Co przyszła Doktor Nauk Biologicznych ceni w AIESEC? Przeczytajcie historię Karoliny!

Moja przygoda z organizacją rozpoczęła się w maju 2013 roku. O rekrutacji dowiedziałam się zupełnie przypadkiem od współlokatorki, która była namawiana przez koleżankę by zgłosiła się na rekrutację. Jak to nieśmiali ludzie mają w zwyczaju nie chciała pójść sama, więc wyciągnęła mnie z sobą. Akurat był to dla mnie taki moment w życiu, gdy nie wiedziałam co dalej robić. Czułam, że studia to dla mnie o wiele za mało. Postanowiłam spróbować czegoś innego i zaaplikowałam.

Dołączyłam do organizacji jako studentka 2 roku biologii i 2 roku technika farmacji i nie było to dla mnie dużym problemem, by wszystkie z tych obowiązków połączyć. Dobre zarządzanie czasem- a w AIESEC bez niego ani rusz- może zdziałać cuda. Mój początek działania w organizacji wspominam  bardzo dobrze. Poznałam mnóstwo otwartych ludzi, od których wręcz czuło się pozytywną energię, każdy z nich przedstawiał inną historię mówiącą jak bardzo organizacja zmieniła jego/jej nastawienie do innych ludzi czy jakie umiejętności zyskali będąc tutaj.

Swoją przygodę rozpoczęłam jako członek projektu organizującego warsztaty językowe w Rzeszowie- AIESEC University. Miałam okazję w praktyce wykorzystać narzędzia HR-owe podczas rozmów kwalifikacyjnych z praktykantami z takich krajów jak Tunezja, Chiny czy Australia. To doświadczenie sprawiło że początkowy strach w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami minął. Miałam również okazję rozmawiać z native speakerami, dzięki czemu mogłam praktycznie używać języka angielskiego, co do tej pory nie było możliwe ani w szkole ani też w trakcie nauki na studiach.

Po kilku miesiącach w organizacji postanowiłam podjąć kolejne wyzwanie, którym było prowadzenie własnego projektu. Jako lider czteroosobowego zespołu miałam przyjemność uczyć się efektywnego zarządzania ludźmi, planowania, nadzorowania procesu wyboru wolontariuszy, jak i kontaktowanie ośrodków, które chciałyby wziąć udział w projekcie. Kolejnym naszym zadaniem było badanie podkarpackiego rynku organizacji pozarządowych co dało mi lepszą orientację we wszelakich stowarzyszeniach czy inicjatywach przez nich podejmowanych, na obszarze naszego województwa. Była to również świetna okazja nawiązania wielu nowych kontaktów z ludźmi z tej branży.

Obecnie jestem członkiem zarządu oddziału lokalnego. Odpowiadam za organizację kilku projektów społecznych i edukacyjnych. Przez 6 miesięcy swojej kadencji miałam okazję poznać ponad 40 osób między innymi z Iranu, Chin, Brazylii, Meksyku,  Gruzji, Maroko czy Indii. Koordynuję pracę zespołów odpowiedzialnych za poszczególne projekty. Jednym z nich jest Enter Your Future realizowany w szkołach ponadgimnazjalnych na całym podkarpaciu już 11 raz. Czego się nauczyłam? Planowania strategicznego, efektywnego korzystania z narzędzi komunikacji, zarządzania zasobami ludzkimi, efektywnej pracy pod presją oraz zyskałam niesamowitych przyjaciół na całym świecie, a dzięki nim mam o wiele szerszą perspektywę i świadomość sytuacji w ich krajach.

Ostatnio miałam zaszczyt ubiegać się o pozycję przewodniczącego zarządu oddziału lokalnego, na która zostałam w procesie rekrutacji wybrana przez członków naszego oddziału. Nie podejmowałabym się takich wyzwań gdybym nie wierzyła w to, że ta organizacja nie jest kluczem do przyszłości dla polskich studentów. Wykształcenie to nie wszystko, czego oczekuje od nas rynek pracy, a AIESEC jest organizacją, w której możemy zdobyć całą resztę, by stać się osobą jak najbardziej pożądaną w firmie.

Według mnie nie wspomnienie o klimacie tej organizacji byłoby wręcz nieodpowiedzialne. Ludzie, którzy ją tworzą są ambitni, odważni i odpowiedzialni. Gotowi przezwyciężyć nie jedno wyzwanie. Ludzie pełni pasji i marzeń, nie czekający biernie na ich spełnienie lecz robiący krok na przód by je spełnić – ludzie tacy jak ja.

Czy mogę znacznie więcej? Wydaje mi się że moja historia jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie. Mam nadzieję że każdy kto przeczyta tą wypowiedź nie będzie miał wątpliwości że bycie częścią tej organizacji ubogaca życie każdego z jej członków i umożliwia im ciekawą możliwość rozwoju. Odważ się, zmień coś w szarej rzeczywistości i dołącz od nas – do ludzi nie bojących się wyzwań!


Tylko do 4 marca masz czas, żeby zaaplikować na działalność w Oddziale Lokalnym w Rzeszowie. Aby zrobić ten pierwszy krok, wypełnij aplikację: bit.ly/FL_Rzeszow

Może to Ty już wkrótce będziesz mógł wpisać międzynarodowość do swojego CV! 🙂