Magda: Bycie przewodniczącym to jak prowadzenie średniej firmy!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak mało polskich technologii jest rozpoznawalnych na świecie? Dlaczego tak często słyszy się „amerykańscy naukowcy…” a niemalże nigdy „polscy naukowcy”? Temat polskiej przedsiębiorczości, patentów, nauki towarzyszy mi od dawna i to jedna z głównych przyczyn, dla których dołączyłam do AIESEC.

Skąd taka przyczyna? Studiuję Inżynierię Mechaniczno-medyczną na Politechnice Gdańskiej i wniosek, który wyciągam po 3 latach studiów to to, że brakuje liderów wśród naukowców i inżynierów na polskich uczelniach. Brakuje osób, które mają techniczne myślenie i są przedsiębiorczy. A mnie od zawsze interesowały te oba aspekty. Dlatego kiedy usłyszałam o organizacji, która poszukuje ludzi w całym Trójmieście (a nawet w Polsce czy na świecie! ), zdecydowałam się aplikować.

Pierwszy projekt, do jakiego dołączyłam to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oparty na warsztatach kulturowych. Nauczyłam się tam pracy w grupie, kryzysowego rozwiązywania problemów, sprzedaży i elementów negocjacji. Wiedząc, że moim głównym celem w AIESEC jest nauka zarządzania zespołem, szybko podjęłam decyzję o aplikowaniu na koordynatora. Trudno jest opisać, ile wyzwań spotkałam na swej drodze. Kiedy nadzoruje się pracę 6 osób i 6 zagranicznych wolontariuszy organizowanie warsztatów dla 12 różnych instytucji, próbując połączyć ich wszystkich cele (i to i te personalne i zawodowe) można nauczyć się szybkiego podejmowania decyzji, efektywnego zarządzania zespołem, sprawnego planowania i dużo poszanowania dla innych kultur czy opinii.

W swojej drodze w AIESEC podjęłam jeszcze 2 inne pozycje kiedy pojawiła się możliwość startowania to zarządu organizacji. W mojej głowie pojawiła się masa pytań m.in. „Czy z tyloma zajęciami na uczelni znajdę dodatkowy czas?” , „Czy nauczę się umiejętności, których potrzebuję w przyszłej pracy?”. Jednak chęć ciągłego rozwoju a także umożliwienia tego rozwoju innym młodym ludziom – co jest głównym celem naszego stowarzyszenia nakazała mi podjęcie wyzwania. Pozycja, jaką objęłam to Wiceprzewodniczący do spraw Projektów Edukacyjnych. Do moich obowiązków należało m.in. rekrutowanie zagranicznych wolontariuszy, dbanie o utrzymanie międzynarodowej kultury, rozwiązywanie wszelkich problemów związanych z przyjazdem obcokrajowców do Polski. Pogodzenie wszystkich obowiązków okazało się możliwe, a lekcje które wyciągnęłam – bezcenne. To dlatego, że przez cały rok mogłam pracować w bardzo ambitnym zespole, w którym razem dostarczyliśmy ok. 200 różnorodnych doświadczeń młodym ludziom.

W październiku 2013 zostałam wybrana Przewodniczącą Oddziału Lokalnego. To też funkcja, którą sprawuję do tej pory J Co należy do moich obowiązków? Reprezentowanie Oddziału na poziomie lokalnym, narodowym oraz międzynarodowym, dbanie o przepływ komunikacji w oddziale, tworzenie szczegółowych całorocznych planów, koordynowanie pracy mojego 7 osobowego zarządu, a w tym wszystkich obszarów jak HR, Finanse, kontakty zewnętrzne, marketing, program praktyk profesjonalnych oraz wolontariat i wiele, wiele innych. Moim nadrzędnym obowiązkiem jest łączenie planów i oczekiwań wszystkich osób w AIESEC tak, żebyśmy stworzyli sprawny zespół, który świetnie się ze sobą bawi. Coś, co sobie szczególnie cenię, to doświadczenie, jakie płynie z kierowania 100 osobowym oddziałem. To jak prowadzenie średniej firmy, a wiem, że nic nie może lepiej nauczyć mnie przedsiębiorczości. I na koniec ciekawostka: jestem pierwszym Przewodniczącym naszego oddziału z Politechniki. I niech mi ktoś powie, że inżynier nie może być liderem J

Podsumowując to, co zyskałam, dzięki AIESEC:

  1. Nauczyłam się szukać praktycznego doświadczenia, poza studiami
  2. Nauczyłam się organizować czas, łączyć wymagające studia z dodatkowymi obowiązkami
  3. Zdobyłam różnorodne umiejętności miękkie takie jak: praca w grupie, autoprezentacja, negocjacje, zarządzania zespołem
  4. Poczucie studenckiej atmosfery J
  5. Grupę bliskich znajomych, w tym przyjaciół na całe życie

Magda, 21 lat

Przewodnicząca Oddziału Lokalnego

———————————————————————————————————————

Future Leaders jest programem członkowskim największej organizacji studenckiej AIESEC, w którym młodzi ludzie mogą rozwijać się poprzez dostarczanie wymian kulturowych i profesjonalnych praktyk na całym świecie. Naszym celem jest rozwój przyszłych liderów, którzy będą wpływać na pozytywny rozwój swojego otoczenia.