Jak zarządzać czasem by go nam nie brakowało?

Ile razy zdarzyło Ci się marudzić pod nosem, że nie masz czasu dosłownie na nic, że doba jest za krótka ( przecież powinna mieć 48h ), a do zrobienia jest tyle, że przydałby się klon do zadań specjalnych? Nie martw się, nie tylko Ty masz ten problem.

Póki co nie wynaleziono sposobu na rozciągnięcie doby, a klonowanie ludzi jest zabronione, więc trzeba radzić sobie inaczej. Jak?

1.  Opracuj plan działania.

Wypisz sobie wszystkie zadania na dany dzień, nie musi to być wyczerpujący opis, wystarczy żebyś Ty wiedział co kryje się pod hasłami, które zapisujesz. Następnie przemyśl ile czasu może zająć Ci wykonanie poszczególnych rzeczy z listy i pamiętaj, że warto mieć dodatkowe minuty na nieprzewidziane trudności. Ustal też priorytety, tak by najważniejsze zadania wykonać na początku kiedy jesteś jeszcze pełen energii.

Uwierz, odhaczanie wykonanych zadań to najcudowniejsze uczucie na świecie!

2. Prowadź kalendarz.

Listy zadań są świetne, ale pojedyncze kartki mają to do siebie, że lubią się gubić. Jeśli jest przed Toba pracowity okres koniecznie zainwestuj w kalendarz! Ich wybór jest ogromy i zależy tak naprawdę wyłącznie od Twoich oczekiwań. Gdy już go będziesz miał, uzupełniaj go na bieżąco i dokładnie, a na pewno odciąży to Twoją głowę od nadmiaru myśli. Rzeczy do zrobienia, ważne daty i godziny spotkań, numery telefonów czy zwykła lista zakupów – wszystko w jednym miejscu i uporządkowane, już nigdy nic Ci nie umknie.

3. Trzymaj porządek.

Bałagan rozprasza, a nieskupiony poświęcasz na wykonanie zadania znacznie więcej czasu niż to konieczne. Następnym razem zanim usiądziesz do pracy pozbądź się z zasięgu wzroku niepotrzebnych przedmiotów.

4. Unikaj czekania.

Jeśli cały dzień jesteś poza domem, a na następny masz np. egzamin weź ze sobą materiały do nauki. Czytając notatki w autobusie, w trakcie przerwy między zajęciami, a nawet w kolejce do dziekanatu wykorzystasz czas na naukę do maksimum i zaoszczędzisz go na inne zadania.

5. Zasada 2 minut.

Reguła ta została wymyślona przez Davida Allena, autora metodologii GTD czyli Getting Things Done. Jak stosować tę zasadę? Jeśli masz przed sobą zadanie, którego wykonanie zajmie Ci mniej niż 2 minuty- zrób to od razu. Dzięki temu w krótkim czasie masz możliwość zrealizowania wielu drobnych spraw, które później tylko niepotrzebnie zaprzątały by Ci głowę lub zwyczajnie byś o nich zapomniał.