Burza mózgów – 13 prostych zasad zwiększających jej skuteczność

Burza mozgow to narzędzie, o ktorym nie raz słyszeliście. Dla mnie jest to pewnego rodzaju proces, dzięki ktoremu niewielka grupa ludzi, często pracująca razem, spotyka się w poszukiwaniu nowych możliwości. Burza mozgow jako model pracy przez ostatnie kilka lat mocno się zmienił, na szczęście jego idea wciąż pozostaje bez zmian.

Model burzy mozgow był znany na wiele lat przed wojną, jednak dopiero w 1948 Alex Osborn usystematyzował go w swojej książcę – Unlocking Your Creative Power. Model ten składał się z kilku zasad, ktore do dziś nie tracą na wartości, oto one:

– Ważna jest ilość pomysłow, a nie ich jakość.

– Pomysły nie mogą być krytykowane, wyśmiewane i komentowane.

– Każdy z uczestnikow ma prawo do zgłaszania dowolnej liczby pomysłow.

– Uczestnicy mogą korzystać z wcześniejszych pomysłow, dodając do nich coś od siebie.

– Im bardziej śmiałe i kreatywne pomysły, tym lepiej.

Dziś przedstawię Wam 13 prostych zasad prowadzenia burzy mozgow. Dzięki nim prowadzone przez was sesje będą bardziej kreatywne i skuteczne.

1. Zacznij proces od dobrania odpowiedniej liczby uczestnikow

Odpowiednio dobrana ilość osob w grupie to jeden z ważniejszych elementow każdej z sesji. Pamiętaj by każdy z członkow zespołu miał szansę aktywnego uczestniczenia w spotkaniu. Zwroć rownież uwagę aby wszyscy uczestnicy burzy mozgow byli aktywni oraz mogli udzielać się na forum. Duża ilość ludzi w grupie niesie ze sobą 2 zagrożenia:

– Im więcej osob, tym mniej chęci w ludziach, aby aktywnie brali udział w dyskusji.

– Duża ilość osob w grupie to także większe ryzyko krytyki i komentowania proponowanych rozwiązań, co wiąże się z brakiem aktywności i strachem przed oceną.

Niech prowadzona przez Ciebie grupa ma od 5 do 7 osob. Pozwoli Ci to utrzymać odpowiednią dynamikę spotkania jak i usprawnić komunikację w samej grupie.

2. Zadbaj o rożnorodność charakterow i osobowości

Lubimy otaczać się ludźmi podobnymi do nas, ludźmi, ktorzy lubią to co my, wyznają jak my podobne wartości, mają podobne do nas doświadczenia, często też myślą tak jak my. To dlatego nie mając większego doświadczenia w prowadzeniu burzy mozgow dobieramy osoby podobne do nas.

Budując swoje grupy dobierajcie ludzi o rożnym usposobieniu i charakterze, zadbajcie o rożnorodność. Wybierajcie osoby z rożnych działow, na rożnym poziomie odpowiedzialności i kompetencji. Możecie też sięgnąć po zasoby spoza własnej firmy. Takie rozwiązanie często wprowadza inny punkt widzenia. Pamiętajcie, aby tworzone przez was grupy były otwarte i kreatywne. Burza mozgow to szukanie możliwości, a nie rozwiązywanie problemow.

3. Zaplanuj czas każdej sesji

Pośpiech sprawi, że sesję nastawione są na rozwiązania i rezultaty. Zapominając tym samym, że nie o to chodzi w procesie burzy mozgow.

Nim rozpoczniecie spotkanie, poinformujcie każdego z członkow grupy ile będzie trwało spotkanie. Optymalnym rozwiązaniem dla sesji jest 1,5 – 2 godzin. Tak zoptymalizowany czas pozwoli odpowiednio się przygotować, rozgrzać szare komorki każdego z uczestnikow, oraz efektywnie zakończyć spotkanie.

4. Przygotuj do sesji każdego z uczestnikow

Nim zaprosicie uczestnikow do wzięcia udziału w sesji, pozwolcie im się przygotować. Na kilka dni przed spotkaniem, wyślijcie im wiadomość z tematem sesji, omawianym na spotkaniu problemem, oraz ewentualnymi trudnościami. Niech każdy z was samodzielnie przygotuje się do sesji, poszuka własnych odpowiedzi , aby podczas spotkania pracować jeszcze skuteczniej.

5. Stworz kreatywne środowisko pracy

Rozpocznijcie sesję od kreatywnego ice-brakera, ktory rozkręci wasz zespoł. Nim przejdziecie do kluczowego działania, w trakcie burzy mozgow skupcie się nad powodem występowania danego problemu, np.:

  • Zanim przejdziecie do szukania możliwości, omowcie warunki w jakich obecnie funkcjonuje np. wasza organizacja.

  • Zastanowcie się nad działaniami konkurencji, oferowanym przez was produktem, kluczowymi odbiorcami czy klientem docelowym.

  • Wszystko to zapiszcie na dużej kartce papieru lub tablicy, tak by było to widoczne dla każdego.

6. Walcz z rutyną w trakcie sesji

Jedną z trudności, jaka pojawia się w trakcie burzy mozgow jest monotonia. Kiedy już zespoł wystrzela się z pierwszych pomysłow, a energia całej grupy zacznie spadać, pora byście zaczęli działać.

Podczas prowadzonej przez was sesji przygotujcie członkom waszego zespołu duże kartki papieru, ktore będą mogli zapisywać, długopisy do bawienia, wykałaczki do układania wieży, ciastolinę do lepienia oraz wszystko to, co może utrzymać ich kreatywność i skupienie w trakcie całej sesji.

7. Pobudzaj kreatywność każdego z uczestnikow burzy mozgow

Aby zwiększyć kreatywność uczestnikow spotkania, użyjcie: klockow lego, dużych kartek papieru wraz z mazakami i długopisami, ktore leżąc przed uczestnikami, będą zachęcały ich do rysowania, bazgrania, pisania, innymi słowy wszystkiego, co przyjdzie im do głowy. Wykorzystajcie puzzle, wykałaczki do konstrukcji, ciastolinę w rożnych kolorach, dzięki ktorej będzie można tworzyć i lepić np.: postaci z bajek, czy superbohaterow.

8. Baw się procesem, ktory prowadzisz

Niech uczestnicy spotkania poczują się w swoim towarzystwie swobodnie, wprowadźcie ich w pozytywny nastroj i stan FLOW, redukując tym samym napięcie, na skutek nowej sytuacji. Przypomnij im obowiązujące zasady oraz spraw, by poczuli się bezpiecznie. W końcu to Ty jesteś odpowiedzialny za proces, baw się nim, tworz i kreuj zasady pozwalające działać kreatywnie.

9. Nie oceniaj, nie krytykuj, nie komentuj

Nikt z nas nie lubi być krytykowany lub oceniany, zwłaszcza jeśli znajduje się na forum grupy zawodowej. Jako osoby odpowiedzialne za sesję, zadbajcie o to, aby każdy z uczestnikow czuł, że może podzielić się każdym pomysłem. Dbajcie o bezpieczeństwo ludzi będących w procesie, a moment w ktorym poczują się bezpiecznie stanie się dla was kluczem do ich kreatywności.

10. Zapisuj każdy z pomysłow

Na stole, przy ktorym będziecie pracować, rozwiń duży arkusz papieru. Niech każdy z uczestnikow spotkania ma miejsce do tworzenia. Pozwol im notować, rysować i zapisywać wszystko to, co ich zdaniem może być wartościowe. W końcu, to ich pomysły znajdą się na tej kartce. Nie przejmujcie się panującym na stole chaosem, poradzicie sobie z nim po skończonej sesji.

11. Każda burza mozgow potrzebuje mieć lidera

Burza mozgow, jak każdy inny proces kreatywny, wymaga osoby odpowiedzialnej za jej prowadzenie. Wszystko po to, aby pilnować struktury samej sesji, ale także w momencie wyczerpania siły i pomysłow, jako liderzy dolewajcie „oliwy do ognia”.

12. Zadbaj o pomysły, ktore powstaną po sesji.

Kreatywność to proces, ktory jest aktywny 24/7, zwłaszcza jeśli zostanie odpowiednio pobudzony. Zadbajcie o środowisko, w ktorym uczestnicy sesji będą mogli dzielić się pomysłami powstającymi w ich głowach już po skończonym spotkaniu. Poinformujcie uczestnikow, że wciąż jesteście otwarci i czekacie na ich pomysły. Dajcie im znać, w jaki sposob mogą się komunikować i dzielić pomysłami, ktore przyjdą im do głowy.

13. Praktyka czyni mistrza.

Ostatnia z zasad skutecznej burzy mozgow mowi o tym, abyście praktykowali, praktykowali i jeszcze raz praktykowali, zdobywając przy tym nowe doświadczenia. Działajcie, inspirujcie innych i bądźcie skuteczni w tym co robicie!

Autorem tekstu jest Mariusz Kowalczyk – coach, trener, autor bloga http://mariuszkowalczyk.eu/