy i zarządzanie sobą w czasie

Pogodzenie pracy z życiem osobistym oraz poradzenie sobie z natłokiem obowiązków są jednymi z obaw, które towarzyszą podczas podejmowania się działalności zawodowej. Każdy zastanawia się wtedy jak postępować, aby najefektywniej wykorzystać czas i nie utknąć pod stertą zadań. W AIESEC bywają również i takie momenty, przez co każdy otrzymuje możliwość wypracowania sobie własnego sposób pracy.  Dodatkowo, co jakiś czas są organizowane różnego rodzaju szkolenia pomagające w zarządzaniu sobą, w tak szybko zmieniającym się środowisku. Należy pamiętać, że każdy z nas ma dziennie tylko 24 godziny, 1440 minut i 86 400 sekund więc warto wiedzieć jak najlepiej spędzić każdą chwile.

5.Umiejętności twarde

AIESEC, jako największa organizacja studencka potrzebuje ludzi pragnących zdobyć doświadczenie w różnych dziedzinach. Dlatego każdy członek organizacji może rozwijać się w obszarze, z którym pragnie wiązać swoją przyszłą karierę zawodową. Dzięki temu osoby należące do AIESEC otrzymują szansę na zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności. Jeżeli jednak głównym problemem jest brak pomysłu na swoją karierę, to poprzez uczestnictwo w różnych projektach i podejmowanie się coraz to nowych aktywności od finansów poprzez marketing, studenci mają możliwość poznania swojej pasji i zdobywania cennego doświadczenia zawodowego.

6.Przezwyciężenie stresu

Stres jest uczuciem, z którym nigdy do końca się nie rozstaniemy, nawet najlepsi aktorzy mają tremę przed występem. Sztuką jednak jest nie eliminacja tych emocji, a sposób radzenia sobie z nimi. Podejmując się nowej pracy, zwłaszcza świeżo po ukończeniu studiów, nie może również zabraknąć zdenerwowania np. przed podejmowaniem czynności wymagających dużej interakcji, jak uczestniczenie w spotkaniach czy wykonywanie telefonów. Dlatego warto korzystać z każdej okazji i wychodzić ze swojej strefy komfortu, na co w AIESEC zwraca się dużą uwagę. Im szybciej się przełamiemy tym później będzie już łatwiej, a nasza strefa komfortu się rozszerzy. Kolejne nowe wyzwanie to lekcja, która pobudza nas do radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

7.Feedback, czyli korzyści z krytyki

Nikt nie lubi być krytykowany zwłaszcza, gdy uważa, że przyłożył się do pracy. Nie zawsze jednak robimy wszystko na sto procent, czasami nasze działania potrzebują surowszej oceny, ponieważ to pozwala zidentyfikować błędy i zmotywować do poprawy. Dlatego umiejętność przyjęcia krytyki i wyciągnięcia z niej wniosków jest bardzo istotnym elementem w każdej pracy. Obrażenie się w momencie, gdy szef uzna, że dany projekt jest kiepski nie pomoże nikomu w pracy, a jedynie spowoduje nieprzyjemną atmosferę. Jednak będąc w AIESEC można nauczyć się jak przyjąć taką ocenę i wykorzystać ją na swoją korzyść. Tutaj możesz skorzystać z konsultacji, co rozszerza Twoją perspektywę na własną pracę i pozwala naprawiać błędy z lepszym rezultatem.

W zestawieniu wymieniłam tylko kilka przykładów, czego można nauczyć się działając w AIESEC, a co przyda się każdemu z nas w momencie podjęcia pracy bez względu na rodzaj i branżę. Nie są to jednak wszystkie umiejętności, ponieważ każdy z nas jest inny i co innego wyniósł, bądź dopiero wyniesie, z działalności w organizacji. Najważniejsze jest jednak to, że zdobyta wiedza zarówna ta teoretyczna jak i praktyczna nie zmarnuje się tylko będzie owocować w przyszłości.   

Autorem tekstu jest: Aleksandra Rybicka