Kiedy atmosfera świąteczna już opadła, a noc sylwestrowa przeszła do historii, to może oznaczać tylko jedno – nastał nowy rok. I to już 2017. Po raz kolejny wszystko zaczyna się od nowa. Styczeń stał się symbolem czystej kartki, świeżego startu. Ludzie decydują się na podjęcie wyzwań, o których myśleli już od wielu miesięcy. Pragną dokonać czegoś, co zmieni ich życie. Tak, to jest czas tych słynnych postanowień noworocznych. Ich cecha charakterystyczna? Są niebywale trudne do zrealizowania. Jaki więc powinniśmy obrać cel, żeby w tym roku nam się udało?

   Arystoteles mówił, że jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Nie powinny być to jednak postanowienia noworoczne. Jeśli któryś rok z rzędu obiecujemy sobie znowu to samo to znak, że coś robimy źle. Albo nasze cele są nieodpowiednio sformułowane albo to my nie realizujemy ich z zamierzonym efektem. Podstawowym błędem postanowień noworocznych jest ich nadmiar oraz ogólnikowość. Wraz z nadejściem nowego roku ludzie pragną zmienić w sobie wszystko – schudnąć, zmienić pracę, być szczęśliwszym bądź przeżyć przygodę życia. Ale co to wszystko oznacza? Dlaczego tego jest tak dużo? Nasz początkowy zapał w momencie zetknięcia z rzeczywistością gaśnie niczym płomień świeczki. Tego wszystkiego można uniknąć dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu.

   Czy jest jakaś recepta na skuteczne realizowanie postanowień noworocznych? Podczas ich tworzenia skupmy się na naszych największych wadach. Przeanalizujmy dokładnie swoje zachowanie oraz otoczenie i na podstawie tych obserwacji sprecyzujmy cele. Czy przyczyna niepowodzeń tkwi w nas? Jeśli tak, to zmiany powinniśmy zacząć właśnie od siebie. W szalonym pędzie nowoczesnego świata i natłoku obowiązków nie zapominajmy o nas samych. Poświęćmy sobie trochę uwagi. Najlepszym rozwiązaniem jest samorozwój. Każdy z nas pragnie coś w sobie poprawić lub rozwinąć jakąś umiejętność. Ale jak to zrobić? Przede wszystkim, otwórz się na otoczenie – zapisz się na basen, kółko malarskie albo dołącz do organizacji tworzonej przez młodych takiej jak AIESEC. Każdy rodzaj aktywności pokaże Ci wiele nowych perspektyw. Możesz poprawić swoją kondycję fizyczną, odkryć ukryte zdolności artystyczne czy też zyskać znajomości lub zdobyć doświadczenie.  

   To tylko od nas samych zależy, jak pokierujemy własnym życiem i jakie cele w nim ustalimy. AIESEC jest miejscem, gdzie możemy zdobywać nowe doświadczenia jednocześnie ucząc się na własnych błędach. W międzynarodowym środowisku mamy szansę rozwijać się zarówno personalnie jak i zawodowo, jednocześnie wpływając na otaczający nas świat. Twoim postanowieniem noworocznym jest zdobycie doświadczenia czy też daleka podróż? W takim razie AIESEC to miejsce dla Ciebie! Dołącz do nas lub skorzystaj z programów wymian międzynarodowych Global Talent lub Global Volunteer. Nastał nowy rok – teraz czas na nowego Ciebie.

A więc jakie jest Twoje postanowienie noworoczne?