Z jednej strony miasta, z drugiej prawdziwa przyroda? Tutaj to możliwe!

Każdy kraj ma swoją osobliwą kulturę. Rosja to jedno z najciekawszych, ale też bardzo tajemniczych miejsc. Przed wyjazdem warto zdobyć jak najwięcej informacji, by nie dać się zaskoczyć żadnym niespodziankom. Nie wiesz jak należy przyjść w odwiedziny do drugiej osoby, czy jak można podróżować po tak ogromnym kraju? Przeczytaj poniższy artykuł! Ale na początek:

Dlaczego warto wybrać się w podróż po Rosji?

Rosja to kraj z długoletnią historią, która sięga starożytności, spotykane tu miejsca chlubią się długim rodowodem i przeszłością połączoną z książętami i carami. Kraj ten posiada wiele tajemniczych zakątków i atrakcyjnych miejsc turystycznych, które warto odkryć. Rosję można podzielić na dwie części: europejską i azjatycką. Pierwsza z nich stanowi skupisko większych miast i stosunkowo gęsto rozrzuconych wiosek, w których zachowały się liczne cerkwie, monastyry, twierdze oraz zabytkowe centra. Część azjatycka jest daleko od cywilizacji i chociaż również tutaj można znaleźć dobrze rozwinięte miasta, to panuje tu przede wszystkim przyroda w wielu odmianach. Monumentalnych rozmiarów jeziora, góry i rzeki zapierają dech w piersiach. Wiele geograficznych ciekawostek czyni Rosję naprawdę wyjątkową. To największe na świecie państwo, oblewa z każdej strony aż 13 mórz.

Największym i oczywiście najważniejszym miastem jest Moskwa, którą często nazywa się miastem mostów. W całej metropolii jest ich aż 490! Jeśli chcemy poznać kulturę „od podszewki” nie można zapominać o nadzwyczajnej kolei transsyberyjskiej, której długość dochodzi do 9 tysięcy kilometrów. Składa się z trzech linii i przebiega przez najpiękniejsze tereny Azji. Podczas podróży można nawiązać ciekawe znajomości z miejscową ludnością. Warto pamiętać o kilku utartych zwyczajach. Przedziały są koedukacyjne, dlatego też mężczyźni opuszczają przedział na 20-30 min. w następujących sytuacjach: zaraz po ruszeniu pociągu i rozpakowywaniu rzeczy, tuż przed stacją docelową, przed położeniem się spać oraz zaraz po obudzeniu się. Przed dojechaniem do stacji docelowej należy uregulować dług u konduktora, jeśli wcześniej kupowaliśmy u niego jedzenie lub napoje, pozostawienie napiwku jest tutaj normą.

Jakie są najciekawsze i najbardziej zdumiewające tradycje w Rosji?

Rosjanin zapytany „co u niego słychać”, nie odpowie lakonicznym „dziękuję ,wszystko w porządku”, lecz zgodnie z prawdą opowie, co wydarzyło się w jego życiu w ciągu ostatnich tygodni. Mimo to, uważa się ich często za pochmurnych, ponieważ nie mają w zwyczaju uśmiechać się do nieznajomych, gdyż nie jest to powszechnie akceptowane.

Bardzo zdumiewająca jest gościnność Rosjan. Osoba zaproszona w gości może oczekiwać wszystkiego co najlepsze od gospodarza i być pewna, że zrobi on wszystko, by jak najlepiej wspominała odwiedziny. Należy jednak pamiętać, że w gości nie przychodzi się z pustymi rękami. Miłym gestem będzie podarowanie gospodarzowi drobnego upominku, na przykład ciasta.

Co warto wiedzieć o Rosjanach?

Zdumiewające są typowe, rosyjskie gesty. Kiedy Rosjanin drapie się po karku oznacza to, że ma przed sobą jakieś konkretne zadanie. Ekspresyjny gest rzucania czapką o ziemię wyraża desperackie postanowienie. Nakrycie głowy miało symbolizować godność i pozycję w społeczeństwie, rzucenie czapką oznaczało gotowość do podejmowania największego ryzyka, nawet za cenę utraty praw obywatelskich. Bicie się ręką w pierś ma swoje źródło w tradycji koczowników mongolsko-tatarskich, którzy w ten sposób składali przysięgi swojemu suwerenowi, podkreślając mową ciała swoją lojalność.

Marzysz o niezapomnianej przygodzie w miejscu rzadko wybieranym przez turystów? Nie zastanawiaj się i podejmij wyzwanie, by obalić ogrom mitów i stereotypów, zachwycić się rosyjskim folklorem, zaprzyjaźnić z tradycją oraz odkryć fascynujące zakątki tego ogromnego kraju.

Możemy Ci pomóc! Dzięki AIESEC masz szansę wyjechać na międzynarodowy program praktyk Global Talents i odkryć Rosję na nowo! Dowiedź się więcej na: kr.aiesec.pl/GlobalTalents 🙂

Sabina Styrna