Wielkanoc inaczej … czyli jajko jajku nierówne.

12919559_1262744753738060_1758589096_o

Według starej ludowej prawdy, co kraj to obyczaj. Powiedzenie to odnosi się również do Świąt Wielkiejnocy. Jest to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a związane z nim ludowe tradycje i obrzędy znane nam są od wieków. Dla nas Wielkanoc kojarzy się przede wszystkim z pisankami, czy lanym poniedziałkiem. A co gdyby święta te spędzić trochę inaczej?

Wielka Brytania Easter (z ang. Wielkanoc), święto obchodzone w anglosaskiej tradycji, zawdzięcza swoją nazwę bogini wiosny Eostre. Jednym z mniej typowych, a napewno dla niektórych zaskakujących zwyczajów tego kraju jest Egg Rolling – konkurs turlania ugotowanych jaj. Zwycięzcą zostaje ten, którego jajo potoczy się najdalej. Konkurs rozgrywany jest głównie w domach na północy kraju, natomiast w innych regionach ludzie bawią się w bardziej znaną nam konkurencję uderzania się jajkiem z przeciwnikiem. Przegrywa ten, którego jajko jako pierwsze zostanie uszkodzone.

Szwecja W Szwecji ludzie przebierają się za Påskkäringar, czyli “wielkanocne wiedźmy”. Tradycja ta jest pozostałością po wierzeniach w zloty czarownic. Zazwyczaj przebierają się za nie dziewczynki w wieku 5-11 lat, które w Wielką Sobotę chodzą w przebraniach po domach i w zamian za kartki z życzeniami otrzymują wielkanocne słodycze.

Stany Zjednoczone Święta w Stanach ograniczają się tylko do jednego dnia. Jest nim Niedziela Wielkanocna, kiedy to organizowane są konkursy na najciekawszy Easter Bonnet, czyli wielkanocny kapelusz.

Hiszpania Hiszpanie uważają Wielkanoc za najważniejsze święta w roku. Charakteryzuje je przede wszystkim ich mroczny, średniowieczny klimat. Od Niedzieli Palmowej do Wielkanocnego Poniedziałku odbywają się charakterystyczne procesje męczenników przypominające o zmartwychwstaniu Chrystusa. Mroczny klimat kończy się wraz z nadejściem Wielkiej Niedzieli. Wielkanoc w Hiszpanii to zdecydowanie nie tylko tradycja, ale również atrakcja turystyczna.

Francja Wbrew pozorom Wielkanocne obchody dla francuskiej nacji nie są tak znaczące, jakby mogło się wydawać. Nawet w Wielką Niedzielę otwarte są sklepy, a mieszkańcy żyją w swoim codziennym tempie. Zachowanym obrzędem jest obdarowywanie dzieci czekoladowymi jajkami. W Wielki Czwartek dzieci budują gniazda w swoich ogródkach, w których później mogą znaleźć przepyszne czekoladowe jajka i wiele innych słodkich figurek pod-rzuconych przez ‘wielkanocnego zajączka’.

Włochy Włosi zdecydowanie wyróżniają się spośród krajów Europejskich swoją biesiadnością i hucznym celebrowaniem różnorodnych wydarzeń i świąt. Również podczas obchodów Wielkiejnocy nie jest inaczej. Najważniejszym okresem dla Włochów jest niewątpliwie niedzielny obiad. Przy rodzinnym stole można skosztować tradycyjnego baraniego rosołu z pierożkami – Cappelletti oraz pieczoną jagnięcinę lub baraninę. Jako deser Włosi powszechnie jedzą tradycyjne ciasto Colomba w kształcie gołębia. Włosi nie święcą pokarmów, a za symbol uważają baranka. W wielkanocny poniedziałek większość rodzin wyjeżdża poza miasto. Jest to odpowiednik naszej majówki.

Grecja Greckie obrzędy Wielkiejnocy rozpoczynają się wtorkowymi wypiekami słodkich sezamowych bułeczek w kształcie bransolet. Wielki Piątek, tak samo jak w Polsce, jest dniem wolnym od ciężkich robót.Wielka Sobota jest dniem, kiedy Grecy udają się na mszę do Kościołów. Jest to niezwykła chwila, gdyż następuje zapalenie świec Zmartwychwstania. Święty ogień przekazywany jest wiernym, którzy kolejno odpalają swoje świece i przekazują reszcie zgromadzonych. Po powrocie do domów, stopiony wosk ze świecy wykorzystują do namalowania znaku krzyża na wejściowych drzwiach do domu. Na zakończenie wieczoru, Grecy w rodzinnym gronie spożywają zupę z baranich podrobów oraz barwione na czerwono jajka. Czerwony symbolizuje krew Zbawiciela.

Niemcy Obowiązkowym elementem Wielkanocy w Niemczech jest wielkanocny zajączek, który stanowi główny element dekoracji. Ponadto, w mieszkaniach można znaleźć zielone gałązki z wydmuszkami, a w ogrodach gniazda z pisankami, które podobnie jak we Francji, są główną atrakcją dla dzieci podczas niedzielnych poszukiwań. W Wielkanoc Niemcy obdarowują się upominkami zapakowanych w duże kolorowe, tekturowe jajka. Obchody świąt rozpoczynają się Wielki Piątek, kiedy w kościołach celebrowane jest złożenie Jezusa Chrystusa do grobu. Po nabożeństwie wierni uczestniczą w agapie – symbolicznym posiłku z chleba, wina i wody.


Jak widać im dalej w świat tym różniejsze i zaskakujace zwyczaje. Jednak wszystkich łączy jedno – powód dla którego obchodzimy te święta oraz okazja do wspólnego przeżywania tych świąt. Bez względu na to, gdzie spędzimy tegoroczne święta pamiętajmy, że jest to najlepsza okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi.

autor: Karolina Ogiołda