Start, stop, continue, czyli jak dokonać zmiany?

Nie znam osoby, która nie powiedziałaby, że dotarła w życiu do ściany. Punktu zero, kiedy żadna droga nie wydaje się właściwa, a podejmowane decyzje błędne. W takich chwilach kluczowa okazuje się motywacja. AIESEC jest tego rodzaju organizacją studencką, która pozwala na odnalezienie właściwego dla siebie kierunku. Ułatwieniem są wartości jakimi kierują się jej członkowie. Jedną z wartości, którą uważam personalnie za bombę energetyczną jest „striving for excellence” – „dążenie do doskonałości”. W tym miejscu należy rozróżnić czym jest perfekcja a czym dążenie do doskonałości. Boimy się perfekcji – jest kojarzona z budowaniem dystansu, wyścigiem szczurów, brakiem równowagi. Istotą jest również to, że perfekcja z założenia wyklucza możliwość popełnienia błędu. Według innego mechanizmu działa AIESEC. Tam każdy dąży do doskonałości. Granica jest płynna, a przy tym zasadnicza. Dążenie do doskonałości w organizacji studenckiej jaką jest AIESEC,  to budowanie najlepszej wersji siebie. Co to oznacza? Wystarczy kierować się 5 kluczowymi zasadami, aby zastanowić się „kim jestem?”: 1. OKREŚL CEL – jedną z metod stosowanych w coachingu jest technika – „pogrzeb”. Brzmi drastycznie, jednak prowadzi do odkrywczych wniosków. Wyobraź sobie swój pogrzeb, zastanów się co chciałbyś, aby ludzie powiedzieli o Tobie podczas mowy pożegnalnej, ile osób by się pojawiło i kto. W tym absurdzie jest metoda. Te ustalenia pozwolą określić Twój życiowy cel. Ważne, aby był bardzo ogólny, np. „chcę być dobrym człowiekiem”, a dopiero dalej możesz budować pozostałe cele w myśl zasady „od ogółu do szczegółu”

2. LET’S START – ROZPOCZNIJ – zastanów się co chciałbyś zrobić, a nigdy nie miałeś odwagi. Przemyśl, co mogłoby przybliżyć Cię do ustalonego celu. Puść wodzę fantazji i stwórz listę rzeczy, które chcesz zrobić w ciągu roku. I po prostu to rób. Nie wcześniej, ani później. Dziś. Nigdy nie będziesz mniej lub bardziej przygotowany niż teraz. Twoje obecne zasoby wystarczą – nawet nie wiesz jak bardzo.

3. LET’S STOP – ZAKOŃCZ – przeanalizuj  jakie demony przeszłości ograniczają Twoje działania – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Słabości nie należy się bać, a z nimi walczyć. Znając swoje słabe strony można, a wręcz należy dążyć do zmiany. Niejednokrotnie boimy się zmian zapominając, że życie to permanentna zmiana. Zastanów się więc co Cię ogranicza i powstrzymuje, a następnie walczy z tym.

4. LET’S CONTINUE – KONTYNUUJ – przemyśl jakie działania i kroki z dotychczas podejmowanych doprowadziły do sukcesu. Co dało Ci satysfakcję, spowodowało uśmiech na twarzy lub chęć powiedzenia sobie: „Chwilo trwaj!”. I to kontynuuj! Być może w ten sposób obudzisz w sobie pasję, której od dawna szukałeś.

5. POPEŁNIAJ BŁĘDY – i nie bój się tego. Aby można mówić o efektywnym działaniu istotny jest podstawowy element w postaci WYCIĄGANIA WNIOSKÓW. Jak wspomniałam wcześniej, AIESEC to właśnie miejsce gdzie nie boimy się popełniać błędów. Jeśli dojdzie do porażki kluczowe jest, aby przystanąć, zastanowić się co można zmienić ulepszyć, poprawić, a następnie wprowadzić to w życie. Wyciąganie wniosków pozwala na szybszy krok do przodu, a przede wszystkim ogranicza ryzyko porażki w przyszłości. Niech tych kilka zasad pozwoli każdemu z Was na przystanięcie w codziennym biegu. Chwila refleksji to obecnie niebywały luksus, nie pozbawcie się go! Nie ograniczajcie się do półśrodków lub tego co obecnie jest dostępne i możliwe. Budujcie najlepszą wersję siebie w każdej sferze życia. Bądźcie najlepszymi studentami, dziećmi, rodzicami, partnerami. Tylko będąc najlepszymi, nawet podczas podstawowych ról i zadań jesteśmy w stanie coś zmienić. Start, stop, continue!

Autor: Justyna Sawicka