10 miejsc, które musisz zobaczyć osobiście. Część 7 – Bali, Indonezja

Wiadomość z ostatniej chwili – raj na Ziemi został odnaleziony! Myślisz, że to żart? Co powiesz, gdy opiszę Ci tonące w słońcu, złociste plaże, bajkowe krajobrazy obleczone w intensywną zieleń? Dołóżmy do tego jeszcze błękit oceanu, rafy koralowe, rozległe pola ryżowe, oraz zagubione pośród nich maleńkie wioski i świątynie. Całość przybierzmy w romantyczne pałace, unoszące się na wodzie i tajemnicze, morskie świątynie. Wszystko to istnieje i czeka na Ciebie, na rajskiej wyspie Bali.

Wyspa tysiąca świątyń

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Każdego roku odwiedza ją kilka milionów turystów. Dlaczego? Wyspa obfituje w atrakcje turystyczne, takie jak nurkowanie na rafie, surfing, czy malownicze plaże. Posiada również bogatą ofertę kulturalną. Jednak największym skarbem Bali są świątynie. Balijczycy to ludność niezwykle wierząca, wyznają oni odmianę hinduizmu, połączoną z ich rdzennymi kultami animistycznymi. W każdej, nawet najmniejszej wiosce znajdziemy świątynie, przeważnie trzy – poświęcone bogom Wishnu, Shivie i Krishnie. Jednak wiara we wszechobecne duchy gór, rzek i jezior, każe Balijczykom wystawiać małe ołtarzyki i kapliczki również na ich cześć. Tych najważniejszych świątyń jest na Bali siedem, a zbudowano je tak, aby każda następna była widoczna z sąsiedniej. Największa z nich to „matka świątyń” Pura Besakith, położona na zboczu wulkanu Agung. Kolejną, położoną w niezwykłym miejscu świątynią jest Pura Lahur Uluwatu. Budowla pochodzi z XI wieku, zbudowana została na nadmorskim klifie, z którego rozciąga się majestatyczny widok. Innym miejscem, którego nie sposób pominąć jest Pura Tanah Lot,  Świątynia na Wodzie. Wystawiona została na skałach półwyspu, które w czasie przypływu przeistaczają się w oddzielną, malowniczą wyspę. Dla Balijczyków jest to szczególnie święte miejsce, będące celem wielu pielgrzymek. Ludność wyspy wierzy, iż świątynia jest magiczna, a chronią jej zamieszkujące skały węże.

besakih2 klzzwxh:00051klzzwxh:0006

Wodne Pałace

Najpiękniejszymi miejscami do odwiedzenia na wyspie są pałace wodne, Taman Ujung i Tirta Gangga. Oba kompleksy znajdują się we wschodniej części wyspy, w pobliżu  pięknych plaż Candidasy. Ujung pochodzi z roku 1919, w jego skład wchodzą trzy duże baseny, a pałac wznosi się pośrodku największego z nich. Uroku dodają mu otoczenie, rozległe ogrody, oczka wodne, bogata roślinność, oraz widoki na góry i lasy tropikalne. Tirta Gangga to kompleks wzniesiony w 1946, utrzymany w stylu balijsko-chińskim. Stąd ozdoby w postaci romantycznych fontann i oczek wodnych z kolorowymi karpiami. Magicznego klimatu dopełniają urocze, małe altany oraz unoszące się na wodzie rzeźby.

puri_taman_ujung_iii_by_martin1110

Dusza Bali

bedugul-bali

Prawdziwy duch wyspy tkwi z dala od turystycznych kurortów. Można zaleźć go w murach świątyń, tych mniej znanych i odwiedzanych. Spacerując alejami wodnych pałaców. Pośród tarasów  i pól ryżowych. Oddalając się od turystycznych miast w stronę wsi i miasteczek, przyglądając się codziennemu życiu Balijczyków. Ducha Bali można uchwycić obserwując spektakl tańca Kecak, spotkać go na szczycie wulkanu podczas wschodu słońca, lub pośród rafy koralowej. Odnalezienia prawdziwego ducha Bali, pomimo turystycznego zgiełku życzę sobie i Wam.

Autorem tekstu jest: Angelika Podgajna