Znajomość języka angielskiego – bezterminowy paszport do każdego kraju

__Jak zabrać się za skuteczną naukę języka i sprawić, by przynosiła rezultaty, byśmy nie marnowali cennego czasu? W jaki sposób sprawnie opanować słownictwo i struktury gramatyczne, aby móc biegle władać językiem? Jak się uczyć, aby nauka języka była dla nas przyjemna i nie stała się źródłem nieprzespanych nocy oraz niepotrzebnego stresu?

Biegła znajomość języka angielskiego stanowi szeroki wachlarz udogodnień, dzięki któremu możemy podjąć pracę za granicą, podróżować po świecie i utrzymywać kontakty międzynarodowe. Język ten opanował między innymi świat biznesu, handlu oraz nauki. Jego znajomość powoduje, że przestajemy w sposób bierny tylko patrzeć na świat, a zaczynamy go widzieć i dostrzegać możliwości, jakie nam daje. Wiele osób twierdzi, że skuteczna nauka języka angielskiego wiąże się tylko z niebagatelnymi kosztami obejmującymi kursy, korepetycje, podręczniki etc. A nieprawda! Bo jedynie, co Cię to kosztuje to: motywacja, determinacja, samozaparcie i odpowiednie nastawienie. Oraz naturalnie- nutka cierpliwości. 🙂

Sprawy najistotniejsze – odpowiednie nastawienie i motywacja

Czy jesteś świadom tego, w jakim celu uczysz się języka? Zastanów się, co stanowi dla Ciebie priorytet nauki języka obcego. Czy to zaliczenie kartkówki, egzaminu, zadowolenie rodziców, pochwalenie się wśród rówieśników dobrą oceną, chęć swobodnego porozumiewania się na wakacjach za granicą, chęć pracy w międzynarodowej korporacji, chęć samorozwoju. Wszystkie te czynniki są motorem do podjęcia nauki. Jednak jeśli uczysz się języka tylko po to, aby zaliczyć sprawdzian ze słówek na 5 i nic więcej z tym nie zrobić, to nie oczekuj, że Twoja „nauka” przyniesie jakiekolwiek efekty. Nauka języka nie polega na zaliczaniu egzaminów, zdobywaniu certyfikatów, czy chwaleniu się osiągnięciami. Powinieneś zrozumieć istotę nauki języka obcego. Znajomość języka angielskiego jest bowiem narzędziem do komunikacji ze znacznie szerszym gronem odbiorców (czyli jakieś 1/7 światowej ludności).

 

Zyskaj pewność siebie

 Znam mnóstwo osób, które mówią, że nie zamierzają się uczyć języków obcych, bo nie mają zdolności lingwistycznych, bo nie potrafią pojąć zasad gramatyki, bo „nie mają głowy do języków”, do zapamiętywania słówek, ponieważ są już za stare… i można byłoby tak wymieniać bez końca. Wszystkie tego rodzaju „usprawiedliwienia” są zupełnie bezpodstawne, ponieważ nie ma czegoś takiego, że ktoś nie posiada zdolności językowych. Każdy może nauczyć się języka obcego. Skoro my Polacy opanowaliśmy język polski (w mniejszym lub większym stopniu J), który uważany jest za najtrudniejszy język świata, to dlaczego nie moglibyśmy się nauczyć języka angielskiego, który jest znacznie łatwiejszy? Obudź drzemiący w sobie potencjał i zacznij działać!

Bądź systematyczny

Postaraj się znaleźć 30 minut dziennie w swojej zatłoczonej agendzie na naukę języka. Regularna nauka przynosi lepsze rezultaty niż wkuwanie przez 4 godziny, raz czy dwa razy tygodniu. Nauka w „mniejszych dawkach” jest bardzo praktyczna, ponieważ łatwiej jest zorganizować sobie 20, 30 minut dziennie niż 4 godziny tygodniu. Mniejsza ilość materiału jest łatwiej przyswajana przez mózg. Systematyczna nauka poprzez powtarzanie i utrwalanie materiału ćwiczy zdolność mózgu do zapamiętywania większej ilości informacji na dłużej, a systematyczna nauka przyniesie Ci zadowolenie z siebie i motywację do podjęcia nowych wyzwań.

Oducz się mechanicznego zapamiętywania słówek – wskazówki do wykorzystania

1. Język obcy należy przyswajać w ten sam sposób jaki przyswojono ten ojczysty. Czy w młodości rodzice zasypywali Cię listami słówek w języku polskim, które musisz wykuć? Nie. Uczyłeś się słów na zasadzie wychwytywania ich z kontekstu. Uczyłeś się znaczenia danego słowa na podstawie określonej sytuacji. Nauczyłeś się komunikować w sposób naturalny. Zatem staraj się nie wkuwać listy słówek w sposób mechaniczny, ponieważ pozbawia Cię to możliwości posługiwania się językiem w sposób płynny.

2. Kiedy tylko opanujesz najbardziej elementarne słownictwo, zacznij uczyć się kolejnych słówek na podstawie ich prostych definicji w języku angielskim aby poznać ich dokładne znaczenie i przeznaczenie. Mózg ciężko przyswaja coś niezrozumiałego, nieczytelnego. Przypomnij sobie ile razy tak masz, że czytasz jedno zdanie siedem razy i nie umiesz go zapamiętać? Dzieje się tak, ponieważ treść jest niejasna i w rezultacie mózg nie umie przyswoić danego materiału. Musisz wówczas sparafrazować, przeanalizować dane informacje aby móc je przyswoić. Tak samo jest w przypadku nauki słówek.

3. Zamiast pojedynczych słówek, ucz się całych fraz, zwrotów, aby łatwiej i przede wszystkim sprawniej wypowiedzieć się w języku angielskim. Słówka łatwiej będzie Ci skojarzyć, kiedy będziesz je poznawał w określonych zdaniach. Poznasz wtedy konkretne zastosowanie danego słowa/frazy. Przy tej technice nauki polecam: British National Corpus (BNC) http://corpus.byu.edu/bnc/. Jest to pewnego rodzaju słownik, w którym możemy znaleźć zastosowanie danego słowa, danej kolokacji w różnych kontekstach. Jeśli chodzi o słowniki angielsko- angielskie, to polecam: http://dictionary.cambridge.org/ oraz http://www.thefreedictionary.com/.

Nie wkuwaj zasad gramatyki. Najważniejsze abyś znał podstawy. Kiedy rodzice uczą dziecko mówić, to nie każą mu zapamiętywać zasad gramatyki, bo zaznajamia się z nią stopniowo poprzez mówienie w danym języku. Zatem, posługując się językiem w sposób naturalny, intuicyjnie, podświadomie oswajasz się z gramatyką i zaczynasz używać poprawnych konstrukcji gramatycznych.

4. Staraj się, aby język angielski towarzyszył Ci na każdym kroku. Podczas przeglądania Facebook’a, sprzątania, jazdy samochodem lub komunikacją miejską możesz włączyć sobie radio internetowe w języku angielskim. Nie chodzi o to, żebyś rozumiał każde słowo. Poprzez słuchanie Twój mózg będzie stopniowo oswajał się z językiem. Będziesz zaznajamiał się z określonymi kolokacjami, idiomami a przede wszystkim nauczysz się poprawnej wymowy.

5. Przy nauce słówek zwracaj uwagę na fonetykę, sprawdzaj w słownikach, w jaki sposób wypowiedzieć dane słowo, a następnie powtarzaj je na głos. Wzbogacisz wtedy swoją naukę o kolejną aktywność- słuchanie. Łatwiej również zapamiętasz dane słowo, bo będziesz używać dwóch zmysłów wzroku: i słuchu.

6. Kiedy będziesz się czuł oswojony z językiem, zabierz się za czytanie różnych książek, prasy, artykułów naukowych, stron internetowych, blogów, czy nawet serwisów plotkarskich! Wykonuj treściwe notatki, zapisuj główne myśli, analizuj i parafrazuj tekst. Postaraj się zrozumieć sens, znaczenie całego tekstu, a nie tylko poszczególnych wyrazów. Wychwytuj słowa kluczowe. Zrób sobie zakładki artykułów, które Cię zainteresowały, abyś mógł je ponownie przeczytać, utrwalić informacje i słownictwo. Zacznij oglądać filmy w języku angielskim. Nie przejmuj się, kiedy nie zrozumiesz każdego słowa. Postaraj się zrozumieć ogólny sens na podstawie kontekstu, określonej sytuacji, intonacji głosu aktora, czy sposobu gestykulacji. Tego typu aktywności stanowią przyjemną oraz aktywną formę nauki języka. Poznawanie kultury danego kraju, „zagłębienie się” w jego ojczystym języku zapewnia czynny udział w przyswajaniu języka.

7. Zaplanuj sobie naukę tak, aby Cię nie nudziła. Zapewnij sobie różnorodność. Nie skupiaj się tylko na jednej aktywności. Postanów, że jednego dnia będziesz słuchał radia i oglądał serial, innym razem przeczytasz artykuł, który Cię interesuje, następnym razem napiszesz na przykład recenzję z filmu, który niedawno zobaczyłeś, a kiedy indziej porozmawiasz przez Skype ze znajomym z Wielkiej Brytanii czy USA lub chociażby z inną osobą, która dobrze zna język angielski. Bardzo ważne jest aby nauka nie stała się monotonna, aby cię nie wyczerpywała. Istotą nauki języka obcego jest zachowanie urozmaicenia. Niech będzie to dla Ciebie przyjemne i atrakcyjne!

8. Uzupełnij swoje słownictwo wypisując synonimy danego wyrazu. Łatwiej Ci będzie użyć odpowiedniego słowa w określonej sytuacji. Spróbuj wzbogacić i uatrakcyjnić swoją wymowę wszelkimi idiomami oraz związkami frazeologicznymi. Tego typu konstrukcje są bardzo powszechne w mowie Brytyjczyków czy Amerykanów.

Nie bój się popełniać błędów

Główną barierę językową stanowi strach przed popełnieniem błędu. Często zdarza się tak, że uczeń będąc na zajęciach języka angielskiego nie będzie chciał się wypowiedzieć, bo boi się, że zostanie wyśmiany przez rówieśników. Ktoś inny będąc na wakacjach w Wielkiej Brytanii będzie odczuwał lęk, żeby zapytać przechodnia o drogę do kina, bo obawia się, że użyje złej konstrukcji gramatycznej i w rezultacie skompromituje się.

Mówiąc w innym języku nie skupiaj się tylko na tym, żeby wypowiedzieć zdanie całkowicie poprawnie pod względem gramatycznym. Ważne jest opanowanie podstawowych zasad, a bardziej wyszukane konstrukcje gramatyczne opanujesz z praktyką. Skup się na tym, aby przekazać informację. Nie tłumacz sobie w myślach po kolei słówko polskie na angielskie, bo wypowiedzenie prostego zdania zajmie Ci o wiele za długo. Wypowiedz się w sposób naturalny oraz jak najprostszy dla Ciebie i nie obawiaj się, że się pomylisz. W jaki inny sposób chcesz się nauczyć komunikować z innymi jak nie na swoich błędach? Tylko ten, który nic nie robi nie popełnia błędów.

Przykład – wytłumaczę tutaj różnicę pomiędzy angielskimi słówkami: mistake & error. Oba słowa znaczą to samo: błąd. Jednak podstawowa różnica polega na tym, że mistake popełniamy okazjonalnie, nieświadomie; znamy daną regułę, ale mylimy się ze względu np. na zmęczenie. Error, natomiast, jest poważnym „potknięciem językowym”, ponieważ jest to taki rodzaj błędu, który już się utrwalił, zakorzenił poprzez stosowanie nieodpowiedniego nawyku podczas nauki. Możemy popełniać błędy w nauce. Jednak starajmy się unikać właśnie takich „errorów”, ponieważ takie błędy stanowią pewien zdradliwy impuls do nabycia złego przyzwyczajenia, którego bardzo ciężko się oduczyć, (problematyczne jest to zwłaszcza w przypadku małych dzieci, kiedy wpadną w pewien zły nawyk językowy, wówczas bardzo ciężko jest je odzwyczaić). Jest to aspekt, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

Podczas nauki języka postaraj się być elastyczny na stosowanie wielu technik. Miej otwarte i krytyczne myślenie oraz pozytywne nastawienie. Spróbuj wprowadzić język angielski w swoje życie; „zanurz się” w nim.

Nie ma złotego środka, jedynej, najlepszej zasady czy techniki nauki języka obcego. To od Ciebie zależy, jak długo zajmie Ci nauka, czy będzie efektywna, czy podejdziesz do tego poważnie oraz rzetelnie i z odpowiednim nastawieniem. Jeśli zawsze będziesz utrzymywał w swoich myślach sentencję austriackiego filozofa Ludwig ‘a Wittgenstein ‘a: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”, to osiągniesz sukces.

Źródła:

http://www.angielski.czteryjezyki.pl/

http://szybkanauka.pro/

http://biznesflow.pl/nauka-jezyka-obcego/

Wpis gościnny: Przemysław Wawrzyczek