Subiektywny przewodnik po rzeczach, który każdy student powinien zrobić!

Studiowanie… to dostarczający największej ilości ekscytujących wspomnień okres w życiu. Czy tego chcesz, czy nie, tworzysz właśnie historię czasów swojej świetności. Z jednej strony działając jeszcze beztrosko, stąpając jedną stopą po świecie odpowiedzialności, a z drugiej eksperymentując, smakując, doświadczając wszystkiego, co staje przed Tobą. Czy to Twój pierwszy, czy piąty rok na uczelni – sprawdź czy miałeś okazję spróbować już wszystkiego, co obowiązkowe na studenckiej liście „must-have”!

Czy studia to już wszystko?

Wykład, ćwiczenia, seminarium. I tak w kółko! Czas mija w zawrotnym tempie i zanim mrugniesz, kilka semestrów będzie za Tobą. A w CV pustka! Zdobycie doświadczenia podczas studiowania jest w zasięgu Twojej ręki, wystarczy sprawdzić listę organizacji studenckich działających na uczelni. Nowi ludzie, integracja, wspólne projekty i zdobycie doświadczenia nieosiągalnego dla studenta w trybie dziennym! I nagle z przeciętnego życia studenta, przestajesz się nudzić na zawsze. Takie proste. 🙂

A jak to wygląda… za granicą?

Spędzenie pięciu lat w jednym mieście, z tymi samymi osobami i wykładowcami – nuda! Każdy student musi spróbować życia w innym kraju, wmieszany w inną kulturą, otoczonymi ludźmi z całego świata i nowymi doświadczeniami. Takie możliwości daje studentowi na przykład organizacja AIESEC, organizując wolontariaty i praktyki za granicą, czy wyjazdy studenckie w ramach programu Erasmus. Oprócz poszerzenia horyzontów myślowych, ogromnej lekcji samodzielności, nauki języków, wyjazd za granicę to po prostu dobra zabawa i znajomości na całe życie. Czy odkładanie spełniania marzeń podróżniczych na później to dobry pomysł? Studia są takie krótkie, a możliwości jest na pęczki!

Student też człowiek

Nauka – postawa! Rozwój – jeszcze ważniejszy! Nie zapominajmy jednak, że student potrzebuje po prostu dobrze się bawić, eksplorować wszystkie ciekawe miejsca w mieście, poznając setki ludzi tygodniowo, nie śpiąc do rana i po tym wszystkim jeszcze pójść na zajęcia. Młode ciało studenta jest zdolne do wszystkiego, a kto nie zaliczył kilku dobrych imprez, niech szybko to nadrobi. W dorosłym życiu może zabraknąć czasu na odrobinę spontaniczności i beztroski!

Nie zapomnij o rozwoju!

Na każdej większej uczelni w Polsce codziennie odbywa się co najmniej jedno szkolenie otwarte dla studentów. Jeszcze nie uczestniczyłeś w żadnym? A powinieneś, bo możesz w interesujący sposób nabyć wartościowe umiejętności, poznać kilka tak samo ciekawych świata osób i zapełnić czas między „nic” a „nic”. Programy graficzne, autoprezentacja, zarządzanie zespołem, motywacja i techniki trenerskie? Wystarczy poszukać!

Przygody z dziekanatem

Mówią o tych paniach, że są nocną koszmarem dla pokornego i obowiązkowego studenta, że nie chcą pomagać, że krzyczą, że są niepomocne! Nie ma większej bzdury – techniki interpersonalne studentów to klucz do rozwiązania zagadki Pani z dziekanatu. Trochę uśmiechu, „dzień dobry”, „miłego dnia” i wizja okrutnej Pani zamieni się w najmilszą kobietę pod słońcem! Kto nie spróbował – nie wie!

Chwila szaleństwa

Jedynie jako student możesz pozwolić sobie na odrobinę beztroski, spontaniczny wyjazd, planowanie i realizowanie pomysłu po kilku minutach, na zrobienie czegoś szalonego. Realizuj wszystkie swoje pomysły w czasie studiowania – flash mob na uczelni, wyjazd na weekend za granicę, podróż pociągiem po największych miastach Polski? Za kilka lat nie pozbędziesz się już wymówek – będzie za późno, za drogo, za mało czasu, itd…

Studiowanie… Czy to tylko życie w stylu YOLO, beztroska, wieczny brak snu, ciągła zabawa, z dwiema krótkimi przerwami na naukę w ciągu roku? Niekoniecznie! Możesz zrobić znacznie więcej, korzystając ze wszelkich danych Ci możliwości. Nie spóźnij się.

_Maja Wiśniewska _