Mogę prowadzić projekt edukacyjny dla tysięcy dzieci w moim mieście!

“Tegoroczne wakacje spdziam w Serbii pracujc jako wolontariuszka w sierocicu. Byo to najlepsze lato w moim yciu. Czy to mi wystarczyo? Nie, Mog *znacznie wicej!”

Jak do tego wszystkiego dosz*o?****

Zaczęło się jeszcze w liceum. W klasie maturalnej zwrócili się do mnie członkowie AIESEC z prośbą o pomoc przy tłumaczeniu zajęć prowadzonych przez zagranicznych wolontariuszy w przedszkolach. Ponieważ myślałam w tamtym czasie o wszystkim, tylko nie o maturze – chętnie się zgodziłam. Pomaga*am w pracy w rzeszowskich przedszkolach młodym ludziom z Tajwanu, Azerbejdżanu, Meksyku, Kazachstanu i wielu innych krajów. To był pierwszy raz, kiedy miałam okazję spędzić czas w tak midzynarodowym rodowisku! Bardzo poprawił się wtedy mój angielski, zaczęłam być też bardziej otwarta, powoli nabierałam pewności siebie i zyskałam fantastycznych przyjaciół z kilkunastu krajów świata

Niedługo potem wyjechałam na studia do Poznania. Zanim jeszcze przeprowadziłam się do nowego miasta, wiedziałam że dołączę do AIESEC. Nie wiedziałam o organizacji w zasadzie nic, oprócz tego, że bardzo chciałam być jej częścią! No i jak możecie się domyślać … tak też się stało.

Przeszłam pomyślnie przez proces rekrutacji i dostałam się do zespołu odpowiedzialnego za integrację wolontariuszy, którzy przyjeżdżają do Poznania. Naszym zadaniem było sprawienie, aby ich doświadczenie w Poznaniu było niezapomniane. Moją odpowiedzialnością było przede wszystkim organizowanie im wolnego czasu, pomoc w pierwszych dniach pobytu w nowym otoczeniu. Radość i entuzjazm 16 ludzi jakimi się zajmowałam dawała mi olbrzymią satysfakcję – widziałam, że przyczyniam się do ich niesamowitego doświadczenia w Polsce. Dzięki temu wszystkiemu, zaczęłam otwierać się na ludzi coraz bardziej – zyskaam* pewno*ść* siebie, której w tamtym czasie tak bardzo mi brakowało.

historia-natalii-rekrutacja-1

Niedługo potem zostałam liderem jednego z projektów edukacyjnych, skierowanego do szkół i liceów. Wsplnie z 8-osobowym zespoem, którym zarządzałam, byliśmy odpowiedzialni za pozyskanie placówek edukacyjnych, do których mieli przyjechać kolejni wolontariusze. Pracowaliśmy wspólnie, aby zapewni wietne dowiadczenie 23 wspaniaym osobom z całego świata. Udało nam się pozyskać więcej placówek niż zakładał plan, i to znacznie przed planowanym czasem. W ciągu tych 4 miesięcy odkryłam, jak różni mogą być ludzie i jak z nimi pracować, jak ich motywowa i jak stworzyć zgraną grupę, która chcą osią*gać *wicej!

historia-natalii-rekrutacja-2

W miarę jak zbliżały się wakacje, coraz intensywniej myślałam o wyjeździe na wolontariat do innego kraju – do tej pory to ja zajmowałam się wolontariuszami przyjeżdżającymi do Polski. Mój wybór padł na Serbię. Przez 6 tygodni pracowaam w sierocicu w z dziećmi i młodzieżą, która miała za sobą często, bardzo trudną przeszłość. Wspólnie z dziewczyną z Grecji i chłopakiem z Turcji uczyliśmy ich angielskiego, oraz organizowaliśmy zajęcia dodatkowe. Przez 6 tygodni dawaliśmy z siebie wszystko i szybko zyskaliśmy sympatię dzieci i pracowników sierocińca 🙂 Mieliśmy poczucie, że robimy cowanego i to uczucie napędzało nas, żeby robić więcej. Nauczyłam się przez to, co to znaczy praca w midzynarodowym rodowisku, jak zrozumieć inne kultury … ale przede wszystkim jak zrozumie* siebie.

W momencie pisania tych słów mija dokładnie rok, odkąd dołączyłam do organizacji. Nie mogę uwierzyć, że tyle się przez ten czas wydarzyło! W tak krótkim czasie z nieśmiałej dziewczyny na pierwszym roku studiów, stałam się ś*wiadomą*, otwartą* i *żądn wiata osob, a moja praca daje mi mnóstwo satysfakcji. Wiem że chcę dawać z siebie wszystko i działać dla ludzi wokół mnie – teraz już to wiem. I wiem, że mogę *znacznie więcej!

Natalia, 20 lat

Odpowiadała za projekt edukacyjnych AIESEC, realizowany w ramach międzynarodowego programu wolontariatu. Obecnie lider projektu zajmującego się pomocą studentom chcącym wyjechać na praktykę w ramach Międzynarodowego Programu Praktyk Global Talents.


Future Leaders jest programem członkowskim największej organizacji studenckiej AIESEC, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać się poprzez dostarczanie wymian kulturowych i profesjonalnych praktyk na całym świecie. Naszym celem jest rozwój przyszłych liderów, którzy będą wpływać na pozytywny rozwój swojego otoczenia.

Jeśli jesteś zainteresowany/a programem, nasza rekrutacja właśnie ruszyła! Więcej informacji znajdziesz tutaj!