Rekin Biznesu

Przypowiastka o Rekinie, czyli o tym jak nie zostać Płotką zjedzoną przez biznes.

Rekinem Biznesu można się urodzić. Ale można również się tego nauczyć. Nie stanie się to oczywiście podczas jednej nocy, jednakowoż używając tradycyjnej metody, czyli nabywania umiejętności przez praktykę, da się wyłowić takie cechy i skille, dzięki którym świat biznesu będzie leżał u Twoich stóp.

Samodyscyplina
Brian Tracy, jeden z czołowych coachów w skali świata, powiedział, że osiąganie sukcesu wcale nie jest podyktowane w pierwszej kolejności motywacją, a właśnie dyscypliną. Umiejętność ta zapewni Ci wykonywanie wszelkich zadań w ustalonym czasie, dzięki czemu po pierwsze, będziesz potrafił ocenić ich hierarchie, a po drugie, wszystko zostanie skompletowane przed deadlinem. Jeśli chcesz być skuteczny
i efektywny, nie powinieneś czekać na ponaglanie ze strony swojego koordynatora lub wspólnika, a samodzielnie wykonywać, sprawdzać, wyszukiwać i uzupełniać.

Publiczne występowanie
Biznes to ciągłe poszukiwanie nowych inwestorów, spotykanie się z kontrahentami, bezpośrednia sprzedaż produktów etc. Jeśli bierzesz udział w którejkolwiek
z przedstawionych sytuacji musisz potrafić wywierać skuteczny wpływ na swojego odbiorcę. Dlatego potrzebne są ćwiczenia, dzięki którym Twoja dykcja, zasób słownictwa, gesty i cała mowa ciała będzie pod Twoją kontrolą. Pąsy na twarzy, niekontrolowane ruchy dłońmi, czy drżący głos nigdy nie idą w parze z sukcesem Rekina Biznesu. Jeśli umiesz wywrzeć wrażenie samym sobą, produkt czy usługa „same będą wychodzić z Twoich rąk”.

Networking
Poruszając się w świecie biznesu należy pamiętać o ciągłym kształtowaniu relacji.
Być może osoba, z którą właśnie rozmawiasz, w przyszłości okaże się świetnym partnerem dla nowych transakcji Twojej firmy. Dlatego trzeba nauczyć się empatii
i aktywnego słuchania. Jeśli będziesz potrafił nawiązać kontakt z drugą osobą, później skuteczniej i łatwiej zawiążesz z nią/ z nim partnerstwo biznesowe. Mówi się, że umiejętność rozmawiania z obojętnie kim, na obojętnie jaki temat jest cennym atutem każdego Rekina Biznesu.

Balans
Rekin Biznesu wykonuje jednocześnie kilka zadań, ma podzielną uwagę na wszystkie sektory firmy, a w efekcie jest najczęściej przepracowany. Znajdowanie balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem to również element składający się na Twój sukces. Zbyt wiele pracy w długim okresie objawia się spadkiem energii i motywacji. Dlatego prawidłowa ocena swoich sił i możliwości oraz umiejętne spędzanie czasu wolnego, to także ważny aspekt efektywnego funkcjonowania w świecie biznesu.

Niektórzy rodzą się Rekinami Biznesu, co oczywiście nie oznacza, że nie powinni pracować nad samodoskonaleniem. Inni z kolei początkowo są jak Płotki, które szybko lecz chaotycznie pływają w morzu biznesu. Jednak to od indywidualnego przypadku zależy, czy dacie się zjeść przez inne Rekiny, czy wzrastając w siłę wytrenujecie swój sukces, dołączając do innych drapieżników.

JG