Czy obojętność jest cechą młodego pokolenia? Europejski Kongres Gospodarczy oczami studenta

3 dni obrad. Ekonomiści, przedsiębiorcy,  przedstawiciele Polski i Unii Europejskiej. 110 debat. Ponad 7500 gości. W Katowicach od 20 do 22 kwietnia odbyło się największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie, na którym podejmowany były temat przyszłości naszego kraju i całego kontynentu – Europejski Kongres Gospodarczy. Wśród dyskusji na temat kształtu Unii Europejskiej,  sytuacji w służbie zdrowia, problemów współczesnego świata znaleźli się także studenci.  Dlaczego młodzi ludzie interesują się takim wydarzeniem i zabierają głos w sprawach ważnych dla gospodarki? To proste – oni są liderami przyszłości i od tego, co postanowią zrobić w swoim życiu, zależy postać kraju za 10 lub 20 lat. Przekonajmy się, czego dowiedzieli się członkowie z organizacji studenckiej AIESEC podczas wydarzenia.

Pierwszy krok na rynku pracy

Czy studenci skłonni są jedynie do narzekania na brak pracy, czy chcą mieć swoje zdanie w sprawach ważnych dla zatrudnienia? Europejski Kongres Gospodarczy to platforma pomiędzy trzema filarami – przedstawicielami rządu, biznesem i młodymi ludźmi.  Umożliwia ona umożliwia odkrycie rzeczywistości, jakiej na co dzień student nie zna, refleksji nad gospodarką kraju, kierunkiem Europy i wykształceniu własnej opinii.

_„__Niezwykle wartościowa jest możliwość posłuchania opinii na temat przyszłości Unii Europejskiej w przeciągu 15 lat czy debaty na temat sytuacji jaka obecnie panuje na wschodzie Europy. Możliwość usłyszenia różnych opinii pozwala na wyrobienie własnej.” _Marta

Dlaczego nie jest tak łatwo?

Dyskusja objęła też temat barier, które mogą przeszkodzić młodym w znalezieniu odpowiedniej pracy, wśród nich znalazł się brak doświadczenia praktycznego. Barierę tą można z łatwością pokonać poprzez zaangażowanie w studenckie inicjatywy, wychodzenie naprzeciw swojemu pracodawcy poprzez uczestnictwo w targach pracy, spotkaniach branżowych, uczestnictwo w praktykach studenckich. Drugą z barier jest fakt, edukacja często idzie w innym kierunku niż oczekuje tego rynek. Często nie doceniamy doświadczenia studiowania, ponieważ nie czujemy się dzięki niemu przygotowani do wejścia na rynek pracy. Podjęcie tego temat w trakcie kongresu to już pierwsze działanie w kierunku zmian. Możliwości jest wiele i bariery szybko mogą stać się naszymi mocnymi stronami, jeśli tylko jako młodzi ludzie nie prześpimy czasu studiów, a radość ze studenckiego życia połączymy ze zdobywaniem kompetencji i kształtowaniem swojej osobowości.

_„Uświadomiłem sobie dzięki udziałowi w tym kilkudziesięciominutowym spotkaniu, że bardzo ważną kwestią jest zdobywanie praktycznych umiejętności przez młodych ludzi w trakcie trwania studiów oraz inwestowanie w siebie.” _Kacper

Kompetencje kluczem do sukcesu

W trakcie debaty poruszona została również kwestia znaczenia i potrzeba umiejętności pracy w grupie w obecnym pokoleniu. Halo! Przecież każdy potrafi pracować w zespole, to takie łatwe, błahe, niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! To kompetencja kluczowa, a w jaki sposób ją zdobyć wyjaśnia Agnieszka, przewodnicząca organizacji studenckiej AIESEC w Katowicach:

_”To właśnie robią organizacje studenckie – jako młodzi ludzie pracując w zespołach realizujemy cele i inicjatywy, wspólnie idąc w jednym kierunku.” _Agnieszka

Odrobina kontrolowanego szaleństwa

Kolejną niezbędną cechą młodego człowieka wchodzącego na rynek pracy jest z pewnością odwaga i inicjatywność. Student marzy o niebieskich migdałach, buja w obłokach, a często brakuje mu bardzo mało, aby marzenia zamienić w cele i te cele osiągać. EKG pokazał przykłady młodych przedsiębiorców, którzy zaryzykowali i zaraz po studiach zostali prezesami swoich własnych firm. Odrobina szaleństwa i ryzyka często popłaca, a takie przykłady osób to dla studentów wzór do naśladowania.

„Tego brakuje wśród młodych osób  – inicjatywności, szukania możliwości na rozwinięcie siebie i zdania sobie sprawy, że aby coś osiągnąć trzeba o to zawalczyć i wykorzystywać wszelkie okazje. A także, że pasja, którą mamy w sobie ma nas nakręcać do realizacji celów zawodowych. Agnieszka

Otwórz swoje oczy!

Jeżeli chcemy w przyszłości mieć realny wpływ na nasze życie profesjonalne i personalne,  na zmianę tego, na co dzisiaj narzekamy – musimy się pojawiać na takich wydarzeniach. Student nie żyje w oderwaniu od rzeczywistości, on tą teraźniejszość tworzy poprzez swoje działanie już w czasie studiów . Nie chcemy już więcej być tymi, którzy się podporządkują sytuacji wokół siebie, my możemy zmieniać ją na lepsze. Wystarczy więcej świadomości, więcej działania i wyjście poza czubek własnego nosa.

Weź do ręki gazetę i dowiedz się w jakim kraju żyjesz. Poświęć chwilę na poznanie rzeczywistości, która Cię otacza. Przeczytaj artykuł o sytuacji w UE, o partnerach gospodarczych Polski lub po prostu weź udział w takim wydarzeniu jak Europejski Kongres Gospodarczy. Pokaż, że młodemu człowiekowi zależy na swojej przyszłości tak bardzo, że nie chcemy już więcej być konformistami, że wiemy, że poza naszym małym życiem, istnieje jeszcze wielki świat biznesu czy polityki i młody człowiek może ten świat współtworzyć . Za kilka lat to Ty możesz podzielić się swoją historią podczas Kongresu. Pytanie pozostaje proste: co zrobisz dziś, aby w przyszłości niczego nie żałować?