8 rzeczy, które ludzie sukcesu robią przed trzydziestką

kaboompics.com_White laptop, female hand, note, pen, phone, desk

Sukces nigdy nie przychodzi sam. Możemy marzyć i chcieć, ale to nie wystarczy. Potrzebne jest odpowiednie nastawienie, sposób myślenia, sporo determinacji, oraz co najważniejsze, ciężka praca.

Najlepszy czas na Twój rozwój zawodowy to właśnie teraz. Masz ponad dwadzieścia lat, jesteś w trakcie studiów lub właśnie je skończyłeś, wciąż jesteś pełen zapału i energii. Masz dużo czasu, który możesz poświęcić na eksperymentowanie, uczenie się na własnych błędach i gromadzenie tego wszystkiego w formie doświadczenia. Jak zacząć? Poznaj 8 krótki

1. Naucz się skutecznie radzić sobie z finansami

Bardzo często sukces mierzony jest w pieniądzach, a dokładniej w stabilności finansowej. To właśnie dlatego pierwsza praca jest tak istotna i nawet jeżeli pierwsza wypłata nie jest taka, jaką sobie wymarzyliśmy, musi wystarczyć. W ten sposób uczymy się jak być odpowiedzialnymi, jak wydawać pieniądze na rzeczy, które są nam potrzebne i ograniczać zachcianki. Im bardziej będziemy ćwiczyć tą samokontrolę, tym łatwiej będzie nam podejmować właściwe decyzje w przyszłości.

  2. Naucz się znosić porażki

Porażki są nieodłączną częścią naszego życia. Jednak prawdziwą klęską są tylko te niepowodzenia, które niczego nas nie uczą. Pamiętaj by z każdej z nich wyciągnąć jak najwięcej wniosków, by następnym razem zrobić to samo lepiej. Ponadto, jeśli wiesz, że twoje przedsięwzięcie jest niewypałem, lepiej wycofaj się wcześniej niż później. Możesz zachować swoje pieniądze, zaoszczędzić sobie wiele stresu i czasu, a kolejny projekt zacząć szybciej, mając już doświadczenie, które Ci pomoże. Nie ma wstydu ponoszeniu porażek, bo dzięki nim ostatecznie szybciej osiągniesz sukces.

3. Kwestionuj

Bunt mamy we krwi i pamiętajmy by z niego korzystać. Jeżeli jesteś przekonany, że coś jest nie tak albo masz lepszy pomysł jak coś wykonać, zabierz głos! Tylko osoby nie bojące się podjąć inicjatywy mogą odnieść sukces. Na kartach historii, to właśnie ludzie, którzy kwestionowali stan rzeczy, dokonywali przełomowych odkryć. Mikołaj Kopernik podjął odważny krok, kiedy zakwestionował teorię geocentryczną i zaproponował własną teorię, sprzeczną ze wszystkim w co ludzie dotychczas wierzyli. Daje on przykład, że strach nie może stać się przeszkodą na drodze do sukcesu.

4. Efektywnie organizuj swój dzień

Wszyscy ludzie sukcesu mają przynajmniej jedną rzecz, która ich łączy – napięty grafik. Jeżeli chcesz odnieść sukces w życiu, musisz wiedzieć jak skutecznie zaplanować swój dzień, by wyciągnąć z niego jak najwięcej. Istotą dobrej organizacji jest umiejętność ustalania priorytetów. Najtrudniejsze może być dla Ciebie przejście pomiędzy życiem studenckim pełnym imprez, a dorosłością. Kiedy spotkania towarzyskie schodzą na boczny tor, a wyższy priorytet zyskuje praca, skup się szczególnie mocno na organizacji swojego czasu.

5. Utrzymuj znajomości

Każdy człowiek jest inny, mamy inne spojrzenie na świat, inne poglądy, inne doświadczenia czy wiedzę. Często zdarzają się spięcia pomiędzy ludźmi, wynikające właśnie z różnych poglądów, i znajomości się rozchodzą. Pamiętaj jednak, że warto utrzymywać jest wszystkie znajomości, szczególnie z ludźmi różnymi od nas, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy możemy potrzebować ich pomocy czy porady.

6. Bądź uparty

Spełnionym ludziom nie obce jest pojęcie porażki, ale są także ekspertami w nie poddawaniu się po nich. Najczęstszą reakcją kiedy wszystko idzie nie po naszej myśli, jest zwątpienie. Jednak zamiast czuć się zawstydzonym swoją pomyłką, spójrz na swoją sytuację z każdej możliwej strony i zainspiruj się do podjęcia kolejnej próby. Nie przestawaj szukać lepszych, szybszych i skuteczniejszych metod na swoje działania. Wesprzyj się książkami, Internetem czy bardziej doświadczonymi ludźmi. Nie poddawaj się.

7. Pracuj nad swoimi słabymi stronami

Mając 20-30 lat, wiemy już mniej więcej jakimi ludźmi jesteśmy. Mamy pojęcie, co jest naszymi słabymi stronami i czego ludzie w nas nie lubią. Mimo, że nasi przyjaciele tolerują nasze niektóre słabości, nie powinno być to wymówką skłaniającą do nie pracowania nad sobą. Wszędzie dookoła słyszymy “Bądź sobą!”, “Nie przejmuj się opinią innych!”. Tak, ważne jest żeby akceptować siebie i swobodnie być sobą, jednak nie można w ten sposób blokować swojego rozwoju. Pracuj nad sobą, żeby być z siebie dumnym.

8. Naucz się adaptować

Zarabianie na robieniu tego, co kochasz to marzenie każdego. Jednakże, nie zawsze jest to możliwe, szczególnie na początku Twojej kariery i ważnym będzie, byś mógł dostosować się do każdej sytuacji. Nie chodzi o to, by porzucać swoje pasje, tylko by wiedzę z jednej działki, próbować zaadaptować do innych sytuacji. Na przykład, jeżeli studiowałeś psychologię, użyj swojej wiedzy i zostań wspaniałym koordynatorem projektu. Albo jeżeli jesteś ekspertem prawa i masz lekkie pióro, spróbuj napisać książkę opierającą się na procesie sądowym. Możliwości jest wiele, jeżeli tylko nie zamkniesz się na nie.