Po co wyznaczać sobie w życiu cel?

Mam dla ciebie wyzwanie. Za 3 minuty i 40 sekund dowiesz się, jaki był mój cel na dzisiejszy dzień i jak łatwo udało mi się go zrealizować. Wiesz po co w ogóle ludzie wyznaczają sobie zadania? Bo mają wtedy po prostu w życiu łatwiej. Nie tracą czasu na zbędne zastanawianie się, czym chcą się zajmować w przyszłości. Każdy coach i każdy kto osiągnął już sukces podkreśla, że skupianie się na określonym działaniu procentuje. Dlaczego?

Nie rozglądasz się na boki

Jak jest sesja to się uczysz. Twoim celem jest zdać wszystkie egzaminy. Kupujesz kawę, zarywasz noce, idziesz do biblioteki – każda czynność przybliża cię do realizacji zadnia, które sobie wyznaczyłeś. (Przeważnie) nie chodzisz w tym czasie na imprezy, nie spotykasz się z kumplami na piwo i nie grasz w LOL-a. Odrzucasz wszystkie czynności, które są zbędne, ponieważ w danym czasie jest dla ciebie coś ważniejszego.

Tak samo jest z celem życiowym. Im szybciej zrozumiesz do czego chcesz dążyć, tym szybciej przestaniesz tracić czas na rzeczy nieistotne.

W co mam celować?

Cele można wyznaczać na różne sposoby. Mogą być główne i poboczne, nadrzędne i podrzędne, dalekosiężne i bliższe. Zazwyczaj są albo sprecyzowane oraz mniej konkretne, ważne jednak by je w ogóle mieć. Nie jesteśmy wszyscy tacy sami – dla ciebie celem będzie praca w branży IT, dla twojego kolegi praca na stanowisku dyrektora w Google. Żaden z nich nie jest ani lepszy, ani gorszy. Istotne jest zaplanowanie ścieżki danej kariery, żeby uwolnić się z mentalnego chaosu. Jeśli umiemy uporządkować przestrzeń wokół siebie, życie zaczyna się nam samo układać.

Na poszczególnych etapach, warto zatrzymywać się i przed samym sobą zrobić feedback. Jeśli właśnie pokonałeś odcinek swojej drogi do sukcesu, zadaj sobie pytanie: w jaki sposób cię to rozwinęło? A myśląc o następnych krokach zastanów się – co ci to da? Jak będziesz mógł wykorzystać te umiejętności w przyszłej pracy zawodowej? Postaraj się zrobić bilans zysków i strat. Czy lepsze będzie dla ciebie podszkolenie języka obcego czy raczej zrobienie dodatkowego kursu grafiki komputerowej? Czy wystarczy zadowolić się bezpłatnymi praktykami, jeśli pojawia się prosta okazja na realizację zagranicznego, płatnego stażu w międzynarodowej firmie, który stanie się krokiem milowym na ścieżce rozwoju osobistego? Odpowiedź nasuwa się sama.

Obieranie celów to sztuka zadawania sobie pytań i znajdywania na nie odpowiedzi poprzez działanie. Cele podobne są do marzeń, ale tych zwykle nie mamy odwagi realizować.

Użyj metody SMART

Istnieje metoda formułowania celów, która nazywa się SMART. Wymaga ona dogłębnego zanalizowania tego, w jaki sposób chcemy dążyć do realizacji naszych planów Jest to akronim od angielskich słów Specific, Measurable, Achievable, Relevant , Timely defined.

W myśl tej zasady postaraj się, aby twój cel był:

– sprecyzowany – wszyscy wolimy konkrety, dlatego postaraj się ująć go w sposób jednoznaczny. Jeśli twój cel to „być szczęśliwym” lepiej zawęzić go do „będę szczęśliwy, jeśli w dwa lata zarobię na nowe audi”,

– mierzalny – sformułuj go tak, byś bez trudu mógł dostrzec rezultaty,

– osiągalny – nie powinieneś decydować się na coś, co jest niemożliwe do osiągnięcia, jeśli twój cel będzie zbyt trudny do realizacji podkopiesz swoją wiarę we własne możliwości,

– istotny – jeśli twoje dążenie będzie wartościowe i rozwojowe, zyskasz większą motywację do jego realizacji,

– określony w czasie – łatwiej będzie ci, jeśli określisz sobie ramy czasowe, bo z natury odkładamy wszystko na ostatnią chwilę i efektywniej pracujemy pod presją czasu.

Warto mieć coucha

Trenerzy, motywatorzy, couchowie albo po prostu twoi przyjaciele – jeśli będziesz otaczać się ludźmi, którzy będą cię wspierać, zachęcać i podnosić z kolan, sukces przyjdzie zdecydowanie łatwiej. Silna wola nie wystarczy, nawet doskonały plan czasami się komplikuje. Nic tak nie motywuje, jak osoba, dla której chce się działać i dokonywać wielkich rzeczy.

Na koniec ostatnia rada. Nie wiem czy kiedykolwiek ucząc się na kolokwium czy egzamin przyklejałeś sobie w mieszkaniu karteczki. To bardzo skuteczna metoda, ponieważ większość z nas jest wzrokowcami. Im częściej będziesz wbijać sobie do głowy co masz i co chcesz zrobić, tym bardziej będziesz o tym przekonany.

Moim celem było to, żebyś przeczytał ten artykuł w ciągu niecałych 4 minut i dowiedział się, jak możesz wyznaczać sobie cele i jak do nich dążyć. Ja już jestem spełniona. Teraz pora na ciebie!

Autor: Laura Piórek