Darmowe materiały

Kto według studentów kierunków ekonomicznych jest najlepszym pracodawcą w Polsce? Znamy wyniki rankingu Pracodawca Roku® 2021!

Członkowie organizacji AIESEC po raz 30-ty przeprowadzili niezależne badanie preferencji młodych ludzi na temat rynku pracy oraz ich oczekiwań wobec pracodawców. Badanie Pracodawca Roku® 2021 wyłoniło 50 najbardziej prestiżowych firm, które zostały wyróżnione i zauważone przez studentów kierunków biznesowych w Polsce. 

Członkowie organizacji AIESEC po raz 30-ty przeprowadzili niezależne badanie preferencji młodych ludzi na temat rynku pracy oraz ich oczekiwań wobec pracodawców. Badanie Pracodawca Roku® 2021 wyłoniło 50 najbardziej prestiżowych firm, które zostały wyróżnione i zauważone przez studentów kierunków biznesowych w Polsce. 

Badanie Pracodawca Roku®

Stowarzyszenie AIESEC Polska podejmuje wiele inicjatyw powiązanych ze środowiskiem biznesowym -organizuje m.in. najstarsze targi pracy w Polsce (Dni Kariery®), współrealizuje projekty CSR (Największa Lekcja Świata). Dzięki tym działaniom AIESEC zbliża studentów do świata biznesu oraz stanowi platformę łączącą perspektywy przyszłych pracowników oraz ich potencjalnych pracodawców. Badanie Pracodawca Roku® przeprowadzane jest co roku i ma na celu pozyskanie pełnowymiarowej perspektywy środowiska studenckiego na rynek pracy oraz poznanie preferencji zawodowych, oczekiwań i opinii studentów wobec ich przyszłego zatrudnienia i pracodawców.  Dodatkowo raport zostaje wzbogacony jest o ranking najlepszych zdaniem środowiska studentów pracodawców w danym roku w Polsce.

Metodologia

Badanie przeprowadzone jest w formie ankietowej w najważniejszych ośrodkach akademickich na terenie większości województw. Od dwóch edycji odpowiedzi zbierane są w formie elektronicznej ankiety we współpracy z serwisem survio.com. W tym roku dotarliśmy do studentów ponad 30-tu uczelni w 12 miastach, tym samym pozyskując blisko 1000 różnych perspektyw. Wśród respondentów najczęściej pojawili się studenci kierunków ekonomicznych, zarządzania oraz kierunków finansowych (finanse i rachunkowość, bankowość, audyt). Szczególną cechą badania jest metodologia tworzenia rankingu. Respondenci odpowiadają na pytanie otwarte, w którym mogą wskazać trzech pracodawców, którzy ich zdaniem powinni znaleźć się na podium. Nie otrzymują oni wskazań ani sugestii oraz samodzielnie definiują czynnik, który wpłynął na ich decyzję. Następnie, w zależności od pozycji, na której została umieszczona dana firma, otrzymuje ona odpowiednią ilość punktów, które pozwalają na uszeregowanie pracodawców 50-ciu najbardziej pożądanych pracodawców.

Dowiedz się jak możesz pozycjonować swoją firmę lepiej wśród studentów

Najlepsi pracodawcy w ubiegłych latach

W badaniu Pracodawca Roku® 2021 na pierwszym miejscu znalazła się firma EY, która po raz trzeci z rzędu pojawiła się na najwyższym stopniu podium rankingu Pracodawca Roku®. Drugie miejsce przypadło firmie również z branży audytorsko-konsultingowej -Deloitte. Na trzecim miejscu uplasował się Kaufland Polska. Wśród 10-ciu wyróżnionych firm pojawiły się także odpowiednio: PwC, Google, KPMG, McDonald’s, Jeronimo Martins, mBank SA oraz Lidl.  W stosunku do badania z roku 2020 nie odnotowano zmian w zestawieniu 4 najwyżej ocenionych firm.

Coraz bardziej podatni na stres oraz preferujący pracę w biurze, ale z możliwością pracy zdalnej – jak studenci widzą rynek pracy oraz ich przyszłe zatrudnienie?

W tegorocznym badaniu Pracodawca Roku® 2021 potwierdzono trend widoczny w poprzednich latach -studenci na pierwszym miejscu szukają informacji o pracodawcach w sieci -blisko co 3 na 4 studentów czerpie swoją wiedzę z Internetu (bezpośrednio ze strony firmy lub portali rekrutacyjnych) lub mediów społecznościowych firmy (Facebook, Instagram, a także TikTok). Wśród różnych grup czynników wyboru przyszłego pracodawcy studenci nadawali najwyższy priorytet wysokości zarobków, możliwości bezpośredniego wpływu na działania firmy, zachowanie work-life balance i szacunku do życia prywatnego pracowników, a także możliwość pracy zdalnej. Natomiast na pozycję w rankingu najlepszych pracodawców najbardziej istotnymi czynnikami były: opinie znajomych oraz popularność firmy, co podkreśla jak ważne w nowoczesnej i prestiżowej organizacji stały się działania employer brandingowe oraz PRowe  wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. 

Warto również zwrócić uwagę na samoewaluację studentów, którzy wkrótce bądź już wkroczyli na rynek pracy. Respondenci wskazywali także swoje mocne i silne strony, jako kandydaci na pracowników -wśród atutów najczęściej wskazywali na: zaangażowanie, sumienność i dokładność oraz łatwość nawiązywania kontaktów. Natomiast wśród obszarów, które zostały uznane przez młodych ludzi za mniej rozwinięte najwyżej uplasowały się: podatność na stres, problem z zarządzaniem czasem oraz trudność w nawiązywaniu kontaktów. Studenci ujawnili także ich oczekiwania finansowe wobec pierwszej pracy – ponad połowa respondentów (blisko 60%) wskazała na przedział od 3000 do 5000 złotych netto.

Pobierz raport z badania Pracodawca Roku® 2021

Szczegółowe statystyki dotyczące badania dostępne są w darmowym raporcie Pracodawca Roku® 2021

W tegorocznej edycji zostały także przygotowane lokalne wersje raportów dla poszczególnych miast lub uczelni, które mogą zostać nabyte przez organizacje na użytek własny. Warunkiem stworzenia raportu lokalnego Pracodawcy Roku® było uzyskanie grupy przynajmniej 90-ciu odpowiedzi w wybranym mieście. Napisz do nas, aby dowiedzieć się więcej o lokalnym raporcie Pracodawca Roku® 2021

Formularz kontaktowy – ogólny