Bądź aktywny, rozwijaj się, zwiedzaj świat!

Bohaterem dzisiejszej rozmowy jest Damian, 21 letni student Marketingu i komunikacji rynkowej z Krakowa. Damian to człowiek wielu pasji. Począwszy właśnie od marketingu, poprzez grafikę komputerową, profesjonalne filmowanie i montaż, a na podróżach (wcale nie) kończąc.

Damian, opowiedz pokrótce skąd u Ciebie pasja do podróży? Jak się to wszystko zaczęło?

Tak naprawę “oknem na świat” stały się krótkoterminowe, zagraniczne projekty naukowe (wymiany młodzieżowe i szkolenia). Po za samym faktem podróży do innego kraju jest to także okazja do spotkania niesamowitych ludzi z Europy i nie tylko, a także dyskusja na temat istotnych kwestii dotyczących młodzieży. Kolejną sprawą są tanie podróże – bilety autokarowe czy też lotnicze kupowane za przysłowiowy “bezcen”.

No właśnie. Podróżowanie to zwykle duże koszty, często wybiegające poza przeciętny studencki budżet. Tobie jednak udało się to obejść. Jak odkryłeś tanie podróżowanie? Skąd czerpiesz oferty?

Właściwie nie wiem, chyba stało się to przypadkiem. Natrafiłem na stronę z ofertami promocji różnych przewoźników, potem kolejną i kolejną. Skąd biorę oferty? Głównym źródłem jest Internet. Oczywiście największą rolę odrywają portale społecznościowe i strony poświęcone taniemu podróżowaniu.

No tak, często świetne rzeczy znajduje się przypadkiem. Czy trudno jest znaleźć takie oferty? Jaki może być koszt takiego transportu?

Myślę, że nie. Mówią: chcieć to móc. Tak jest też w moim przypadku. Jestem na bieżąco kto jakie trasy oferuje i za ile. Gorzej jest z samym kupnem wymarzonego biletu. Momentalnie od opublikowania informacji typu: “Nowa pula biletów od 1 PLN jest już w systemie” na stronę danego przewoźnika rzucają się tłumy. Elektronika lubi zawodzić, więc serwery nie wytrzymują napięcia. Ciągłe odświeżanie strony, chwile zwątpienia… aż wreszcie pojawia się strona z kalendarzem, wyborem godziny… potem tylko płatność i mamy swój upragniony bilet za 1 PLN.

Brzmi świetnie! Jakie kraje udało ci się dotąd zwiedzić? Który z nich wspominasz najlepiej?

Dzięki ofertom taniego podróżowania a także za sprawą zagranicznych studenckich programów naukowych odwiedziłem Litwę, Łotwę, Rumunię, Włochy, Portugalię, Gruzję, Armenię i Azerbejdżan. Dzięki nim zakochałem się w Kaukazie. Gruzja, Armenia oraz Azerbejdżan są dla mnie magiczne za sprawą kultury, krajobrazów i ludzi. Charyzmatyczna Gruzja ze swoim jakże energicznym, kozackim tańcem; winem i smakiem chaczapuri… Nostalgiczna Armenia z przepięknymi widokami, pogańską świątynią Garni i średniowiecznymi monastyrami…. i wreszcie Azerbejdżan – “kraina ognia” – gdzie można poczuć bogactwo i nowoczesność przeplatającą się z historią.. Jeśli finanse mi pozwolą, chcę pójść o krok dalej i odkryć kraje bliskowschodnie np. Iran.

A przygody? Takie podróże muszą w nie obfitować.

Było ich kilka. Zaczynając od szalonej jazdy po ulicach Tbilisi – niczym w grze GTA, poprzez wspólną podróż samochodem typu żuk w około 20 osób do Parku Narodowego Göygöl (Azerbejdżan) kończąc na walizkach uwięzionych w szafkach na dworcu głównym w Rydze i odzyskanie ich za sprawą łotewskiej policji.

Komu polecasz ten typ spędzania wolnego czasu?

Wszystkim haha! Przecież podróże kształcą, a jak dodatkowo są tanie to tym lepiej. Każdy może skorzystać z takich okazji – sam jestem studentem, budżetem nie grzeszę, mam trochę obowiązków a jednak od czasu do czasu udaje mi się wyskoczyć gdzieś za granicę. Dzięki projektom mam teraz znajomych praktycznie w każdym europejskim kraju. Dodając do tego upolowane tanie bilety mam okazję spotkać się z nimi, pogadać, pozwiedzać… żyć nie umierać 😉

Dziękuję Ci za tą krótka rozmowę. Z pewnością przybliżyłeś nam trochę temat taniego podróżowania, oraz udowodniłeś, że będąc aktywnym i skoncentrowanym na swoim rozwoju można zdziałać bardzo wiele.

Dla spragnionych innych kultur, tradycji i smaków idealnym rozwiązaniem będzie również wolontariat Global Citizen. Chcesz podróżować i jednocześnie zmieniać świat? Dowiedz się więcej na kr.aiesec.pl/GlobalCitizen!

Magda Rubacha