Znaczenie przyjaźni w dzisiejszym świecie

3

Przyjaźń jest jedną z najważniejszych wartości w życiu.

To dzięki niej mamy poczucie, że nie jesteśmy sami, że ktoś nas wspiera i że możemy liczyć na czyjąś pomoc. Przyjaciel może zapewnić nam niezapomniane wspomnienia. Musimy tylko pamiętać, by o niego dbać i darzyć go szacunkiem.

Dobierając przyjaciół musimy zwrócić uwagę na różne ważne aspekty, jak na przykład to, czy dobrze się czujemy w jego towarzystwie, czy swobodnie nam się ze sobą rozmawia, czy nasze poglądy nie odbiegają od siebie w radykalny sposób.

Większość ludzi chce, żeby inni ich akceptowali. Aby zaspokoić to pragnienie, zaczynamy naśladować tych, z którymi się często stykamy. Stąd też dobór przyjaciół może wpływać na to, kim się stajemy.

Musimy pamiętać o tym, że niektórzy będą mogli nienaumyślnie ściągać nas w dół i powodować brak rozwoju. Chyba każdy pamięta sytuację ze szkoły, kiedy to nauczyciele narzekali, że dany kolega, koleżanka, a może właśnie my – sprowadzamy jakąś osobę na złą drogę. Dlatego też ważną i trudną umiejętnością jest dobieranie sobie otoczenia w taki sposób, żeby dobrze na tym wyjść.

5

Prawdziwi przyjaciele są lojalni i będą cię wspierać w czynieniu tego, co dobre

Przyjaciel musi dawać nam motywację do działania, jeżeli krytykę – tylko konstruktywną, nie ośmieszającą. Powinien zawsze starać się poświęcić swój czas, pomóc z problemami. To powinna być osoba, której nie boimy się zaufać, która nigdy nie wyda naszych sekretów.

Stworzenie dobrej, wartościowej relacji wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu, ponieważ nie każdemu zaufanie przychodzi tak łatwo.

2

Ponieważ.. czym byłoby życie bez przyjaciół? Bez tych wspaniałych osób, które wiedzą o nas wszystko, a mimo tego nie przestają nas kochać ani nie zaczynają osądzać? Które, choć często tak od nas różni, wykazują się zaskakującym wprost zrozumieniem dla naszych dziwactw?