Szczęście = młode pokolenie

Mówi się, że młodość to stan ducha, że każdy ma tyle lat, na ile się czuje. Ale czy na pewno? Skąd w takim razie setki badań dotyczących zależności wiekowych na rynku pracy? Coraz bardziej przecież pracodawcy cenią sobie ludzi młodego pokolenia od tych doświadczonych życiem, choć młodych duchem. Czym jest to spowodowane? Jaki skarb kryją w sobie młodzi z pokolenia Y i Z?

Podstawowa różnica – postrzeganie życia

Powstały już liczne opracowania, w których poznajemy szczegółową charakterystykę pokoleń określanych odpowiednio literami alfabetu X, Y, Z. Każdemu z nich przypisano pewne cechy, które ukształtowały się pod wpływem czynników zewnętrznych. “Iksy” to osoby urodzone w drugiej połowie dwudziestego wieku,  dla których praca była i jest najważniejsza, choć z wiekiem coraz bardziej doceniają równowagę między nią a życiem prywatnym. W przeciwieństwie do nich, urodzone po 1980 roku “Igreki” i  po 1995 roku “Zety” nie żyją po to, by pracować, ale pracują po to, aby żyć. Zmieniło się zatem podejście do kariery i życia zawodowego.  

Nie boimy się zmian

Ludzie pokolenia Y jako pierwsi w Polsce wychowywali się warunkach gospodarki kapitalistycznej. Stan wojenny znają wyłącznie ze szkolnej literatury, wypełnione po brzegi półki sklepowe są dla nich normą, a komórka i samochód dobrem powszechnie dostępnym. _ _Wskutek tego, cechują się zupełnie innymi wartościami, niż ludzie starsi urodzeni przed rokiem 1960. Popularny jest stereotyp, że “Igreki”, a tym bardziej następujący po nich “Zety” to osoby bardzo roszczeniowe. Tymczasem ci młodzi, wstępujący na rynek pracownicy są przede wszystkim świadomi zagrożenia, przed którym stoją – kryzysem gospodarczym i trudnościami ze znalezieniem zatrudnienia po ukończeniu studiów. To kształtuje w nich cechy nieobecne u pokolenia X, a doceniane przez pracodawców. Są ukierunkowani na sukces, bo wiedzą, że sami muszą dbać o poczucie własnej wartości. Nieustannie stawiają sobie konkretne cele, by mieć powód do codziennego wstawania. Kieruje nimi chęć rozwoju osobistego, co jest jednocześnie związane z podejściem do miejsca pracy. Młode pokolenie ma oprócz ogromnej wiedzy technologicznej niezwykłą łatwość w poruszaniu się na wolnym rynku. Jako że wiedzą, jak działa system, nie oczekują sprawowania jednego stanowiska przez całe życie. Świadomi tego, że każda firma może upaść, często są autorami najlepszych, najbardziej innowacyjnych pomysłów i zmian.

Prawdziwe szczęście

Co jeszcze czyni młode pokolenie wyjątkowym? Oprócz różnicy w podejściu do życia zawodowego ważne jest, że warunki, w których dorastają, kształtują w nich kompetencje przyszłości. Co to znaczy? Otóż wychowani w szumie informacyjnym i sieci internetowej z łatwością odnajdują się w szybko postępującym świecie. Popularność międzynarodowych programów wymian, wolontariatów i praktyk studenckich powoduje, że “Igreki” i “Zety” mają niezwykłą zdolność do pracy w wielokulturowym środowisku. Trudno nazwać to inaczej niż prawdziwym szczęściem dla pracodawcy, gdy zatrudniony nie tylko potrafi współpracować w zespole, ale również przenieść tę współpracę na arenę międzynarodową. Bardzo ważna jest również umiejętność korzystania i wychwytywania istotnych informacji, którą pielęgnuje w młodym pokoleniu system edukacji. Dodatkowo, tak powszechne angażowanie się w różnych społecznościach, nie tylko internetowych, buduje inteligencję społeczną i emocjonalną wśród młodych. Są otwarci i biegli w analizowaniu i rozwiązywaniu problemów dzięki kreatywnemu, projektowemu myśleniu.

Kolejne pokolenia wielkimi krokami wchodzą na swoje ścieżki kariery. Ci młodzi, pełni zapału, marzeń i aspiracji ludzie są zwiastunem wielkich zmian na rynku pracy. Dla pracodawców oznacza to zarówno konieczność dostosowania warunków pracy dla zapewnienia rozwoju swoim pracownikom, jak i mnogość idących za tym korzyści. Młodzi pracownicy mogą przynieść nie tylko poprawę wydajności i  wyników finansowych firmy, ale również polepszyć kontakty i atmosferę panującą w zespole. To oni najlepiej nadążają za zmieniającym się światem biznesowym i nowinkami technologicznymi. W ten sposób zyskują obie strony. Pracodawcy cieszą się utalentowanymi, gotowymi do działania pracownikami, a Ci w pełni realizują postawione sobie cele.

Opracowano na podstawie:

http://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2015/02/Analiza-tematyczna_M%C5%82odzi-na-rynku-pracy.pdf

http://kariera.pracuj.pl/porady/czy-nalezy-bac-sie-pokolenia-z/ http://www.instytutobywatelski.pl/16154/blogi/co-z-ta-praca/xyz-sztafeta-pokolen-na-rynku-pracy

Autor: Weronika Wróbel z Warszawy