7 sposobów na to, aby tegoroczna zima była najlepszą w twoim życiu!

Hu, hu, ha! Hu, hu, ha! Nasza zima zła! Pierwsze płatki śniegu i to w październiku mamy za sobą. Czy nadchodząca zima naprawdę musi oznaczać spadek motywacji? Pogłębiającą się depresję? Łamanie sobie głowy zagadnieniami związanymi z sesją egzaminacyjną, na czele z egzaminem z filozofii? Otóż nie! Zima to szansa, aby nadrobić niezrealizowane wakacyjne marzenia. Aby zrobić to, na co wcześniej nie miałeś odwagi. Doradzimy Wam jak uniknąć zimowego przygnębienia, a co więcej – zmienić zimę w najlepszy okres w roku!

1. Bądź optymistą! Modlitwa optymisty zaczyna się od słów „Boże, dziękuję Ci za bałagan, który muszę posprzątać po spotkaniu, bo to oznacza, że mam przyjaciół! Boże, dziękuję Ci za zmęczenie pod koniec dnia, bo to oznacza, że byłem aktywny!”. Czy wiesz, jak brzmi definicja „bycia szczęśliwym”? Krok pierwszy – zdecyduj zaraz po przebudzeniu, że jesteś w dobrym humorze! Krok drugi – otaczaj się kreatywni i uśmiechniętymi osobami. Krok trzeci – stwórz swoje szczęście wtedy, kiedy masz na to ochotę! 2. Rozgrzej się! Torebka herbaty, filiżanka wody, łyżka miodu, plasterek cytryny oraz 1 centymetr drobno pokrojenia imbiru. To przepis na rozgrzewający indyjski napój, który pobudzi Wasze zmysły oraz wzmocni Waszą odporność. Indie w zasięgu Waszego kubka! Wypróbuj różne kompozycje – czarna herbata z dodatkiem dzikiej róży, malinami lub cynamonem. Spokój ducha, filozoficzna refleksja nad życiem, poczucie rozkoszy i szczęścia gwarantowane! Jeśli poszukujecie czegoś co rozpływa się w ustach polecam gorącą czekoladę z piankami marshmallow. Jeśli jesteście otwarci na odważne rozwiązania proponuję meksykańską kawę z chilli. Wypróbuj już teraz!

3. Zastanów się co zmienić! Niezmiennie od 25 lat. Świąteczna tradycja większości rodzin w Polsce. Wyobrażacie sobie święta bez „Kevin sam w domu”? Jasne, że nie! Jeśli na długie jesienno-zimowe wieczory potrzebujecie większej dawki dobrych filmów polecam Wam produkcję „Nietykalni”. Czasami warto oderwać się od tradycji i podążać za swoimi przekonaniami. Co się stanie gdy sparaliżowany milioner zatrudni do opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia? Kłótnie, brak nici porozumienia, cierpliwości. Żeby poznać drugą osobę potrzebujemy czasu … wtedy przychodzi wzajemne zrozumienie, szacunek, a nawet przyjaźń. Czy nie tego potrzebujemy zimą? Chwili, by zastanowić się nad tym co jest dla nas ważne, momentu by uporządkować myśli oraz poświęcenia czasu tym, których kochamy?

4. Zdecyduj, zaplanuj, skorzystaj z szansy! Na pierwszym roku studiów zdecydowałam się wyjechać na wolontariat Global Citizen do Rumunii. Styczeń – środek zimy, trwa sesja egzaminacyjna, a ja pakuję walizkę by wyjechać na 6 tygodni do kraju Draculi. Co ze studiami? Jak zdałaś zimową sesją? Jak to zrobiłaś? Taka fala pytań i zainteresowania napłynęła ze strony moich znajomych. Już wyjaśniam. Najpierw złożyłam podanie do dziekana z prośbą o wcześniejszą sesję egzaminacyjną. Wniosek przyjęty. Następnie wybrałam taki termin wyjazdu, by ominąć na uczelni jak najmniej zajęć – sesja a następnie przerwa międzysemestralna była dobrym wyborem! Nauka pełną parą, dobra organizacja, wielka motywacja do nauki, 6 egzaminów w 3 dni pozwoliły mi zaliczyć sesję!

5. Zrób sobie prezent na święta! Skarpetki, patelnia, różowy krawat, krem przeciwzmarszczkowy, książka z dietetycznymi przepisami królują na liście „Najgorszych prezentów pod choinkę”. W tym roku sam możesz sobie zrobić świąteczny prezent! Zdecyduj się na wyjazd na zagraniczny wolontariat Global Citizen lub praktyki Global Talents. Święta Bożego Narodzenia w innym kraju? Czemu nie! Przebywając w Hiszpanii dowiesz się, że odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Na Węgrzech świątecznym przysmakiem są strucle z makiem i orzechami. Każda gospodyni powinna upiec ich tyle, by poczęstować nimi najbliższych oraz sąsiadów i pochwalić się zdolnościami kulinarnymi. W Meksyku już 15 grudnia wiesza się pod sufitem piniatę – gliniane naczynie wypełnione słodyczami, pod którą gromadzą się dzieci. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką. Otwórz się na międzynarodowość i poznaj kulturę innego kraju!

6. Przeżyj niezapomniane doświadczenie w środku zimy! Sylwester we Włoszech? Karnawał w Brazylii? Projekt marketingowy w Indiach? Nauczanie języków obcych w Kolumbii? To wszystko możliwe dzięki programie wymiany AIESEC. Wolontariat i praktyki to inwestycja w Twoją przyszłość! Międzynarodowe znajomości, rozwój kompetencji miękkich i liderskich, poprawa znajomości języka angielskiego, networking na całym świecie, wyróżnienie na rynku pracy, mini wakacje w środku zimy… zalety mogę wymieniać bez końca!

7. Ciesz się otaczającym Cię krajobrazem! Płatki śniegu delikatnie opadają na korony drzew. Gałęzie uginają się pod ich ciężarem. Na dworze cisza oraz mrok. Słychać tylko skrzypiący pod naszymi nogami lód. Wystawienie ciała na mróz zwiększa wydzielanie endorfin w mózgu – mówią specjaliści od krioterapii. Zimno ma pozytywny wpływ na spokój ducha. Nie ma jeszcze dokładnych dowodów potwierdzających tą tezę, ale wiara w to dodaje zdrowia, urody i poprawia humor każdemu! Obudźmy w sobie duszę dziecka tej zimy. Wyjdźmy na spacer, zróbmy bałwana z młodszym rodzeństwem, wyciągnijmy znajomych sprzed komputera na łyżwy. Bitwa na śnieżki czy jazda na sankach to pozycja obowiązkowa! Bądźmy zwariowani tej zimy, odważmy się zrobić coś wobec czego wcześniej mieliśmy obawy, wątpliwości. Zapewniam Was, że wyjście ze swojej strefy komfortu zapewni Wam wiele radości!

Zima zbliża się wielkimi krokami, za chwilę będziesz drżeć z zimna, wokół będzie ciemno i będziesz stąpać po śniegu. Tej zimy nie pozwól, aby przygnębiająca aura zmieniła Twoje plany i dobry humor. Tej zimy weź sprawy w swoje ręce. Nie lubisz zimna? Wyjedź do Brazylii. Nie zdążyłeś spełnić wakacyjnych marzeń? Zrób to teraz. Każdy moment jest odpowiedni, aby wykorzystać szansę, których wcześniej nie podjąłeś. Wystarczy się odważyć i zrobić ten KROK, który sprawi, że ta zima będzie najbardziej zapamiętaną w historii Twojego życia. 

Autor tekstu: Klaudia Ceglarz