16112726_1402739426411430_1652860688015497834_o

Strach to uczucie, z którym mamy do czynienia bardzo często. Nowe doświadczenia, zmiana otoczenia – to tylko niektóre sytuacje, które budzą w nas lęk. Nie zdajemy sobie sprawy, że “zawdzięczamy” to naszym przodkom. Naturalnym odruchem na stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia jest syndrom ucieczki, a nie walki. Ludzie bardziej boją się tego, co jest w ich zasięgu, niż rzeczy mało realnych do osiągnięcia. Aż strach pomyśleć, ile rzeczy mógłbyś zrobić, gdybyś tylko pokonał swoje lęki!

Można powiedzieć, że mózg jest w stosunku do nas nadopiekuńczy. Kiedy chcemy podjąć się rzeczy, które nie należą do naszej codziennej rutyny, on nie będzie nas do tego motywował – raczej zachęci do pozostania w domu przed telewizorem. Wszystko po to, abyśmy nie narażali się na ewentualne porażki. Ciężko z nim walczyć, bo do swojej dyspozycji ma dwa potężne narzędzia: strach i lęk. W ten sposób – i do tego za Twoją zgodą – odkłada realizację marzeń na jutro. A wiesz ile przez to tracisz?

Oto 7 negatywnych skutków działania strachu:

  1. Źle osądzasz rzeczywistość. Ciężko Ci ocenić w prawidłowy  sposób  naturę rzeczy. Funkcja poznawcza mózgu zostaje zaburzona, ponieważ Twoje myśli skupiają się wokół jednego tematu.
  2. Poprawne myślenie jest ograniczone. To właśnie wtedy podejmujesz decyzje, których później żałujesz.
  3. Popełniasz bardzo dużo błędów z powodu nieprawidłowego odczytania informacji. Szukasz uzasadnienia i niepotrzebnie podsycasz emocje.
  4. Uczenie się przychodzi z trudem. W strachu organizm wydziela duże ilości kortyzolu i noradrenaliny, które zakłócają proces zapamiętywania.
  5. Zwlekasz z podjęciem działania, odkładasz go na jutro.
  6. Omija Cię wiele możliwości, bo Twój umysł nie jest “jasny i otwarty”.
  7. Tracisz energię i zdrowie, ponieważ dzień poświęcony na zamartwianie się jest dużo bardziej wyczerpujący niż ten  wypełniony pracą.

Pewnie nie raz chciałeś podjąć się czegoś, na co inni nie mieli odwagi. Może słysząc o tym co robi AIESEC serce zaczęło Ci mocniej bić i pomyślałeś: “Wow, to musi być niezwykła przygoda, szansa na zdobycie ogromnego doświadczenia i zrobienia czegoś więcej!”. Jednak kiedy nadchodziła kolejna rekrutacja Twoje myśli były zupełnie inne – “To nie dla mnie. Nie mam czasu. Może za rok.” Wmawiałeś sobie dziesiątki powodów, aby nie dopuścić do siebie myśli, że zwyczajnie się boisz. Jest to strach przed przeżyciem czegoś nowego, poznaniem niezwykłych ludzi, sprawdzeniem siebie. Po prostu: czujesz lęk przed podjęciem ważnych decyzji  i korzystaniem  z życia w pełni!

Co zrobić, aby to zmienić? Przestań się zamartwiać i zacznij działać! Na początek przeanalizuj na chłodno wszystkie wady i zalety sytuacji, której się boisz, pomyśl co najgorszego mogłoby się przydarzyć w razie niepowodzenia. Później już będzie tylko lepiej: wyobraź sobie najbardziej optymistyczną wersję tego, co może nastąpić i mocno w nią uwierz. Pozytywne myślenie to połowa sukcesu. Powodzenia!

To co? Gotowy na AIESEC? 🙂