Przeprowadzka w nieznane – jak sobie z tym poradzić? 10 przydatnych wskazówek

Warszawa, Rzym, New Delhi, Nowy York. Obce miejsce, anonimowi ludzi. Z drugiej strony świeża energia oraz niezapomniane wspomnienia. „Twoje życie staje się lepsze nie przez przypadek, ale dzięki zmianie”- powiedział Jim Rohn. Przeprowadzka w nieznane daje dużo możliwości, na które tylko musisz się odważyć!

1. Otwórz się na zmiany!

Całe życie mieszkasz w jednym mieście, w swoim domu rodzinnym? Od lat kupujesz pączki w tej samej piekarni za rogiem? Wiesz gdzie zjeść najlepszą pizzę? Spróbuj czegoś nowego i odkryj miejsce, gdzie jeszcze Cię nigdy nie było. Wraz z przeprowadzką pojawiają się nowe wyzwania, z którymi samodzielnie musisz się zmierzyć. To one kształtują osobowość i wzmacniają charakter. Zmień swoje życie o 180 stopni!

Po prostu się odważ i tak jak Marcin zwiedzaj, poznawaj ludzi, odkrywaj.

Aut. Marcin Mosak

2. Nie odkładaj niczego na ostatnią chwilę!

„Przeprowadzka – planowana czy znienacka?” – śpiewał Grzegorz Turnau. Zdecydowanie lepsza ta przemyślana i zaplanowana. Daj sobie czas by nacieszyć się całym procesem zmiany miejsca zamieszkania. Unikaj pośpiechu. Zyskasz czas na przemyślenia i wewnętrzny spokój. Wtedy utwierdzisz się w przekonaniu, że twoja to dobra decyzja. Załatw wszystkie formalności w Polsce – pozamykaj swoje sprawy. Sprawdź ważność swoich dokumentów, powiadom o zmianie adresu urząd skarbowy czy ZUS oraz nie zapomnij o rezygnacji z umów i usług.

3. Zdecyduj, gdzie wyjeżdżasz!

Jaki kraj na świecie najbardziej pasuje do mojej osobowości? Włochy, Kanada a może Brazylia? Po odpowiedzi na dziewięć pytań w quizie online otrzymałam rozwiązanie – Indie są Twoim wymarzonym miejscem na Ziemi (link do testu: http://bit.ly/1hClCOT) Radzę Ci jednak nie zostawiać decyzji o miejscu zamieszkania ankiecie online. Zastanów się, co dla Ciebie najlepsze. Upewnij się, że wybierasz miejsce, uczelnię, pracę, wolontariat, który jest zgodny z Twoimi zainteresowaniami, wartościami, marzeniami. „-Dlaczego wybrałam akurat Bułgarię? Uważam, że ten kraj jest niedoceniony. Chciałam pozbyć się stereotypów i odkryć go z innej perspektywy” – opowiada Zuzanna Niedźwiecka, która wzięła udział w programie wymiany AIESEC.

4. Zapoznaj się dokładnie z miejscem Twojej przeprowadzki

„Zaskoczeń było wiele. Brak rozkładów komunikacji miejskiej. Kręte i wyboiste drogi, w gorszym stanie niż w Polsce. Palenie papierosów wszędzie i nie przejmowanie się niepalącymi. Ciężko było mi się do tego przyzwyczaić podczas mojej wymiany w Rumunii” – opowiada Justyna Nieścioruk. Dolary, czy peso? Wiza, paszport, czy dowód osobisty? Wszystkie wątpliwości rozwieje strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Czy wystarczy Ci funduszy? Pomocny okazuje się portal, na którym znajdziesz porównanie cen produktów w Twoim kraju w stosunku do innego miasta na świecie (link: http://bit.ly/OybXeu). Odszukaj potrzebnych odpowiedzi i ciesz się w pełni wyjazdem!

 

5. Pakuj się z głową!

Pakowanie to koszmar. Za mało miejsca, zbyt dużo rzeczy… Poświęć 10 minut na zrobienie dokładnej listy przedmiotów do zabrania. Pomogą Ci w tym mobilne aplikacje: PackMeApp, Packing List czy Trip List. Chcesz zaoszczędzić miejsce w walizce? Aby tego dokonać nie składaj rzeczy w kostkę, lecz roluj je. Najwięcej miejsca zajmują buty – wykorzystaj ich przestrzeń, wkładając w nie skarpetki lub kosmetyki. Skórzane torebki zastąp szmacianymi torbami ze śmiesznymi nadrukami. Nie zapomnij zabrać pozytywnego nastawienia i wciągającej książki, która przyda się w podróży.

6. Zorganizuj imprezę pożegnalną

Wszystkie ubrania, kosmetyki, elektronika spakowane do walizki. Niestety do bagażu nie możemy zmieścić naszych bliskich przyjaciół lub członków rodziny. Nie pozwól by przeprowadzka wiązała się z zaniedbaniem kontaktu z nimi. Wyznacz stałe dni i godziny, w których porozmawiacie za pomocą Skype lub portali społecznościowych. Da wam to poczucie bezpieczeństwa  Zorganizuj imprezę pożegnalną, na której zgromadzisz wszystkich ludzi, których kochasz. Wsparcie uzyskane od osób, które znają Twoje mocne i słabe strony doda Ci pewności siebie i wiary w Twoje umiejętności. Zniknie niepewność i lęk przed nieznanym, pojawi się za to motywacja do działania.

7. Bądź przygotowany na ewentualne niespodzianki

Dotarłeś w nowe miejsce. Jesteś sam. Przygotowywałeś się na ten dzień – zebrałeś rzetelne informacje. Jednak spotyka Cię coś czego się nie spodziewałeś. Nie mogłeś tego przewidzieć – jesteś zaskoczony. Szoku kulturowego nie da się przeskoczyć, to reakcja na zmianę otoczenia, której doświadczasz w tej danej chwili. Od tej pory naucz się obserwować otaczające Cię społeczeństwo. Szanuj kulturę kraju do którego przyjechałeś – zaakceptuj różnice i dostrzeż podobieństwa.

8. Odkryj w obcych swojego przyjaciela

Weź udział w zajęciach związanym z Twoją pasją, na których poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach. Miejscem, w którym odnajdziesz partnera do tańca salsy, wspólnej nauki hiszpańskiego czy recenzowania najnowszej powieści science fiction to SkillTrade. To pierwsza, szybko rozwijająca się platforma do nawiązywania znajomości poprzez wymianę umiejętności. W komunikacji społecznej bądź szczery i otwarty, to pomoże nawiązać bliskość w relacji.  Przyjaciel to prawdziwy skarb, który podpowie, pomoże, wysłucha czy pocieszy.

9. Skup się na powodzie przeprowadzki

Decyzje o zmianie miejsca zamieszkania zwykle  nie są spontaniczne. Nie bez powodu decydujemy się na rezygnację z naszego wygodnego życia na rzecz nieznanego. Nauczanie dzieci języka angielskiego wraz z dostarczeniem im kultury polskiej to powód, dla którego wyjechałam na wolontariat do obcego kraju. Wdzięczność moich uczniów, ich rozwój i każdy uśmiech skierowany w moją stronę utwierdzał mnie w przekonaniu, że z dala od mojego miejsca na Ziemi – Polski, mogę robić tak wartościowe rzeczy.

 

10. Poczuj się jak w domu

„Egipt – wiele stereotypów. Na początku trochę się bałam, unikałam wszystkiego co podejrzane. Jako, że mam jasne włosy i karnację bardzo wyróżniałam się z tłumu, wszyscy mi się przyglądali. Czułam, że pochodzę z innego miejsca na Ziemi. Gdy lepiej poznałam mieszkańców poczułam się tam jak w domu.” – mówi Iryna Voloshyn. Najważniejsze to przyzwyczaić się do otoczenia. Daj sobie czas na zrozumienie innej kultury, odkrycie siebie na nowo w obcym miejscu.

Przeprowadzka odkrywa przed nami czystą kartę i tylko od nas zależy jak ją wypełnimy. Spakuj swoją walizkę, a następnie przygotuj się mentalnie do drogi. Wtedy poznasz nowych ludzi, odkryjesz nieznane miejsca oraz rozwiniesz swoją osobowość. Wykorzystaj czas studiów i wybierz się w podróż w poszukiwaniu siebie z programem wymiany AIESEC.

Autorem tekstu jest: Klaudia Ceglarz