Marzyłeś zawsze o wyjeździe, dzięki któremu będziesz miał okazję nie tylko poznać miejscową kulturę, ale również wpłynąć na lokalne środowisko lokalne jednego z krajów? Masz czas i środki, ale nie wiesz, jaki cel podróży obrać? Powinieneś pomyśleć o wyjeździe na wolontariat lub praktykę do największego kraju Ameryki Południowej, jakim jest Brazylia! Ta bogata kulturowo kraina z pewnością nie raz cię zaskoczy.

Pierwszą rzeczą, jaka uderzy cię po wylądowaniu w Brazylii (oczywiście oprócz wysokich temperatur) będzie z pewnością latynoska gościnność. Brazylijczycy są niezwykle serdeczni, pozytywnie nastawieni do życia i uwielbiają przybyszów z zagranicy. Nie przeszkadza im w tym w żaden sposób bariera językowa, mimo że znakomita większość posługuje się jedynie językiem portugalskim. Wybierając się do Brazylii warto więc nauczyć się kilku słów w tym języku, jednak nawet jeśli nie masz o nim żadnego pojęcia, zawsze znajdzie się ktoś życzliwy, kto zrobi wszystko, żeby ci pomóc.

Z pewnością myśląc o Brazylii w pierwszym momencie staje ci przed oczami jej najsłynniejsze miasto – Rio de Janeiro i odbywający się tam powszechnie znany karnawał. Jest to niewątpliwie najczęściej obierany przez turystów odwiedzających ten kraj cel. Jednak nawet jeśli trafisz tam w innym okresie i nie będzie ci dane zobaczyć kultowej Parady Samby – pokazu tradycyjnego brazylijskiego tańca – na pewno nie zabraknie innych atrakcji.

Mówiąc o kulturze Brazylii nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszym sporcie – piłce nożnej. Brazylijczycy szaleją na jej punkcie, z zapałem śledzą zawody, a ich drużyna narodowa jest jedną z najlepszych na świecie – pięciokrotnie sięgała po mistrzowski puchar. Gdy w 2014 roku goszczono tam Mistrzostwa Świata, fani tego sportu ze wszystkich zakątków globu mogli podziwiać emocje panujące na 12 stadionach w różnych brazylijskich miastach.

Brazylia to jednak nie tylko beztroska sielanka, wieczna rozrywka w postaci piłkarskich zmagań czy hucznego karnawału w rytmie Samby. Kraj ten zmaga się z wieloma problemami natury zarówno społecznej, jak i ekonomicznej. Jednym z istotniejszych z nich, który generuje kolejne jest kulejący system edukacji. Mimo, że szkoła podstawowa jest obowiązkowa, nadal znaczny odsetek społeczeństwa pozostaje niepiśmienny. Ze względu na niski poziom edukacji i słabą infrastrukturę w szkołach publicznych, bardziej zamożne rodziny decydują się posyłać dzieci do szkół prywatnych. Wciąż jednak większość uczniów pozostaje bez szans na dobre wykształcenie. Cierpi na tym rynek pracy, na którym brakuje specjalistów z praktycznie każdej branży.

Kolejnym zagadnieniem, z którym boryka się Brazylia są nierówności w społeczeństwie. Zapewne słyszałeś nieraz o fawelach – brazylijskich dzielnicach biedy. Są to gęsto zaludnione obszary podmiejskie, w których najbiedniejsi mieszkańcy żyją w skrajnych warunkach, co jest szokujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, jak rozwinięta jest brazylijska gospodarka. Szczególnie dramatycznie wygląda to w kontraście z nowoczesnymi centrami ogromnych aglomeracji miejskich – obrazuje to znakomicie podział społeczeństwa.

Przedstawiając problemy dotykające Brazylię, należy zwrócić uwagę również na kwestię ochrony środowiska i zachodzące tam zmiany klimatyczne. Wysoka emisja gazów cieplarnianych przez lokalny przemysł wywołuje wzrost temperatur, co ma swoje negatywne przełożenie nie tylko na miejscowe rolnictwo, ale powoduje również wysychanie „płuc Ziemi” – lasów równikowych, co czyni je bardziej podatnymi na pożary. W połączeniu z intensywną wycinką przyczynia się to do ich stopniowego zanikania, co ma znaczny wpływ na zmiany klimatyczne w kontekście globalnym. Ta sytuacja dotyczy więc nie tylko Brazylijczyków, ale każdego z nas.

Prawdopodobnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale przy okazji odwiedzin w tym fascynującym kraju możesz pomóc jego mieszkańcom w rozwiązaniu trudnych problemów, z jakimi się zmagają. W ramach wolontariatu możesz między innymi szerzyć wiedzę na temat wspomnianych zagadnień, zwiększając świadomość miejscowej ludności lub prowadzić zajęcia w szkołach, uatrakcyjniając edukację. Odbywając praktykę w lokalnej firmie będziesz miał okazję przyczynić się do międzynarodowej wymiany doświadczeń i pomożesz napędzić miejscowy rynek pracy. Jeśli masz chęć poznać ten malowniczy zakątek świata jakim jest Brazylia, przy okazji pozytywnie wpływając na lokalne środowisko – nie wahaj się i weź udział w jednym z naszych programów. Podejmiesz wyzwanie?

Artykuł napisany przez:  Patryk Prokurat